کلیک‌باز: قاب گوشی تلفنی که به نیشگون گرفتن پاسخ می‌دهد

  • نیما اکبرپور
  • کلیک‌

این هفته از قاب گوشی تلفنی که به نیشگون گرفتن پاسخ می‌دهد صحبت می‌کنیم؛ همچین چگونه پرواز عقاب‌های روسی بر فراز ایران، دانشمندان را با یک قبض تلفن صد هزار روبلی روبه‌رو کرد و از راه‌اندازی بزرگ‌ترین سامانه تشخیص چهره در هند خبر خواهیم داد و از حضور اپل تی‌وی روی فایر تی‌وی آمازون خواهیم گفت.

منبع تصویر، MARC TEYSSIER

قاب پوستین

گروهی از پژوهشگران، نمونه اولیه‌ای از یک قاب گوشی ساخته‌اند که ظاهری شبیه به پوست انسان دارد.

طبق ویدئوی منتشر شده، می‌توان با نیشگون، چلاندن و سیخونک این قاب، نتایجی چون درشت‌نمایی کوچک‌نمایی و عملکردهای دیگر را روی گوشی انجام داد.

این قاب می‌تواند در آینده با آواتار مجازی نیز تعامل برقرار کند. برای مثال، قلقلک پشت تلفن خواهد توانست شکلک خنده را در یک پیام منتشر کند در حالی که نیشگون گرفتن از آن، شکلک عصبانی را خواهد فرستاد.

این قاب پوستی از دو نوع لایه مختلف سیلیکونی و الکترودهای متصل به یک کنترلر سخت‌افزاری تشکیل شده است.

تخمین زده می‌شود که در صورت تولید انبوه، هزینه ساخت هر قاب Skin-On، کمتر از ۵ پوند شود.

قبض تلفن گران

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

قبض تلفن گران عقاب‌ها

دانشمندان روسی که عقاب‌های مهاجر را با فرستنده پیامکی ردیابی می‌کنند، پس از پرواز یکی از این پرندگان بر فراز ایران و پاکستان با هزینه مخابراتی بسیار زیادی مواجه شدند.

این پرندگان سفر خود را از جنوب روسیه و قزاقستان آغاز کرده بودند. در این بین سفر یک عقاب صحرایی به نام مین بسیار گران تمام شد چرا که از قزاقستان به سوی ایران پرواز کرد.

پیامک‌های مین در طول تابستان در قزاقستان ایجاد شدند اما به خاطر این که او خارج از محدوده شبکه تلفن همراه بود، امکان ارسال پیدا نکردند. پس از آن که این عقاب به طور ناگهانی به سوی ایران پرواز کرد، همه پیامک‌های انباشته‌شده یک‌جا فرستاده شدند.

منبع تصویر، RRRCN SCREENSHOT

توضیح تصویر،

مسیرهای مهاجرت زمستانی عقاب‌ها از آسیای میانه (سایت RRRCN)

قیمت هر پیامک در قزاقستان حدود ۱۵ روبل بود اما در ایران ۴۹ روبل هزینه داشت. با این حساب مین بودجه‌ای را که برای ردیابی همه عقاب‌ها در نظر گرفته شده بود، تماما استفاده کرد.

پس از آن بود که پژوهشگران برای پرداخت صورتحساب، به گردآوری پول از رسانه‌های اجتماعی اقدام کردند.

تقاضای این دانشمندان که با عنوان "شارژ تلفن عقاب‌ها" ایجاد شد، مبلغی بیش از صد هزار روبل را درخواست می‌کرد.

مگافون، اپراتور روسی تلفن همراه، پس از اطلاع از معضل این دانشمندان، پیشنهاد داد تا این بدهی‌ها لغو شود و این پروژه را با تعرفه ویژه و ارزان خدمات مخابراتی محاسبه کنند.

پیامک‌های این دستگاه‌ها، مختصات پرندگان را هنگام مهاجرت ارسال می‌کنند. پژوهشگران سپس از عکس‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند تا ببینند که پرندگان به مکان‌های امن رسیده اند یا خیر.

خطوط برقی که در روسیه و آسیای میانه واقع شده‌اند، تهدید بزرگی برای عقاب‌های صحرایی به شمار می‌روند.

بزرگ‌ترین سامانه تشخیص چهره در هند

منبع تصویر، Getty Images

با نزدیک شدن به پایان تحویل سامانه ملی تشخیص چهره ملی (AFRS) در هند، این کشور صاحب بزرگ‌ترین سامانه تشخیص چهره در جهان برای ردیابی تبه‌کاران خواهد شد.

دفتر ثبت ملی جرائم هند در سند ۱۷۲ صفحه‌ای خود می‌گوید: «این تلاشی در راستای نوسازی نیروی پلیس، گردآوری اطلاعات، شناسایی، تایید و پخش مشخصات مجرمان در بین سازمان‌ها و واحدهای مختلف پلیس سراسر کشور است».

وزارت امور داخلی، دفتر ثبت ملی جرائم و نیروهای پلیس ایالتی از این سامانه منتفع خواهند شد.

از جمله توانایی‌های این سامانه می‌توان به این موارد اشاره کرد: شناسایی مجرمان، یافتن گمشدگان، شناسایی هویت اجساد، مخزن عکس سراسری از مجرمان کشور، تشخیص الگوهای جرم و جنایت و ارتباط با ادارات پلیس ایالتی برای پیشگیری از وقوع جرم در سراسر ایالات.

در آوریل سال گذشته، پلیس دهلی در طول آزمایشی چهار روزه از یک سامانه تشخیص چهره، تقریباً ۳۰۰۰ کودک گمشده را شناسایی کرد.

با این وجود، نگرانی‌هایی مبنی بر سوء استفاده از این فناوری وجود دارد. برخی از فعالان و کارشناسان معتقدند که استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط دولت‌ها برای نظارت گسترده بر شهروندان، می‌تواند به آزادی‌های فردی و حریم شخصی آسیب بزند.

منبع تصویر، Amazon Fire TV

اپل‌تی‌وی روی فایر تی‌وی

اپل می‌خواهد اپل تی‌وی پلاس را تا جایی که ممکن است، در دسترس قرار دهد.

همین هفته پیش بود که اپلیکیشن اپل تی‌وی راهش را به جعبه‌های روکو باز کرد و حالا آمازون اعلام کرده که برنامه اپل تی‌وی روی نسل دوم فایر تی‌وی استیک در ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و هند حضور خواهد داشت.

هنگامی که اپل تی‌وی پلاس، چند روز دیگر یعنی اول نوامبر راه‌اندازی شود، خدمات پخش آن، در این دستگاه‌ها موجود خواهد بود.

از طریق این اپلیکیشن، کاربران به کتابخانه‌های آیتونز و همه برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌هایی که قبلاً از اپل خریداری یا اجاره کرده‌اند، دسترسی خواهند داشت. این اپلیکیشن به کاربران این امکان را می‌دهد که حتی در صورت نداشتن دستگاه اپل، در اپل تی‌وی پلاس وارد شوند.