آسپرین ممکن است به درمان نوع تهاجمی سرطان پستان کمک کند

آسپرین

منبع تصویر، Getty Images

پزشکان می‌گویند آسپرین ممکن است بتواند در درمان نوعی از سرطان تهاجمی پستان که به درمان‌های معمول سخت جواب می‌دهد، کمک کند.

یک نیم تحقیقاتی در منچستر بریتانیا، آزمایش‌های خود را بر روی برخی بیماران مبتلا به سرطان پستان آغاز کرده‌اند.

آنها گمان می‌کنند که خواص ضد التهابی آسپرین است که به مبارزه با نوع تهاجمی سرطان پستان کمک می‌کند، نه اثر ضد درد آن.

بررسی‌های مربوط به این آزمایش‌ها بر روی حیوانات قبلا نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.

زنان جوانتر

شواهدی وجود دارد که آسپرین می‌تواند از برخی سرطان‌های دیگر جلوگیری کند و خطر گسترش آن را کاهش دهد.

اما هنوز خیلی زود است که به افراد توصیه شود مصرف آن را شروع کنند چون تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

سالانه حدود هشت هزار زن مبتلا به سرطان پستان سه‌گانه منفی در انگلستان تشخیص داده می‌شوند. این نوع سرطان پستان کمتر رایج است اما اغلب تهاجمی‌تر است که به طور نامتناسبی بر زنان جوان و زنان سیاه‌پوست تأثیر می‌گذارد.

این تومورها فاقد گیرنده‌هایی هستند که برخی دیگر از سرطان‌های پستان دارند، به این معنی که درمان‌های خاصی مانند هرسپتین بر روی آن موثر نخواهد بود. اگرچه سایر داروها و درمانها می‌توانند کمک کنند.

در آزمایش‌های بالینی به برخی از بیماران قبل از جراحی و شیمی درمانی، آسپرین و همچنین داروی ایمونوتراپی داده می‌شود.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایشات بالینی بیشتری با آسپرین و ایمونوتراپی برای سرطان ثانویه غیرقابل درمان سه‌گانه منفی پستان می‌شود. این مرحله از سرطان هنگامی است که سلول‌های سرطانی که از پستان شروع شده‌اند به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته‌اند.

منبع تصویر، BREAST CANCER NOW

توضیح تصویر،

بث برامال با شیمی درمانی و پس از آن ماستکتومی و پرتودرمانی درمان شد

بث برامال ۴۴ ساله از همپشایر در سال ۲۰۱۹ به سرطان پستان سه‌گانه منفی مبتلا شد.

او گفت: "هیچ سرطان آسانی وجود ندارد اما سرطان پستان سه‌گانه منفی به ویژه طاقت‌فرسا است زیرا گزینه‌های درمانی کمی دارد و برنامه درمانی آن طولانی و ناتوان کننده است."

او می‌گوید که درمان‌هایش با "عوارض جانبی مانند ریزش مو، حالت تهوع، درد مفاصل و ماهیچه‌ها، اسهال و یبوست، سوزش کف دست و پا و تعریق شبانه و خستگی همراه بوده، دردهایی که قبلا نداشته است."

بت برامال می‌گوید "خوشحالم درمان‌هایم جواب داده است... اما این سخت‌ترین ۱۸ ماه برای من و خانواده‌ام بود و بیش از دو سال دیگر درمان و اسکن در پیش دارم."

روش نوین

دکتر آن آرمسترانگ، سرپرست آزمایش‌های تازه گفت: "همه سرطان‌های پستان به ایمونوتراپی به خوبی پاسخ نمی‌دهند."

"آزمایش استفاده از دارویی مانند آسپرین هیجان‌انگیز است زیرا تولید آن بسیار گسترده و ارزان است."

"ما امیدواریم آزمایش ما نشان دهد که آسپیرین در ترکیب با ایمونوتراپی می‌تواند اثرات آن را افزایش دهد و در نهایت راهی جدید و ایمن برای درمان سرطان پستان ارائه دهد."

دکتر ربکا لی، یکی از محققان گفت که یافته‌های آزمایشگاهی آنها نشان می دهد که آسپرین می‌تواند انواع خاصی از ایمونوتراپی را با بازداشتن سرطان از ایجاد موادی که واکنش ایمنی را تضعیف می‌کنند، موثرتر کند.

او گفت: "ما امیدواریم آسپرین بتواند التهاب بد را از بین ببرد تا سیستم ایمنی بدن بتواند در کشتن سلول‌های سرطانی کار کند."