ضبط صدای آبزیان در تپه‌های مرجانی احیا شده

  • ویکتوریا گیل
  • گزارشگر علمی بی‌بی‌سی
توضیح ویدئو،

صداهای زیر آب

دانشمندانی که در مرکز اندونزی مشغول نظارت بر یک پروژه احیای آبسنگ های مرجانی بوده اند صداهای آبزیان این زیستگاه را ضبط کرده اند که می گویند نشانه سلامت اکوسیستم است.

این مطالعه در جایی انجام شد که ماهیگیری با کمک انفجار دینامیت باعث ویرانی آبسنگ های مرجانی شده بود.

طی ده سال اخیر در پروژه ای که هزینه آن را شرکت های خصوصی تامین کرده اند این زیستگاه با کمک داربست های فلزی که بذر مرجان های زنده در آن کاشته شده بود بازسازی شد.

دکتر تیم لامونت بیولوژیست دریایی از دانشگاه اگزتر و سرپرست این مطالعه می گوید: "در اکوسیستم های زیر آب، صدا نقش محوری دارد. اصوات در آب نه فقط به سرعت منتقل می شوند بلکه به فاصله های دور می روند. برای ما که در خشکی زندگی می کنیم حس بینایی غالب است چون می توانیم راه های دور را ببینیم. البته به حس شنوایی هم تکیه می کنیم اما نه به اندازه قوه بینایی."

"در مقابل وقتی زیر آب می روید اصلا نمی شود فاصله های دور را دید حتی زمانی که آب خیلی شفاف باشد شاید بتوان ۳۰ یا ۴۰ متر دورتر را دید درحالی که در زیر آب اصوات کیلومترها آن طرف تر شنیده می شوند."

به گفته او آبزیان زیادی هستند که با گوش سپردن به اصوات مشغول کسب اطلاعات درباره زیستگاه خود هستند، و البته خود اصواتی تولید می کنند. پژوهشگران می توانند با ضبط این صداها به نوعی رفتار اکوسیستم را مشاهده کنند.

منبع تصویر، Tim Lamont

توضیح تصویر،

The researchers deployed hydrophones on the restored reef

دکتر لامونت می گوید: "ما پیوسته صداهای جدیدی ثبت می کنیم چون این یک علم جدید است، و دقیقا به همین دلیل من را به هیجان می آورد. یکی از صداهایی که دایما می شنویم صدای میگوی جونده است که شاید بشود گفت یک صدای زمینه در تپه های مرجانی است. در مناطق استوایی تقریبا هر جایی که یک زیستگاه پرتنوع وجود دارد،‌ اگر سرتان را زیر آب بکنید این صدا را می شنوید که شبیه صدای خش خش رادیو یا سرخ کردن گوشت در روغن است."

او می افزاید: "چیزی که این صدا را گهگاه قطع می کند صدایی مثل فریاد شادی است یا صدایی مثل غورباقه و باید بگویم که تنوع صداهای ماهی ها به اندازه آواز پرندگان است. اگر بپرسید که ماهی چه صدایی از خود در می آورد مثل این است که بپرسید پرنده چه صدایی تولید می کند چون هر پرنده ای متفاوت است."

او می گوید آنها برخی از این صداها را به خوبی می شناسند و می دانند که صدای چه گونه ای است و حاوی چه پیامی است:‌ "آیا موضوع پرخاشگری است، دعوا بر سر قلمرو است یا شاید به جذب جنس مخالف و جفتگیری مربوط می شود."

منبع تصویر، The Ocean Agency

توضیح تصویر،

چارچوب های فلزی برای بازسازی آبسنگ های مرجانی

اما صداهای زیاد دیگری هست که آنها تشخیص نمی دهند.

آقای لامونت می گوید: "فکر می کنم گوش کردن به این اصوات به درک دو موضوع کمک می کند. اولا حاوی این پیام مهم است که تنوع زیستی دارد به این نقطه برمی گردد. هرچه این صداها متفاوت تر باشد،‌ هرچه انواع آنها بیشتر باشد،‌ یا حتی زمان شنیدن آنها در روز فرق کند، نشانه این است که آبسنگ ها از سلامت و تنوع بهره مندند."

"ما علاوه بر آبسنگ های احیا شده، به صداهای تپه های مرجانی سالم در این مجاورت و همچنین تپه های مرجانی به شدت صدمه دیده در این اطراف گوش کردیم. و می بینیم که آبسنگ های احیا شده از نظر صوتی بیش از پیش شبیه تپه های مرجانی سالم به نظر می رسند."

توضیح ویدئو،

خطر از بین رفتن «دیواره مرجانی بزرگ» استرالیا