رد 'کِرم عشق' در مغازه تعمیر موبایل پیدا شد

  • جف وایت
  • خبرنگار فناوری
love bug

سرانجام بیست سال بعد از اولین شیوع گسترده یک ویروس کامپیوتری، سازنده آن اعتراف کرد. این ویروس معروف به کِرم عشق (لاو باگ) در سراسر دنیا میلیون‌ها دستگاه را آلوده کرد.

آنل دو گوزمن شهروند فیلیپین اکنون ۴۴ ساله است و می‌گوید این "کِرم" را ساخته بود تا بتواند برای استفاده رایگان از اینترنت گذرواژه‌ها را بدزدد. او ادعا می‌کند هیچگاه قصد نداشته آن را در دنیا پخش کند و از صدمه‌ای که زده اظهار پشیمانی می‌کند.

او در مصاحبه درباره کتابی با موضوع جرائم سایبری به نام "Crime Dot Com" که زیر چاپ است، گفت: "انتظار نداشتم که به آمریکا و اروپا برسد. خیلی تعجب کردم."

شیوع گسترده "کِرم عشق" چهارم می ۲۰۰۰ آغاز شد. قربانیان ایمیلی دریافت می‌کردند که ضمیمه‌ای ( attachment) داشت با عنوان "یک نامه عاشقانه برای تو." این پیوست حاوی کد مخربی بود که فایل‌ها را رونویسی می‌کرد، گذرواژه‌ها را می‌دزدید و نسخه‌های خود را خودکار برای تمام کسانی می‌فرستاد که در لیست تماس‌ فرد در آوت‌لوک مایکروسافت بودند. این کد طی ۲۴ ساعت در سراسر دنیا مشکلات عمده‌ای ایجاد و طبق گزارش‌ها، ۴۵ میلیون دستگاه را آلوده کرد.

"کِرم عشق" سیستم ایمیل سازمان‌ها را مختل کرد و بعضی مدیران فناوری اطلاعات مجبور شدند برای جلوگیری از آلودگی، ارتباط بخشی از دستگاه‌های خود را قطع کنند. تخمین زده می‌شود که خسارت و اختلال این کد کامپیوتری به میلیاردها دلار رسید.

در بریتانیا، پارلمان مجبور شد شبکه ایمیل خود را چند ساعت قطع کند و طبق گزارش‌ها حتی به پنتاگون صدمه خورد. سال قبل از آن، ویروس کامپیوتری "ملیسا" هم با شیوه‌ای مشابه، میلیون‌ها دستگاه را آلوده کرده بود ولی همه‌گیری "کرم عشق" وسیع‌تر بود و نشان داد شبکه اینترنت رو به گسترش در دنیا چقدر آسیب‌پذیر است.

بازرسان توانستند رد این ویروس را در یک آدرس ایمیل پیدا کنند. آدرس صاحب ایمیل آپارتمانی در مانیل پایتخت فیلیپین ثبت شده بود. برادر شخصی که در این آپارتمان زندگی می‌کرد، آنل دو گوزمن، دانشجوی کامپیوتر در دانشکده آما در مانیل، عضو یگ گروه زیرزمینی هکر به نام گرمرسافت بود. او بسرعت مظنون اصلی تحقیقات پلیس شد.

وکیلان آقای دو گوزمن یک کنفرانس خبری ترتیب دادند که در آن خود او بسختی چند کلمه‌ای به انگلیسی صحبت کرد. وقتی از او پرسیده شد آیا ممکن است که این ویروس را تصادفی منتشر کرده باشد جواب داد: "ممکن است". در آن زمان در فیلیپین قانونی برای هک وجود نداشت و آقای دو گوزمن یا هیچ شخص دیگری تحت پیگرد قانونی قرار نگرفت.

مظنون دیگر مایکل بوئن، هم‌کلاسی آقای دو گوزمن بود که در اینترنت گفته می‌شد در نوشتن "کرم عشق" مشارکت داشته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

برای روشن شدن موضوع، تصمیم گرفتم به دنبال آنل دو گوزمن بروم و راز ۲۰ ساله منشا "کرم عشق" را کشف کنم.

طبق شایعات آنلاین، آقای دو گوزمن به آلمان، اتریش یا آمریکا نقل مکان کرده بود. بعضی می‌گفتند بعد از این همه‌گیری گسترده، مایکروسافت او را استخدام کرده است. همه این شایعات غلط از آب در آمد.

در یک انجمن اینترنتی (فروم) مختص دنیای زیرزمینی در فیلیپین، یکی از کاربران در سال ۲۰۱۶ ادعا کرده بود آقای دو گوزمن در منطقه کویاپو در مانیل مغازه تعمیر موبایل دارد. در آوریل ۲۰۱۹، به امید دیدار با شخص مزبور به آنجا رفتم و با بازار بزرگی مواجه شدم که در آن ده‌ها مغازه تعمیر موبایل وجود داشت.

اسم آنل دو گوزمن را روی یک تکه کاغذ نوشتم و به کارکنان مغازه‌ها نشان دادم و امیدوار بودم کسی او را بشناسد. بالاخره یکی از گفت فردی به نام دو گوزمن را می‌شناخته و فکر می‌کند در حال حاضر در غرفه تعمیر موبایل در فروشگاهی در جای دیگر شهر کار می‌کند. بعد از چند ساعت سرگردانی و پرس و جو، به یک غرفه تنگ و کثیف پشت ساختمانی راهنمایی شدم و بعد از چند ساعت انتظار بالاخره آنل دو گوزمن ظاهر شد.

او پذیرفت که "کِرم عشق" را ساخته و گفت این نسخه جدید ویروس دیگری بوده که قبلا برای دزدیدن گذرواژه‌های دسترسی به اینترنت نوشته بود. در دوران اینترنت دیال‌آپ، به چنین گذرواژه‌هایی نیاز بود و آقای دو گوزمن می‌گوید پول آن را نداشت.

او ادعا می‌کند ابتدا ویروس را فقط برای افرادی می‌فرستاده که در فیلیپین بودند و در چت‌روم‌ها با آنها ارتباط برقرار کرده بود، فقط برای اینکه گذرواژه‌های دسترسی به اینترنت را بدزدد. با این حال در بهار سال ۲۰۰۰، او برنامه ویروس خود را تغییر داد و به آن قابلیت انتشار خودکار را اضافه کرد. ویروس می‌توانست نسخه‌های خود را به تماس‌های آوت‌لوک قربانی بفرستد. این کار با استفاده از یک نقطه ضعف سیستم عامل ویندوز ۹۵ مایکروسافت انجام می‌شد. او به این پیوست ایمیل، عنوانی داد که جذابیت جهانی داشته باشد و افراد را وسوسه کنند فایل را باز کنند.

او می‌گوید: "فهمیدم بسیاری دنبال دوست پسر هستند، دیگری را می‌خواهند. طالب عشقند، به همین دلیل این عنوان را انتخاب کردم."

توضیح تصویر،

آنل دو گوزمن اظهار پشیمانی می‌کند

دو گوزمن ادعا می‌کند ابتدا این ویروس را برای شخصی در سنگاپور فرستاده و بعد با دوستش بیرون رفته است. اولین باری که فهمید کارش هرج و مرجی در دنیا به پا کرده وقتی بود که مادرش گفت پلیس در مانیل به دنبال یک هکر می‌گردد.

او می‌گوید مادرش کامپیوتر او را پنهان کرد. آقای دو گوزمن تاکید می‌کند که آقای بوئن هیچ نقشی در ساخت "لاو باگ" نداشته و او تنها خالق این ویروس است.

بعد از خوابیدن سر و صداها، آقای دو گوزمن به کار کامپیوتر بازگشت ولی دیگر به کالج نرفت. در حال حاضر او به همراه با یک نفر دیگر، این غرفه کوچک را اداره می‌کند.

او می‌گوید از نوشتن این ویروس و بدنامی‌اش پشیمان است: "گاهی عکسم را در اینترنت می‌بینم و دوستانم می‌گویند این عکس توست. من خجالتی هستم و این برایم جالب نیست."