نتایج بررسی عوارض جانبی یکی از واکسن‌های کووید 'اطمینان‌بخش است'

  • میشل رابرتس
  • دبیر اخبار بهداشتی، بی بی سی نیوز
تزریق واکسن

منبع تصویر، Getty Images

حدود یک سوم کسانی که در بریتانیا واکسن فایزر/بیو اِن تِک، از واکسن های کووید، را دریافت کرده اند نوعی عارضه جانبی را گزارش می کنند.

محققان بریتانیایی که این گزارش ها را جمع آوری کردند دریافتند که هیچ یک از این عوارض جدی نبوده است، به طوری که یک عارضه رایج درد در محل تزریق واکسن است.

کارشناسان می گویند که این یافته ها، از حدود ۴۰ هزار نفر که بیشترشان پرسنل بخش بهداشت هستند، برای میلیون ها نفری که واکسن را دریافت خواهند کرد اطمینان بخش است.

به گفته آنها برخی از این عوارض جانبی قابل انتظار است و چیز بدی نیست؛ عوارضی که نه ناشی از بیماری بلکه واکنش بدن به واکسن است.

واکسن های کووید حاوی خود ویروس کرونا که باعث همه گیری در جهان شده نیستند و نمی توانند دریافت کننده را مریض کنند.

واکسن ها در عوض از یک نمونه بی‌خطر یا بخشی از ویروس برای تربیت بدن برای شناسایی و چگونگی مقابله با ویروس واقعی، در صورت لزوم، استفاده می کنند.

پژوهشگران از طریق یک "اپ" تلفن های هوشمند از کسانی که تا اوایل ژانویه حداقل یک دوز واکسن فایزر/بیو ان تک زده اند اطلاعات خواستند.

تیم "زوئی" در کینگز کالج لندن که این مطالعه را انجام داده است دریافت:

  • ۳۷ درصد بعد از تزریق دوز اول نوعی "عارضه جانبی" موضعی مثل درد یا ورم را در محل تزریق تجربه کردند. شمار آنها بعد از تزریق دوم به ۴۵ درصد رسید
  • ۱۴ درصد حداقل یک عارضه جانبی در تمام بدن - مانند تب، درد یا لرز - را ظرف هفت روز بعد از دریافت دوز اول تجربه کردند که شمار آنها بعد از تزریق دوم به ۲۲ درصد رسید
  • این عوارض بعد از چند روز برطرف شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

واکسن آکسفورد استرازنکا آماده تزریق

کلیه کارآزمایی های پزشکی و تجربه ها در جهان واقعی نشان داده که این واکسن ایمن و موثر است.

پزشکان می گویند افرادی که سابقه بروز آلرژی جدی بعد از دریافت واکسن را دارند - نه آلرژی های معمولی - نباید واکسن فایزر یا واکسن مشابه مدرنا را بزنند چون شمار کوچکی از کسانی که آن را دریافت کرده اند به خاطر آلرژی شدید به مداوا نیاز پیدا کرده اند.

نظارت بر عوارض جانبی واکسن در اطراف جهان ادامه خواهد داشت.

در بریتانیا مردم می توانند نگرانی های خود را به "برنامه کارت زرد" سازمان نظارت بر محصولات دارویی و بهداشتی گزارش کنند.

دکتر آنا گودمن، در بیمارستان "گای اند سن توماس" در لندن که سایر واکسن های کرونا از آکسفورد-استرازنکا و نوواوکس را آزمایش کرده است گفت که عوارض جانبی ممکن است ناخوشایند باشند اما این واکنش طبیعی سیستم ایمنی است.

با این حال مردم باید مقررات فاصله گیری اجتماعی را رعایت کنند چون مصونیت ناشی از واکسن ممکن است ۱۰۰ درصد نباشد.

به گفته او هنگام بروز عوارض خفیف واکسن مانند درد بازو می توان از استامینوفن استفاده کرد.

پروفسور تیم اسپکتر محقق اصلی که مطالعه در مورد عوارض جانبی واکسن در کینگز کالج را بررسی کرده گفت: "به طور کلی این نتایج باید برای بیشتر مردم اطمینان بخش باشد."

او گفت هرکسی که تب یا سایر علائمی که می تواند شبیه کرونا باشد دارد باید تست بدهد، حتی اگر واکسینه شده باشد.

بیشتر بخوانید: