مصونیت بهبودیافتگان از کرونا 'ممکن است ماه‌ها دوام آورد'

کرونا

منبع تصویر، Getty Images

مطالعه‌ای که توسط سازمان بهداشت عمومی انگلستان انجام شده نشان می‌دهد، بیشتر افرادی که کرونا گرفته اند از ابتلای مجدد به آن حداقل برای ۵ ماه در امان هستند.

دانشمندان دریافتند که کسانی که قبلا کرونا گرفته‌اند ۸۳٪ کمتر خطر ابتلا به این ویروس را در مقایسه با کسانی که دارند که هرگز کرونا نداشته‌اند.

اما کارشناسان هشدار می‌دهند برخی از افراد می‌توانند دوباره کرونا بگیرند و دیگران را هم مبتلا کنند.

مسئولان تأکید می‌کنند که مردم باید قوانین فاصله اجتماعی و قرنطینه را رعایت کنند - چه ویروس داشته باشند یا نداشته باشند.

'نجات جانها'

پروفسور سوزان هاپکینز، که هدایت این مطالعه را بر عهده داشته، گفت که نتایج دلگرم کننده است و نشان می‌دهد که ایمنی بیش از آنچه برخی از افراد تصور می‌کردند دوام آورده است، اما این مصونیت به هیچ وجه مطلق نیست.

او گفت: سطح عفونت در برخی افراد که قبلا هم کرونا گرفته بودند بسیار بالا بود حتی بدون آنکه علائمی داشته باشند و در نتیجه در معرض خطر انتقال آن به دیگران بودند.

او گفت : "این بدان معناست که حتی اگر اعتقاد دارید که قبلاً به این بیماری مبتلا بوده‌اید و از آن در امان هستید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که دوباره به نوع شدید این بیماری مبتلا نخواهید شد اما هنوز خطر ابتلا به آن و انتقال این ویروس به دیگران وجود دارد."

از ژوئن تا نوامبر سال ۲۰۲۰ ، تقریباً ۲۱۰۰۰ نفر از کارکنان بهداشتی در سراسر بریتانیا به طور منظم مورد آزمایش قرار گرفتند تا ببینند آیا در حال حاضر ویروس کرونا دارند؟ - یا اینکه قبلا داشته اند.

آزمایشات نشان داد ۳۱۸ نفر از کسانی که هیچ پادتنی علیه ویروس در بدنشان نداشتند،در این دوره زمانی به کرونا مبتلا شدند اما در کسانی که قبلا کرونا گرفته بودند این رقم فقط ۴۴ نفر بوده است.

تقویت احتمالی

دانشمندان به مدت ۱۲ ماه نظارت بر کارکنان مراقبتهای بهداشتی را ادامه می‌دهند تا ببینند مصونیت چه مدت طول می کشد.

آنها همچنین از نزدیک موارد جدید را که دارای گونه جهش یافته ویروس کرونا هستند، نظارت می‌کنند و همچنین مصونیت کسانی که واکسن دریافت کرده‌اند را تحت نظر می‌گیرند.

منبع تصویر، Reuters

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی

برنامه ها

پایان پادکست

دکتر جولیان تانگ، متخصص ویروس در دانشگاه لستر، گفت که نتایج برای کارکنان مراقبتهای بهداشتی اطمینان بخش است.

او گفت : "گرفتن واکسن پس از بهبودی از کرونا مشکلی ایجاد نمی‌کند ... و احتمالاً باعث افزایش ایمنی طبیعی می‌شود".

"ما این را در مورد واکسن آنفلوانزای فصلی نیز مشاهده می کنیم.

"بنابراین امیدوارم که نتایج حاصل از این مقاله اضطراب بسیاری از همکاران در بخشهای بهداشتی را که نگران گرفتن دوباره کرونا هستند را کاهش دهد."