کلیک‌باز؛ آتش تبلت‌های آمازون بر جان گوگل

این هفته از اشتباه گوگل در نمایش عکس‌های آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون خواهیم گفت، از تغییر شیوه نام‌گذاری نسخه آینده سیستم‌عامل اندروید خبر می‌دهیم، از اعتراض نوجوانان به حذف بخش پیام‌های خصوصی در یوتیوب خواهیم گفت و از اشتباه آمازون در تشخیص چهره افراد با سابقه جنایی می‌گوییم.

آتش در آمازون

Image caption نتایج جست‌وجوی تصویری گوگل

در حالی که توجه جهان به آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون جلب شده و تصاویر بسیاری در رسانه‌های اجتماعی از میزان تخریب این فاجعه زیست‌محیطی در حال رد و بدل و اطلاع‌رسانی است اما نتایج جست‌وجوی گوگلی در هفته گذشته، تصاویری متفاوت را نشان می‌دهد.

در سال‌های اخیر دیده‌ایم که انتشار اخبار اشتباه یا با قصد بالا بردن بازدیدکننده است یا در حمایت از حکومت یا گروهی سیاسی و در راستای جلب توجه بیشتر اما این بار جست‌وجوی اخبار این آتش‌سوزی نوع دیگری از اشتباه را نشان می‌دهد.

یکی از اشتباهات انتشار عکس‌های آتش‌سوزی در مناطق دیگر دنیاست. در مواردی نتایج جست‌وجو تصاویری قدیمی را از آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون نشان می‌دهد.

اما اولویت نمایش تصاویر مربوط به سخت‌افزار شرکت آمازون یعنی Amazon Fire به جای آتش‌سوزی در آمازون یکی از مسائل مورد بحث در شبکه‌های اجتماعی بود.

برخی از کاربران توییتر نوشته‌اند که برای نشان دادن عمق فاجعه آتش‌سوزی در این جنگل‌ها به دیگران، به سراغ گوگل رفته‌اند اما عکس‌های تبلت آمازون فایر در نتایج جست‌وجو پدیدار شده است.

این امر باعث شده تا برخی لزوم بازنگری در الگوریتم‌های جست‌وجو را در جهت نمایش تصاویر مرتبط‌تر با وقایع و رخدادها، خاطرنشان کنند.

اندرویدی که Q نشد

حق نشر عکس Huw Evans picture agency
Image caption نسخه جدید که اواخر امسال منتشر خواهد شد

نام نسخه بعدی سیستم عامل اندروید، دیگر نام یک دسر یا شیرینی نخواهد بود و به این ترتیب سنتی که در سال ۲۰۰۹ پایه‌گذاری شده بود، پایان می‌یابد.

اگر قرار بود که نام‌گذاری نسخه جدید اندروید طبق الگوی پیشین باشد، باید شاهد نام یک شیرینی یا دسر بودیم که با Q شروع می‌شد اما گوگل اعلام كرده كه این روش نام‌گذاری را متوقف كرده چرا که شناسایی و تشخیص نسخه جدید سیستم عامل جدید را برای مصرف‌كنندگان دشوار می‌کرد.

نسخه جدید که اواخر امسال منتشر خواهد شد، اندروید ۱۰ نام دارد.

نسخه‌های پیشین سیستم عامل گوگل با نام‌هایی چون کیت‌کت و نوقا نام‌گذاری شده بودند.

گوگل در وبلاگش نوشت: "این سنت نام‌گذاری به بخشی جالب [از پروسه انتشار نسخه جدید] تبدیل شده بود."

"اما بازخوردهایی که در طول این سال‌ها شنیده‌ایم، نشان می‌دهند که این نام‌ها توسط همه افراد جامعه جهانی قابل درک نبوده‌اند."

گوگل می‌گوید که به عنوان مثال، در برخی از زبان‌ها، R و L هنگام صحبت قابل تشخیص نیستند.

حذف امکان پیام خصوصی در گوگل

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیام خصوصی و گوگل

گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرده که امکان هم‌رسانی ویدیوها در یوتیوب از راه پیام خصوصی را طی چند هفته آینده حذف خواهد کرد.

این امکان که دو سال پیش به یوتیوب افزوده شده بود امکان می‌داد تا بتوانید ویدیوهای دلخواه خود را از طریق پیام خصوصی به دیگران بفرستید.

روش‌های زیادی برای هم‌رسانی ویدیوها در یوتیوب وجود دارد اما به نظر می‌رسد این راه چندان مورد اقبال همگان قرار نگرفته است هر چند طبق بررسی تک‌کرانچ گروهی از کودکان و نوجوانان (یا کسانی که ادعا می‌کنند در این بازه سنی هستند) به حذف پیام خصوصی در یوتیوب معترضند. آنها از قرار معلوم از پیام خصوصی یوتیوب برای دور زدن ممنوعیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. محدودیتی که توسط والدینشان بر آنها تحمیل شده است.

نظراتی که زیر بیانیه گوگل نوشته شده حاوی اعتراضاتی مشابه این نظر است: "لطفا خودتان را از شر تنها راه ارتباطی من و دوستانم خلاص نکنید".

به نظر می‌رسد گوگل در حال هدایت یوتیوب به سوی بستری برای سرگرمی است و حذف پیام‌های خصوصی کمک می‌کند تا تمرکز روی نظرات عمومی و در زیر ویدیوها باشد. حضور بیشتر مخاطبان زیر ویدیوها به معنای درآمد بیشتر گوگل از تبلیغات پیرامون آنهاست.

نمایندگانی با سابقه جنایی از نظر آمازون

حق نشر عکس ACLU NORTHERN CALIFORNIA
Image caption رگی جونز ساویر، نماینده مجلس، اظهار کرد که این فناوری می‌تواند منجر به تعصب نژادی در روند مراقبت و پایش شود

در پی آزمایش اخیری که روی نرم‌افزار تشخیص چهره آمازون انجام شده، اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا (ACLU) فاش کرد که این نرم‌افزار به اشتباه، ۲۶ نفر از قانونگذاران کالیفرنیا را به عنوان افرادی که سابقه دستگیری دارند، در نظر می‌گیرد.

یکی از وکلای این اتحادیه اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد آنها برای ارزیابی نرم‌افزار، تصاویر ۱۲۰ نفر از قانون‌گذاران را با ۲۵ هزار عکس موجود در دیتابیس آن تطبیق داده‌اند.

با توجه به این که این نرم‌افزار به اشتباه یکی از هر پنج قانون‌گذار را با عکسی در آن دیتابیس منطبق دانسته است، نارسایی‌های این فناوری که به طور گسترده توسط مراجع قانونی مورد پذیرش است، بیشتر نشان داده می‌شود.

ACLU نگران پتانسیل تشخیص چهره برای ردیابی افراد، بدون رضایت آنها است. آنها همچنین نگران این هستند كه از دوربین‌های نصب‌شده روی بدن پلیس به جای نظارت بر رفتار آنها برای رصد کردن همگانی استفاده شود.

رگی جونز ساویر، نماینده مجلس، در کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد که این فناوری می‌تواند منجر به "خودکارسازی اشتباه در شناسایی" و منجر به تعصب نژادی در روند مراقبت و پایش شود.

پارسال نیز این اتحادیه آزمایش ارزیابی نرم‌افزار را روی اعضای کنگره انجام داد و نرم‌افزار مذکور ۲۸ نفر از آنان را به طور اشتباه جزو افراد با سابقه دستگیری به حساب آورد.

موضوعات مرتبط