آیا ویتامین دی از کرونا پیشگیری می‌کند؟

ویتامین دی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مکمل ویتامین دی در زمان قرنطینه توصیه شده است

با ادامه محدودیت‌ و تعطیلی‌ها در اثر شیوع کرونا، اداره بهداشت عمومی انگلستان خوردن ویتامین دی را در بهار و تابستان امسال توصیه کرده است. معمولا بیرون رفتن از خانه و قرار گرفتن پوست زیر نور آفتاب سبب تولید ویتامین دی می‌شود. این ویتامین و ویتامین‌های دیگر به سلامت و پیشگیری از عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کنند. اما چه کسانی به ویتامین دی احتیاج دارند؟

توصیه چیست؟

در بریتانیا به مردم توصیه می‌شود در زمستان (از اکتبر تا مارس) روزانه ۱۰ میکروگرم ویتامین دی مصرف کنند. مصرف روزانه در تمام ماه‌های سال به افرادی توصیه می شود که زیاد از خانه بیرون نمی‎‌روند. اداره بهداشت عمومی انگلستان می‌گوید به دلیل همه‌گیری از مردم خواسته شده در خانه بمانند و به همین دلیل ممکن است ویتامین دی کافی به آنها نرسد.

مصرف ویتامین دی در طول سال توصیه می‌شود اگر:

 • زیاد از خانه خارج نمی شوید
 • اگر در خانه سالمندان زندگی می‌کنید
 • بیرون خانه، لباس بیشترِ پوستتان را می‌پوشاند

افرادی که پوست تیره‌تر دارند ممکن است حتی بیرون از خانه و زیر نور آفتاب هم این ویتامین را کافی دریافت نکنند.

سارا استانر از بنیاد تغذیه بریتانیا می‌گوید: "متاسفانه ادامه شیوع کرونا بر مدت زمانی که خارج از خانه هستیم تاثیر می‌گذارد. ماندن در خانه طبق توصیه دولت بسیار مهم است ولی مدتی را که می‌توانیم زیر آفتاب باشیم کوتاه می‌کند. پس باید میزان ویتامین دی را در حد طبیعی نگاه داریم."

چرا به ویتامین دی احتیاج داریم؟

ویتامین دی برای سلامت استخوان، دندان و ماهیچه ضروری است. کمبود این ویتامین منجر به تغییر شکل استخوان کودکان می‌شود که "راشیتیسم" نام دارد. "پوکی استخوان" بیماری مشابهی است که در بزرگسالان دیده می‌شود و موجب تضعیف استخوان‌ها می‍‌شود. بعضی تحقیقات می‌گویند این ویتامین توانایی بدن برای مقابله با بیماری‌های شایع مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا را بالا می‌برد اما شواهدی وجود ندارد که ویتامین دی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

آیا مصرف زیاد این ویتامین توصیه می‌شود؟

پاسخ منفی است. با اینکه مکمل ویتامین دی بی‌خطر است، ولی اگر مدتی طولانی و بیش از حد توصیه شده مصرف شود می‌تواند مضر باشد.

اگر می‌خواهید ویتامین دی بخورید:

 • کودکان بین ۱ تا ۱۰ سال نباید روزانه بیش از ۵۰ میکروگرم بخورند
 • نوزادان زیر ۱۲ ماه نباید روزانه بیش از ۲۵ میکروگرم بخورند
 • بزرگسالان نباید روزانه بیش از ۱۰۰ میکروگرم بخورند. روزانه ۱۰ میکروگرم توصیه می‌شود

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ویتامین دی اثر ضد التهابی دارد و قرص‌های آن را می‌توان از داروخانه خرید

پزشکان ممکن است دوز بالای این ویتامین را به افراد دچار کمبود تجویز کنند اما مبتلایان به بیماری‌های خاص مانند بیماری‌های کلیوی ممکن است مصرف این ویتامین برایشان مضر نباشد.

آیا ویتامین دی می‌تواند از ابتلا به کرونا جلوگیری کند؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

خیر. شواهدی در دست نیست که این ویتامین خطر آلودگی و ابتلا به کرونا را کاهش دهد اما برخی متخصصان معتقدند که خوردن آن در زمان همه‌گیری می‌تواند فوایدی داشته باشد. پیشگیری از کمبود این ویتامین به سلامت کمک می‌کند و برخی محققان می‌گویند در صورت ابتلا به کرونا، کمبود ویتامین دی ممکن است تاثیر منفی بر شدت بیماری بگذارد. البته عوامل خطرساز دیگر مثل بیماری‌های قلبی که در بیماران مبتلا به کرونای شدید دیده می‌شود مانع می‌شود که درباره این تاثیر ویتامین دی نتیجه قطعی گرفت.

محققان فرانسوی و اسپانیایی در حال تحقیقات بالینی هستند تا از تاثیر احتمالی ویتامین دی بر بیماران کرونا مطلع شوند.

پرفسور جون رودز، استاد بازنشسته دانشگاه می‌گوید ویتامین دی اثر ضد التهابی دارد و تحقیقاتی هستند که می‌گویند شاید این ویتامین پاسخ ایمنی به ویروس کرونا را کاهش دهد. این به بیماران بسیار بدحالی مربوط می‌شود که آسیب شدید ریه‌شان ناشی از واکنش بسیار شدید سیستم ایمنی است که به آن "طوفان سایتوکین" می‌گویند. در هر حال هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

از کجا میتوان ویتامین دی خرید؟

مکمل‌های ویتامین دی را می‌توان از داروخانه‌ها و برخی فروشگاه‌ها خرید. قرص یا پرل ویتامین دی فقط ویتامین دی دارد اما این ویتامین در مولتی ویتامین‌ها هم وجود دارد. در برچسب بسیاری از این مکمل‌ها، این ویتامین بصورت D۳ ذکر شده است. برای کودکان از قطره‌های ویتامین می‌توان استفاده کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ویتامین دی ۲ (D۲) را گیاهان می‌سازند و ویتامین دی ۳ (D۳) را پوست

تغذیه سالم:

تغذیه متعادل به سیستم ایمنی کمک کند ولی هیچ ماده غذایی یا مکمل وجود ندارد که بتواند سیستم ایمنی را فراتر از حد طبیعیش تقویت کند.

دریافت ویتامین دی کافی فقط از راه تغذیه آسان نیست. تغذیه سالم در دوران همه‌گیری هم توصیه می‌شود و می‌تواند شامل غذاهای سرشار از ویتامین دی باشد مانند ماهی‌های روغنی و تخم مرغ. برخی از غلات صبحانه، مارگارین و ماست با ویتامین دی غنی می‌شوند.

آیا آفتاب گرفتن کمک می‌کند؟

آفتاب گرفتن طولانی باعث ازدیاد بیش از حد ویتامین دی نمی‌شود ولی آفتاب شدید می‌تواند پوست را بسوزاند، از این رو آفتاب گرفتن باید متعادل باشند. با استفاده از کرم ضد آفتاب از آسیب و سوختگی پوست جلوگیری کنید.

توصیه به زنان حامله، نوزادان و کودکان درباره ویتامین دی

 • شیرخواران زیر یک سال روزی ۸.۵ تا ۱۰ میکروگرم
 • به شیرخوارانی که شیر خشک می‌خورند نباید مکمل ویتامین دی داد چون در شیر خشک هست. فقط وقتی به آنها ویتامین دی بدهید که روزانه کمتر از ۵۰۰ میلی لیتر شیر خشک می‌خورند
 • به کودکان یک تا چهار سال روزانه ۱۰ میکروگرم ویتامین دی
 • زنان حامله و شیرده هم مانند سایر بزرگسالان روزانه ۱۰ میکروگرم

بیشتر بخوانید: پاسخ‌ به چند پرسش متداول درباره ویروس کرونا

همه چیز درباره ویروس کرونا

پرسش‌های شما

 • ویروس کرونا چیست؟ از طرف کتلین در لیدز بیشترین پرسش

  کووید-۱۹ نام بیماری واگیری است که در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین کشف شد.

  صدها ویروس کرونا وجود دارد که عمدتا حیوان‌ها را آلوده می‌کنند، از جمله خوک، شتر، خفاش و گربه. اما تعداد کمی از آن‌ها - مثل ویروس کرونای جدید - انسان‌ها را آلوده می‌کنند.

  بعضی از ویروس‌های کرونا به بیماری‌هایی با علائم خفیف یا ملایم منجر می‌شوند، مثل سرماخوردگی عادی. اما ویروس کرونای جدید از آن دسته ویروس‌ها است که می‌توانند به بیماری‌ حاد منجر شوند، مثل سینه‌پهلو.

  علائم بیشتر مبتلایان خفیف خواهد بود - مثل تب، بدن‌درد و سرفه - و بدون درمان خاصی بهبود خواهند یافت.

  علائم اصلی ویروس کرونا: تب، سرفه، مشکلات تنفسی

  اما حال بعضی از سالخوردگان، و کسانی که مشکلات زمینه‌ای مانند دیابت یا سرطان دارند، ممکن است وخیم شود.

 • آیا ابتلا به ویروس کرونا مصونیت ایجاد می‌کند؟ از طرف دنیس میچل در بیچستر بیشترین پرسش

  مردم وقتی از بیماری عبور می‌کنند و بهبود می‌یابند، بدنش شیوه مبارزه با این بیماری در آینده را یاد می‌گیرد.

  اما این مصونیت همیشه پایدار یا یا کاملا موثر نیست و می‌تواند به مرور زمان کاهش پیدا کند.

  گمان می‌رود که فرد مبتلا به ویروس کرونا در صورت بهبودی مصونیت پیدا می‌کند. اما هنوز مشخص نیست که این مصونیت به چه مدت ادامه پیدا می‌کند.

  این ویروس جدید یکی از هفت ویروس کرونایی است که انسان‌ها را آلوده می‌کنند.
 • دوره کمون ویروس کرونا چقدر است؟ از طرف جیلیان گیبز

  به گفته دانشمندان، بروز علائم بیماری به طور متوسط ۵ روز زمان می‌برد، اما علائم ممکن است در بعضی‌ها خیلی زودتر یا خیلی دیرتر بروز کند.

  بعضی از علائم کووید-۱۹ شامل تب، سرفه و مشکلات تنفسی می‌شود.

  بنا به گفته سازمان بهداشت جهانی، دوره کمون این بیماری می‌تواند تا ۱۴ روز طول بکشد، اما برخی از محققان می‌گویند که ممکن است ۲۴ روز هم بشود.

  دانستن و درک دوره کمون بسیار مهم است، چرا که به پزشکان و مقامات بهداشتی اجازه می‌دهد تا تمهیدات موثرتری برای مهار شیوع ویروس بیندیشند.

 • آیا ویروس کرونای جدید مسری تر از آنفلوآنزا است؟ از طرف مری فیتزپتریک در سیدنی

  میزان واگیری هر دو ویروس خیلی زیاد است.

  گمان می‌رود که افراد مبتلا به کووید-۱۹ به طور میانگین دو تا سه نفر دیگر را نیز آلوده می‌کنند، در حالی که مبتلایان به آنفلوآنزا حدودا یک نفر دیگر را مبتلا می‌کنند.

  شما می‌توانید برای ممانعت از شیوع کووید-۱۹ یا آنفلوآنزا دست به اقدامات ساده‌ای بزنید.

  • مرتب دستان خود را با آب و صابون بشویید
  • اگر دستانتان تمیز نیست به صورت خود دست نزنید
  • هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده کنید و سپس آن را در سطل زباله بیندازید
 • بیماری چقدر طول می‌کشد؟ از طرف نیتا در میداستون

  کووید-۱۹ در ۸۰ درصد مبتلایان خفیف خواهد بود، مثل آنفلوآنزا.

  علائم آن شامل تب و سرفه خشک می‌شود. شاید حالتان چند روزی خوب نباشد، اما باید بعد از گذشت حدودا یک هفته از بروز علائم عادی شود.

  اگر ویروس به خوبی در ریه‌ها پا بگیرد می‌تواند به مشکلات تنفسی و سینه‌پهلو منجر شود. از هر هفت نفر یک نفر ممکن است به درمان بیمارستانی نیاز پیدا کند.

End of همه چیز درباره ویروس کرونا

وضعیت سلامت من

پرسش‌های شما

 • ویروس کرونا تا چه اندازه برای افراد مبتلا به آسم خطرناک است؟ از طرف لزلی-ان در فالکرک

  توصیه متخصصان آسم این است که به استفاده از اسپری تنفسی خود (که معمولا قهوه ای رنگ است) طبق دستور پزشک ادامه دهید. این کار احتمال بروز حمله آسم به خاطر وجود ویروس، از جمله ویروس کرونای جدید، را کاهش می‌دهد.

  اسپری استنشاقی آبی زنگ خود را همیشه همراه داشته باشید تا در صورت بروز علائم آسم در دسترس باشد. اگر علائم آسم شدیدتر شده باشد ممکن است به کووید-۱۹ مبتلا شده باشید.

 • آیا ویروس کرونا برای افراد معلولی که مشکل سلامتی ندارند خطر بیشتری دارد؟ از طرف ابیگیل ایرلند در استاکپورت

  ویروس کرونا می‌تواند در سالخوردگان و کسانی که مشکلات زمینه‌ای دارند، مانند مشکلات ریوی یا دیابت، به بیماری حادتری منجر شود.

  در حال حاضر مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویروس کرونا برای معلولانی که مشکل سلامتی دیگری، مثلا بیماری ریوی، ندارند خطرناکتر است.

 • آیا کووید-۱۹ در کسانی که قبلا سینه‌پهلو گرفته‌اند خفیف تر بروز خواهد کرد؟ از طرف مارجی در مونترآل

  کووید-۱۹ ممکن است در موارد کمی به سینه‌پهلو منجر شود. این اتفاق عمدتا برای افرادی می‌افتد که از قبل مشکلات ریوی داشته‌اند.

  اما از آنجایی که این یک ویروس جدید است کسی نسبت به آن مصون نیست، حتی اگر قبلا به سینه‌پهلو گرفته باشد یا به یک ویروس کرونای دیگر مثل سارس مبتلا شده باشد.

  ویروس کرونا می‌تواند به سینه‌پهلوی ویروس منجر شود که به درمان بیمارستانی نیاز دارد.
End of وضعیت سلامت من

محافظت از خود و دیگران

پرسش‌های شما

 • چرا وقتی که به نظر می‌رسد آنفلوآنزا کشنده‌تر است، دولت‌ها برای مهار ویروس کرونا دست به چنین اقدامات شدیدی می‌زنند؟ از طرف لورین اسمیت در هارلو

  شاید قرنطینه شهرها و درخواست از مردم برای ماندن در خانه‌ها به نظر افراط باشد، اما تنها جایگزین این است که بگذاریم ویروس بدون هیچ محدودیتی پخش شود.

  ماموران پلیس در حال اعمال فرمان قرنطینه

  این ویروس برخلاف آنفلوآنزا واکسن ندارد و به همین خاطر برای سالخوردگان و افرادی که مشکلات زمینه‌ای دارند بسیار خطرناک است.

 • آیا باید برای محافظت از خود و دیگران در برابر این ویروس ماسک بزنم؟ از طرف ان هاردمن در منچستر

  دولت‌ها در سراسر دنیا مرتب نظر خود درباره استفاده از ماسک را به‌روز می‌کنند - اما توصیه فعلی سازمان بهداشت جهانی این است که افراد باید در صورت داشتن علائم کووید-۱۹ و یا هنگام مراقبت از مبتلایان با موارد مشکوک به کووید-۱۹ از ماسک استفاده کنند.

  ماسک می‌تواند مانع انتقال بیماری به شما و دیگران شود، اما تنها به شرطی که درست استفاده شود و با اقدامات دیگری نظیر شستن کامل دست‌ها و کاهش خروج از خانه همراه باشد.

  توصیه به استفاده از ماسک با ملاحظات گوناگونی همراه است. بعضی از کشورها تلاش می کنند که اقلام لازم برای کادر درمانی دچار کمبود نشود و بعضی‌ها هم فکر می‌کنند که استفاده از ماسک می‌تواند باعث ایجاد حس امنیت کاذب شود. استفاده از ماسک در عین حال می‌تواند باعث افزایش دست زدن به صورت شود.

  حواستان به دستورالعمل‌های محلی باشد چون در بعضی از کشورها، مثل آرژانتین، چین، ایتالیا و مراکش استفاه از ماسک در اماکن عمومی الزامی است.

 • در صورت زندگی با کسی که خود را قرنطینه کرده است چه کار باید بکنم؟ از طرف گراهام رایت در لندن

  اگر در چنین وضعیتی قرار دارید باید تماس خود را با آن شخص به حداقل برسانید و در صورت امکان همزمان در یک اتاق نباشید.

  شخصی که در قرنطینه است باید در اتاقی بماند که جریان هوای خوبی دارد و پنجره‌اش باز می‌شود، و از بقیه ساکنان خانه فاصله بگیرد.

 • ویروس چه مدت روی سطوح دوام می‌آورد؟

  روی سطوح سخت - مانند دستگیره درها، کلیدهای آسانسور یا میز آشپزخانه، احتمالا حدود ۴۸ ساعت. اگرچه برخی تحقیقات قبلی در مورد ویروس‌های کرونا نشان می‌دادند که این ویروس‌ها می‌توانند در شرایط مناسب برای یک هفته زنده بمانند.

  روی سطوح نرم مانند لباس، ویروس مدت زمان کمتری زنده می‌ماند ، بنابراین اگر کُتی دارید که ویروس ممکن است روی آن باشد، اگر آن را یک یا دو روز نپوشید، ویروس از بین خواهد رفت.

End of محافظت از خود و دیگران

من و خانواده‌ام

پرسش‌های شما

 • از حاملگی من ۵ ماه می‌گذرد و می‌خواهم بدانم در صورت ابتلا به چه خطراطی نوزاد را تهدید می‌کند؟ از طرف یکی از خوانندگان وبسایت بی‌بی‌سی

  دانشمندان دارند روی تاثیرات کووید-۱۹ بر خانم‌های حامله تحقیق می‌کنند، اما در حال حاضر اطلاعات کافی وجود ندارد.

  مشخص نیست که آیا مادر مبتلا به ویروس کرونا می‌تواند در دوره حاملگی یا هنگام زایمان آن را به فرزندش مبتلا کند یا نه، اما تا به امروز هیچ ردی از ویروس در مایع آمنیوتیک یا شیر مادر دیده نشده است.

  در مورد مادرانی که هنوز زایمان نکرده‌اند، فعلا هیچ مدرکی نیست که نشان دهد بیشتر از بقیه در خطر قرار دارند. اما خانم‌های حامله به خاطر بروز تغییرات در سیستم ایمنی و بدنشان ممکن است دچار عفونت‌های تنفسی شدیدی شوند.

 • من به نوزاد ۵ ماهه‌ام شیر می‌دهم - در صورت ابتلا به کووید-۱۹ چه کار باید بکنم؟ از طرف مایو مک‌گولدریک

  هز پادتنی که در بدن مادر باشد از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود.

  اگر بدنتان در حال ساخت پادتن برای مقابله با کووید-۱۹ باشد، این پادتن از طریق شیر منتقل خواهد شد.

  مادرن شیرده باید مثل بقیه به توصیه‌ها عمل کنند تا احتمال ابتلا کمتر شود - پوشاندن دهان هنگام سرفه و عطسه، دور انداختن دستمال و شستن مرتب دست‌ها و اجتناب از لمس چشم‌ها، بینی و دهان با دستان کثیف.

 • آیا خطر برای کودکان زیاد است؟ از طرف لوئیز در لندن

  بنا به بر آمارهای چین و دیگر کشورها، به نظر می‌رسد که تاثیر ویروس کرونا بر کودکان در کل کمتر است.

  دلیلش شاید این باشد که می‌توانند ویروس را خیلی راحت شکست دهند، یا مبتلای بی‌علامت باشند، یا علائم بسیار خفیفی در حد سرماخودرگی بروز دهند.

  اما کودکانی که مشکلات زمینه‌ای مانند آسم دارند باید بیشتر مراقب خود باشند.

End of من و خانواده‌ام