کلیک‌باز؛ دستگیری مجرم با کمند برقی

این هفته به سراغ ابزارک جدیدی می‌رویم که قرار است پلیس لس‌آنجلس استفاده آزمایشی از آن را شروع کند، به سراغ دانشمندانی می‌رویم که برای مطالعه قورباغه‌ها به آنها زنگ می‌زنند، از مارماهی برقی خواهیم گفت که به روشنایی درخت کریسمس کمک می‌کند و تلاش تازه توییتر برای برجسته کردن توییت‌های خوب را خواهیم دید.

کمند برقی

حق نشر عکس WRAP TECHNOLOGIES

دویست افسر پلیس لس‌آنجلس برای استفاده از ابزارک آموزش می‌بینند که یادآور کمندهای قدیمی است.

بولارپ یا BolaWrap که اخیراً توسط چند نیروی نظامی و انتظامی به کار گرفته شده، ریسمانی شلیک می‌کند که می‌تواند از فاصله ۸ متری تنه یا پاهای هدف را طناب‌پیچ کند.

در نتیجه این شلیک، توانایی حرکت شخص، بدون توسل به زور محدود خواهد شد. با این حال فعالان حقوق شهروندی نگرانی‌هایی در مورد استفاده احتمالی آن ابراز کرده‌اند.

سه عدد از این دستگاه‌ها به عنوان بخشی از دوره آزمایشی ۹۰ روزه که از ماه ژانویه آغاز می‌شود، در اختیار افسران پلیس در شهرهای جنوبی ایالت کالیفرنیا قرار خواهند گرفت. تعداد افسران پلیس لس‌آنجلس که پس از آموزش، این دستگاه‌ها را حمل می‌کنند، ۲۰۰ نفر خواهد بود.

این دستگاه در رسانه‌های آمریکایی، به ابزارکی غیرکشنده تشبیه شده است که توسط بتمن، هنگام مبارزه با جرم به کار گرفته می‌شود.

قوربافون

حق نشر عکس UNSW Canberra

پژوهشگران، دستگاه جدیدی به نام 'FrogPhone' تولید کرده‌اند که به دانشمندان امکان می‌دهد به یک پایگاه مطالعاتی قورباغه زنگ بزنند و قعالیت آنها را در محیط طبیعی بررسی کنند.

فراگ‌فون اولین دستگاه بررسی از راه دور در جهان است که با انرژی خورشیدی کار و داده‌های محیطی را از طریق پیام‌های متنی به مشاهده‌گر منتقل می‌کند. بررسی‌های شنود از راه دور، به طور زنده از طریق تلفن انجام می‌شود.

حق نشر عکس British Ecological Society

فراگ‌فون مفهوم جدیدی است که به پژوهشگران امکان می‌دهد تا پس از نصب دستگاه، به یک زیستگاه قورباغه در هر زمان و از هر مکانی "زنگ" بزنند.

فراگ‌فون از منطقه تحت پوشش 3G و 4G شبکه تلفن همراه برای انتقال داده و صدای قورباغه‌ها، بهره می‌برد.

این فناوری امکان می‌دهد تا صدای قورباغه‌ها و صدا‌های مزاحم پس‌زمینه با کیفیتی منتقل شود که کاربران بتوانند صدای هر قورباغه را به طور مجزا شناسایی کنند.

درخت نورانی با مارماهی برقی

میگوئل واتسون نام یک مارماهی برقی است که به تعطیلات کریسمس با روشی عجیب شادی می‌بخشد.

این مارماهی ساکن آکواریوم تنسی است. آکواریومی که حسگرهایی در آن کار گذاشته شده است و نیروی آزادشده از این مارماهی را به چراغ‌های روشن روی درخت منتقل می‌کند.

بنابراین میگوئل واتسون در واقع چراغ‌ها را روشن نمی‌کند، بلکه شدت درخشش چراغ‌ها تغییر می‌دهد.

این آکواریوم که در چاتانوگا واقع شده است، یک حساب توییتری هم دارد که با فعالیت ماهی به‌روز می‌شود. هر زمان که حسگرهای موجود در مخزن، یک تخلیه قوی را تشخیص دهند که بیش از حد معینی باشد، توییتی شبیه به این منتشر خواهد شد:

سه اندام در بدن ماهی‌ها وجود دارد که از سلول‌هایی به نام الکتروسیت تشکیل شده‌اند. این اندام‌ها می‌توانند تخلیه الکتریکی با ولتاژ کم یا زیاد ایجاد کنند.

اسم کوچک این ماهی ادای احترامی است به زیستگاه مادریش در آمریکای جنوبی و نام خانوادگی‌اش اشاره‌ای دارد به واحد سنجش الکتریسیته، یعنی وات.

توییتر ری‌توییت

حق نشر عکس Twitter Retweets

توییتر اخیرا حساب کاربری تازه‌ای راه‌اندازی کرده که هدفش برجسته کردن بهترین‌های توییتر است. طبق توضیحی که در حساب @TwitterRetweets نوشته شده، قرار است که "بهترین توییت‌های شما، بازتوییت شود".

از بسیاری جهات، "توییتر ری‌توییتس" بخشی از سیاست‌های جدید بازاریابی توییتر است که سعی در برجسته کردن بخش‌های خوب این شبکه اجتماعی دارد تا در مقابل بات‌های دولتی، هشتگ‌ربایی و توفان‌های توییتری نادرست مقابله کند. در همین راستا توییتر اخیرا از حساب کاربری خود در اینستاگرام نیز رونمایی کرد و در آن عکس‌هایی از توییت‌های برگزیده را منتشر می‌کند.

در سال‌های اخیر بیش از هر چیز این حواشی منفی بوده که نام توییتر را در رسانه‌ها به میان آورده و حالا این شرکت می‌خواهد تا ضمن مقابله با این مشکلات، تلاش کند تا خوبی‌های این غول شبکه‌های اجتماعی را نیز به رخ بکشد.

موضوعات مرتبط