طرح آزمایشی توییتر به کاربران امکان علامت‌گذاری اخبار 'نادرست' را می‌دهد

توییتر

منبع تصویر، Getty Images

توییتر از کاربران خود در زمینه مقابله با اخبار جعلی کمک خواسته است.

این شرکت یک طرح آزمایشی به راه انداخته که به کاربران امکان می‌دهد یادداشت هایی را در مورد اخباری که ممکن است نادرست باشد در توییت های خود منتشر کنند.

این طرح که اسم آن "تماشای پرندگان" ( Birdwatch) است ابتدا در میان گروه کوچکی از کاربران در ایالات متحده آزمایش می شود. این شرکت تایید می‌کند که سیستم جدید باید "در برابر تلاش برای تاثیرگذاری" مقاوم باشد.

شرکت هایی مانند توییتر در حال بررسی این هستند که چگونه می توانند بر شبکه های خودشان خودشان بهتر نظارت کنند.

توییتر روز دوشنبه گفت: "ما می دانیم که این طرح ممکن است سردرگمی بیاورد و گاهی اوقات با مشکلاتی هم روبرو شود اما معتقدیم که این الگویی است که ارزش امتحان را دارد."

منبع تصویر، Twitter

توضیح تصویر،

شعار طرح آزمایشی توییتر: نمی توانید به هرآنچه در اینترنت می بینید اعتماد کنید

توییتر به همراه سایر شرکت های بزرگ رسانه های اجتماعی در صدد مقابله با انتشار اطلاعات نادرست در شبکه های خود بوده اند.

این طرح آزمایشی به کاربران اجازه می دهد تا توییت هایی را که به نظر ایشان "گمراه کننده یا خلاف واقع" است نشان‌گذاری کنند، شواهد خلاف آن را ارائه دهند و در این مورد با دیگران در سایت "تماشای پرندگان" بحث کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

در نتیجه یادداشت ها و پرچم های بیشتری روی محتوا قرار می گیرند.

توییتر می گوید این رویكرد جدید می تواند در موارد انتشار اطلاعات گمراه كننده واکنش سریع را امکانپذیر سازد.

توییتر گفت: "در نهایت هدف ما قرار دادن یادداشت ها به طور مستقیم در توییت ها برای مخاطبان جهانی توییتر است البته زمانی که از یک مجموعه گسترده و متنوع از همکاران اجماع وجود دارد."

تویییتر پیش از این هم برچسب هایی به برخی "اخبار گمراه کننده" اضافه می کرده است. به عنوان مثال ، بسیاری از ادعاهای دونالد ترامپ در مورد تقلب در رای گیری توسط این شرکت برچسب گذاری شد.

توییتر همچنین حق حذف توییت ها را برای خود محفوظ می داند - و در شرایط شدید استفاده کاربران را ممنوع می کند - و این کار را با رئیس جمهوری آمریکا پس از ناآرامی های واشنگتن در اوایل ماه جاری انجام داد.

کیث کلمن، معاون رئیس توییتر گفته است توئیتر می خواهد از این هم جلوتر برود: "ما نمی خواهیم تلاشمان را به شرایطی محدود کنیم که چیزی قوانین ما را نقض کرده یا به طور گسترده مورد توجه عمومی قرار گرفته است."

برای جلوگیری از نفوذ ربات ها و سوء‌استفاده کنندگان و همچنین عدم نقض قوانین جدید در ارتباط با حساب توییتر، کاربران باید شماره تلفن و ایمیل تأیید شده ای را برای استفاده از این روش به توییتر ارائه دهند.

جو بایدن رئیس جمهوری تازه آمریکا، در سخنرانی تحلیف خود گفت: "ما باید فرهنگی را كه در آن حقایق دستكاری یا حتی جعل می شوند از میان بر داریم."