شیوع سرخک در ساموآ و اهتزاز پرچم سرخ بر خانه‌های واکسن‌نزده‌ها

سرخک حق نشر عکس Getty Images

دولت ساموآ،‌ جزیره‌ای در آقیانوس آرام جنوبی، از خانواده‌هایی که واکسن سرخک نزده‌اند، خواسته است که بیرون خانه خود پرچم سرخ رنگی آویزان کنند تا از این راه جلوی شیوع این بیماری گرفته شود.

این پرچم به تیم‌های پزشکی که برای واکسن زدن خانه به خانه می‌روند کمک می‌کند. دولت ساموآ گفته است از جمعیت ۲۰۰ هزار نفری این کشور بیش از ۴ هزار نفر به سرخک مبتلا شده‌اند. ‌

۶۰ نفر تا کنون در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند که بیشترشان زیر ۵ سال بوده‌اند. ‌

دولت ساموآ ماه گذشته میلادی برای مبارزه با سرخک در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد و واکسن سرخک را اجباری کرد. ‌

همه مدارس این کشور تعطیل شده‌ است و گردهمایی کودکان زیر ۱۷ سال ممنوع اعلام شده است.

مقامات ساموآ اعلام کرده‌اند که نرخ واکسن در این کشور به ۵۵ درصد رسیده است. تولیه‌پا سیل مه‌لیه‌گواوی، نخست وزیر ساموآ، متعهد شده که این رقم را به ۹۰ درصد برساند.

یونیسف ١١٠ هزار و ۵۰۰ واکسن سرخک به ساموآ فرستاده است و نیوزیلند دارو، پرستار و تجهیزات به این کشور اعزام کرده است در حالیکه خودش هم در حال مقابله با همه‌گیر شدن این سرخک است.

معمولا بین ده تا دو هفته طول می‌کشد تا واکسن تاثیر بگذارد.

کشورهای تونگا و فیجی، در اقیانوس آرام جنوبی هم ماه گذشته وضعیت فوق‌العاده اعلام کردند تا جلوی همه‌گیر شدن سرخک را بگیرند. نرخ واکسن در این دو کشور ۹۰ درصد است که بسیار بالاتر از ساموآ است و هنوز مرگی در اثر ابتلا به سرخک در این دو کشور گزارش نشده است.

بعد از شیوع سرخک در تیم راگبی زنان ساموآ، اعضای این تیم از روز پنج‌شنبه قرنطینه شده‌اند.

سرخک چیست؟

سرخک یک بیماری شدیدا واگیردار است که گاهی موجب مرگ و صدمه‌های جدی به سلامت انسان می‌شود از جمله موجب عفونت در ریه و مغز. ‌

سرخک ویروسی است که ابتدا موجب ریزش آب بینی و سرفه و عطسه و تب می‌شود. ‌بعد از چند روز دانه‌های قرمز بر صورت و بقیه بدن فرد مبتلا پدیدار می‌شود. خیلی از مبتلایان به این بیماری بهبود پیدا می‌کنند اما این بیماری می‌تواند بیماری‌های مزمن در فرد ایجاد کند و می‌تواند کشنده باشد به ویژه اگر موجب التهاب ریه و مغز شود.

شیوع این بیماری در جهان رو به افزایش است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در ماه آوریل سال جاری میلادی شمار مبتلایان به سرخک در جهان در سه ماه اول سال چهار برابر همین دوره در سال گذشته بوده است.

حدود ۵ هزار نفر در اثر ابتلا به سرخک در جمهوری دموکراتیک کنگو مرده‌اند و نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شیوع سرخک در جمهوری دموکراتیک کنگو بزرگترین و سریعترین در جهان است.

موضوعات مرتبط