آزمایش رونت، اینترنت ملی روسیه 'با موفقیت انجام شد'

ولادیمیر پوتین

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

برنامه ساخت یک شبکه داخلی مستقل از شبکه جهانی اینترنت بخشی از طرح های دولت روسیه برای کنترل فعالیت‌های آنلاین به شمار می‌رود

دولت روسیه اعلام کرده است که آزمایش سیستم اینترنت ملی، که جایگزینی برای شبکه جهانی اینترنت است، با موفقیت انجام شده است.

جزئیات این آزمایش مشخص نشده اما وزارت ارتباطات روسیه گفته است که هنگام این آزمایش کاربران عادی متوجه هیچ تغییری نشده‌اند.

گزارش نتایج آزمایش این شبکه که "رونت" نام گرفته، به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ارائه شده است.

کارشناسان نگران تمایل برخی از کشورها برای قطع ارتباط با اینترنت جهانی هستند.

پروفسور آلن وودوارد، پژوهشگر علوم کامپیوتر از دانشگاه ساری در بریتانیا می‌گوید: "متاسفانه مسیر حرکت روسیه، فقط گامی دیگر در جهت افزایش امکان قطع کامل اینترنت است."

"روز به روز بر تعداد کشورهای استبدادی که می‌خواهند همه آنچه را که شهروندانشان در اینترنت می‌بینند کنترل کنند، بیشتر می‌شود؛ کاری که در چین و ایران انجام شده است... این به معنای آن است که مردم به گفت‌وگوها درباره آنچه در کشورشان می‌گذرد، دسترسی نخواهند داشت و در داخل یک حباب بسته نگهداری می‌شوند."

رسانه‌های روسی از جمله نشریه پراودا به نقل از معاون وزیر ارتباطات روسیه گزارش دادند که آزمایش‌های شبکه اینترنت ملی، "رونت"، طبق برنامه‌ریزی انجام شده است.

آلکسی سوکولوف، معاون وزیر ارتباطات روسیه گفت: "نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که در مجموع، هم مقامات و هم اپراتورهای اینترنت در روسیه آماده هستند تا در زمان بروز خطرات و تهدیدات بتوانند به طور یکپارچه و موثر اقدام کنند و در زمینه عملکرد پایدار اینترنت و شبکه مخابراتی ملی در فدراسیون روسیه اطمینان حاصل شد."

خبرگزاری دولتی تاس هم گزارش داد که در این آزمایش آسیب‌پذیری دستگاه‌هایی که با اینترنت کار می‌کنند، با موفقیت شناسایی شد و همچنین در یک آزمایش دیگر توانایی مقاومت شبکه داخلی رونت در مقابله با "تاثیرات منفی خارجی" مورد آزمایش قرار گرفت.

روسیه به دنبال توسعه و ایجاد خدمات آنلاین اختصاصی بیشتر برای شهروندان خود است. این کشور اعلام کرده است که قصد دارد ویکی‌پدیای خود را بسازد و لایحه‌ای را تصویب کرده است که طبق آن فروش تلفن‌های هوشمندی که نرم‌افزارهای روسی از پیش روی آن نصب نشده باشد ممنوع خواهد شد.

'رونت' چگونه کار می‌کند؟

پروفسور وودوارد می‌گوید: "این طرح که اینترنت در روسیه فقط در یک نقاط خاص با سایر جهان مرتبط باشد، برای این است که دولت بتواند همه چیز را در کنترل بگیرد."

او افزود: "روسیه هم مانند چین امیدوار است که بتواند در طولانی مدت سرویس‌هایی آنلاینی برای جایگزین گوگل و فیسبوک ایجاد کند."

دولت روسیه می‌گوید که هدفش از کنترل بیشتر اینترنت فراهم کردن امنیت سایبری است اما منتقدان دولت روسیه این طرح‌ها را اقدامی در جهت سانسور و مانعی برای آزادی دسترسی به اطلاعات می‌دانند.

بیشتر بخوانید: