تغییرات اقلیمی؛ 'وضعیت قرمز برای بشریت' و هشدار دانشمندان جهان

  • سیاوش اردلان
  • بی‌بی‌سی
fires

منبع تصویر، EPA

محققان زیست محیطی در گزارشی که در سازمان ملل متحد تهیه شده در یک مطالعه قابل توجه آب و هوایی، درباره تاثیر مخرب عملکرد بشر بر تغییرات اقلیمی هشدار داده و بحرانی بودن وضعیت را "بیان واقعیت تلخ وضعیت کره زمین" برای ساکنان آن خوانده‌اند.

این گزارش از اثر مخرب انتشار مداوم گازهای گلخانه‌ای بر افزایش دمای کره زمین می‌گوید و نویسندگان آن هشدار می‌دهند که افزایش دو متری سطح آب دریاها تا پایان قرن حاضر به دلیل ذوب شدن یخ های قطبی هم قابل کتمان نیست.

کارشناسان محیط زیست گفته‌اند که این گزارش "بیدار باش عظیم" به دولت ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.

آخرین باری که سازمان ملل چنین گزارشی منتشر کرد هشت سال پیش بود.

اما اینبار اطلاعات و داده‌های دانشمندان از ساز و کار اقلیم کره زمین بسیار بیشتر شده است.

اولین نکته مهم گزارش این است که زمین در حال گرم تر شدن است. میزان این گرمایش امروز ۱.۲ درجه سانتیگراد بیشتر از زمان شروع انقلاب صنعتی است.

نکته دوم اینکه این گرم شدن عمدتا نتیجه مصرف سوخت های فسیلی است. مصرف سوختهای فسیلی و دیگر فعالیت‌های اقتصادی بشر هر سال بالغ بر ۴۰ میلیارد تن گاز گلخانه‌ای وارد اتمسفر زمین می‌کند.

از زمان شروع انقلاب صنعتی نزدیک به ۲۴۰۰ میلیارد تن گاز گلخانه ای وارد اتمسفر زمین شده است.

این حجم از گازهای گلخانه‌ای باعث شده تاکنون جهان با نوسانات شدید آب و هوایی مثل خشکسالی و طوفان و سیل روبرو شود.

از آتش سوزی های امروز در ترکیه و جنوب اروپا و آمریکا گرفته تا سیلاب های اخیر در چین و شمال اروپا، خسارت های انسانی و مالی فراوانی را هر سال به اقتصاد جهان وارد می کند.

دانشمندان هشدار می دهند اگر ورود گازهای گلخانه ای به جو زمین مهار نشود، اوضاع به مراتب بدتر و غیرقابل پیش بینی تر خواهد شد.

درباره چند و چون بدتر شدن اوضاع در گزارش امروز سازمان ملل توضیحات مفصلی داده شده است.

هشدار اصلی این است که نباید گذاشت میزان افزایش گرما از ۱.۲ درجه سانتیگراد که امروز شاهد آن هستیم به دو درجه برسد.

رسیدن به دو درجه آستانه خطرناکی توصیف شده که می تواند طبیعت را دچار واکنش های شدید و غیرقابل پیش بینی کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

چنین اتفاقی امنیت غذایی و اقتصادی را برای میلیاردها نفر به خطر می اندازد و تبعات خطرناک سیاسی و اجتماعی دارد.

دانشمندان پیش بینی می کنند اگر گازهای گلخانه ای مهار نشوند، شاید تا سال ۲۰۳۰ زمین به آستانه دو درجه برسد.

روی دیگر مقابله با تغییرات اقلیمی، بغیر از مهار گازهای گلخانه ای،‌ مقاوم سازی و در پیش گرفتن تدابیر و سیاست هایست که آسیب پذیری نسبت به تغییرات اقلیمی را کمتر میکند.

مدیریت منابع آب برای فصل های خشکسالی و حفاظت از جنگل ها و تنوع زیستی از جمله موارد مقام سازیست که سوء‌مدیریت آن در کشورهایی مثل عراق، هند و خیلی کشورهای دیگر عوارض تغییرات اقلیمی را دو چندان کرده است از جمله در ایران بویژه در چارچوب هشدارهایی درباره خطرات خشکسالی و محیط زیستی در این کشور.

پیشتر علیرضا شریعت، دبیرکل فدراسیون صنعت آب در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا کم توجهی و سوء‌مدیریت را دلایل اصلی "ضعف" مدیریت از جمله در منابع آب در کشور می‌داند و معتقد است نبود انسجام میان سیاست‌های نهادهای مختلف دولت و همین‌طور اولویت‌بندی‌های نادرست موانع کلیدی هستند که باید در از میان برداشته شوند. او به خبرگزاری ایلنا گفت:‌ " تا زمانی که وزارت‌خانه‌های کشاورزی، انرژی، محیط‌زیست و صنعت سیاستی یکپارچه اتخاذ نکنند، به جایی نخواهیم رسید."

گزارش امروز سازمان ملل تجمیع ۱۴ هزار گزارش علمی دیگر است که از امروز بر روی میز سیاستمداران جهان قرار می‌گیرد.

بهترین شانس بشر برای در امان ماندن از شدیدترین عوارض تغییرات اقلیمی،‌ گرفتن تصمیمات لازم در کنفرانسی جهانیست که در آبان ماه امسال با همین هدف در بریتانیا برگزار می شود.