شیفت شب خطر سرطان پستان را افزایش می دهد

Image caption انجام شیفت شب به مدت طولانی ممکن است ابتلا به سرطان پستان را زیاد کند

دولت دانمارک به زنانی که پس از انجام شیفت شب برای مدتی طولانی به سرطان پستان مبتلا شده اند، خسارت می دهد.

این تصمیم دولت دانمارک به دنبال نشر گزارش سازمان ملل متحد که می گوید شیفت شب خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد، گرفته شده است.

سال هاست که کارشناسان گفته اند انجام شیفت شب به مدت طولانی تاثیری بد بر سلامت دارد و شواهد در این باره رو به فزونی بوده است. بیماری های قلبی-عروقی، جهاز هاضمه، کم وزن بودن نوزادان مادرانی که قبل و بعد از باردار شدن شیفت شب کار کرده اند، از جمله این تاثیرات است. اما اکنون به این فهرست سرطان پستان نیز افزوده شده است.

از جمله علائم منفی که شیفت کار در شب بر روی سلامت انسان می گذارد اختلال در خواب، خستگی مفرط، مشکل جهاز هاضمه و بیشتر شدن خطر بروز حادثه در حین کار است.

اما تصمیم دولت دانمارک اولین نمونه از پرداخت خسارت به زنان به خاطر ابتلا به سرطان پستان بعد از انجام شیف شب به مدت طولانی بوده است.

"اولا منکوپف"، یکی از این زنان است.

او مدت سی سال مهماندار خط هواپیمایی اسکاندیناویایی "اس ای اس" بود. ساعات طولانی و نامنظم کاری خصیصه این گونه مشاغل است.

او به سرطان پستان مبتلاست: "خیلی سخت بود که بچه هایم بگویم سرطان دارم."

در ابتدا او نمی دانسته است که میان بیماری سرطان پستان و انجام ساعات کاری در شب به مدت طولانی ارتباطی وجود دارد.

او می گوید: "الان که به گذشته فکر می کنم، می بینم که وقتی کار در هواپیما را کنار گذاشتم مثل این می ماند که از یک پوسته بیرون آمده ام. پوسته ای که به دلیل مختل شدن ساعت بیداری و خوابم ایجاد شده بود. حالا می فهمم که چقدر زندگی ام در گذشته با زندگی که بعد از بازنشستگی دارم، تفاوت داشته است."

اما به همه زنانی که شیفت های شب به مدت طولانی کار کرده اند، خسارت داده نمی شود. دولت دانمارک با تقاضای خسارت از سوی زنانی که در خانواده اشان سابقه سرطان پستان وجود داشته، به رغم انجام شیفت شب به مدت طولانی، موافقت نکرده است."

دولت دانمارک بعد از انتشار یافته های آژانس بین المللی مطالعه سرطان" (IACR)، که بازوی سازمان جهانی بهداشت در امور سرطان قلمداد می شود، تصمیم گرفت به زنانی که شیف کاری آنها در ساعات شب است و به سرطان پستان مبتلا شده اند، خسارت بدهد.

آی ای سی آر در باره سرطان تحقیق می کند و انواع خطراتی را که منجر به این بیماری می شود، طبقه بندی می کند.

پرخطرترین عامل در این رده بندی مواد سرطان زا مانند پنبه نسوز (Asbestos)، قرار دارد. اکنون ساعات کاری در شب به مدت طولانی یک درجه کم خطرتر از مواد سرطان زا دانسته شده است.

دکتر وینسنت کوگلیانو، از اعضای این آژانس می گوید کارشناسان سازمان ملل بعد از بررسی شمار زیادی از مطالعات که بر روی انسان ها و جانوران صورت گرفته، به این نتیجه گیری رسیده است.

یکی از این مطالعات، که نتیجه آن در نشریه موسسه ملی سرطان منتشر شده است، نشان داده زنانی که بیش از سی سال شیف شب کار کرده اند در مقایسه با آنهایی که هرگز شیفت شب کار نکرده اند، سی و شش درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.

دکتر کوگلیانو گفت شواهدی وجود دارد که تغییر در خواب فرد ممکن است تولید ملاتونین بدن را کاهش دهد. او گفت: "ملاتونین برای جلوگیری از پیشروی سرطان مفید است."

مارگارت آن هنکاک، اهل اسکاتلند، مانند بسیاری از والدین برای کسب درآمد بیشتر و کمک به امرار معاش خانواده جوان خود، شیف های شب کار می کرده است.

وقتی او در دهه هشتاد کارش را در بیمارستان لیت اسکاتلند آغاز کرد شیف هایی که کار می کرد به او این فرصت را می داد تا صبح هنگام (که شیفت شب او تمام شده بود)، سه فرزندش را به کودکستان ببرد و دو باره بعد از چند ساعت خواب در منزل و قبل از رفتن به سر کار، آنها را از کودکستان به خانه بازگرداند.

او می گوید: "آن موقع با خودم فکر می کردم که شیف کاری ام به من اجازه می دهد که هم به خانه برسم هم به کارم، پس خستگی و نامنظم بودن ساعت خورد و خوراکم بهای قابل قبولی برای این آزادی عمل است."

او در همان زمانی که برای بیمارستان لیت کار می کرد به سرطان پستان مبتلا شد که به برداشتن پستان او، درمان با رادیوم و شیمی درمانی منتهی شد.

مارگارت هرگز تصور نمی کرد که میان ساعات کاری اش با ابتلا به سرطان پستان ارتباطی وجود داشته باشد اما اکنون که از این احتمال مطلع شده و از سرطان پستان جان به در برده است، برای سایر زنانی که ممکن است به لحاظ کاری در جایگاهی مشابه او قرار داشته باشند، یک پیام دارد: "باید به شما حق انتخاب داده شود که آیا می خواهید شیفت شب کار کنید یا نه. هیچ چیز ارزش قمار با سلامت را ندارد."

مطالب مرتبط