ژاپن کاهش بزرگ گازهای گلخانه ای را وعده داد

Image caption شرکت کنندگان در کنفرانس کپنهاک تلاش می کنند جایگزینی برای پیمان کیوتو تدوین کنند

یوکیو هاتویاما، نخست وزیر آینده ژاپن، قول داده است میزان گازهای گلخانه ای تولید شده در این کشور را به طور چشمگیری کاهش دهد.

او روز دوشنبه (7 سپتامبر)، گفت هدفش کاهش این گازها به اندازه ای است که 25 درصد کمتر از سال 1990 باشد. نخست وزیر آتی ژاپن وعده داده است که این کار تا سال 2020 انجام شده باشد.

تارو آسو، نخست وزیر کنونی ژاپن، قول داده بود گازهای گلخانه ای را تا سال 2020 به میزان هشت درصد کاهش دهد.

ژاپن دومین اقتصاد جهان و پنجمین تولید کننده گازهای گلخانه ای جهان قلمداد می شود. گازهای گلخانه ای سهم بزرگی در گرمتر شدن زمین دارد و تولید رو به افزایش آن، که از جمله نتیجه فعالیت های صنعتی بشر است، باعث تغییرات نامطلوبی در محیط زیست جهان شده است.

یوکیو هاتویاما، رهبر حزب دموکراتیک که در انتخابات اخیر ژاپن پیروز شد، قرار است شانزدهم سپتامبر بر مسند صدارت این کشور بنشیند.

آقای هاتویاما گفت موفق بودن طرحش به موافقت کشورهای دیگر در گردهمایی ماه دسامبر در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، بستگی دارد.

اما خبری که امروز اعلام شد با مقاومت گروه های تجاری در داخل ژاپن مواجه شده است و انتظار می رود که بخشی از صنعت خودروسازی این کشور به طور متحد با اهداف آقای هاتویاما برای کاهش میزان گازهای گلخانه ای ژاپن، مخالفت کنند.

گزارشگر بی بی سی در توکیو می گوید صنایع ژاپنی معتقدند این کشور به جای ارائه طرح هایی برای کاهش گازهای گلخانه ای باید تلاش کند به طوری مناسب و درست از رکود اقتصادی خارج شود.

تحلیلگران می گویند این طرح، که در گردهمایی مقابله با تغییر آب و هوا در توکیو مطرح شد، بلندپروازانه تر از طرح هایی است که بسیاری از کشورهای صنعتی ارائه داده اند.

ایوو دی بوئر، رئیس برنامه مقابله با گرمایش زمین در سازمان ملل متحد، از این طرح استقبال کرده و در گردهمایی در توکیو گفت: "با تعیین چنین هدفی، ژاپن همان نقشی را بر عهده می گیرد که کشورهای صنعتی با آن موافقت کرده اند."

سازمان ملل توصیه کرده است که کشورهای توسعه یافته جهان متعهد شوند تا سال 2020 میزان گازهای گلخانه ای خود را 25 تا 40 درصد کاهش دهند.

آقای هاتویاما گفت: "به عنوان هدفی میان دوره ای، ما تلاش خواهیم کرد تا 2020 گازهای گلخانه ای تولید شده در این کشور 25 درصد کمتر از میزان آنها در سال 1990 شده باشد. این همان میزانی است که دانشمندان گفته اند باعث می شود روند گرمایش زمین متوقف شود."

برای رسیدن به این هدف از جمله پیشنهاد شده است که دولت ژاپن سقفی را برای تولید گازهای گلخانه ای صنایع مختلف تعیین کند و به آنها مجوز و همچنین کارت اعتباری دهد. در صورتی که دارنده مجوز، میزان گازهای گلخانه ای تولید شده اش از محل اعتبارش بیشتر شود باید بابت این مازاد با واحدی دیگر که گاز گلخانه ای کمتر از حد مجازش تولید کرده، وارد معامله شود. در عمل خریدار اعتبار به خاطر تولید مازاد گازهای گلخانه ای جریمه شده و فروشنده اعتبار منفعت کرده است.

نوسازی مسکن ها، دادن یارانه به سازندگان صفحه های خورشیدی و معرفی تکنولوژی های کم مصرف در خودروها از دیگر راه های پیشنهادی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای است.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست وزیر منتخب ژاپن روز دوشنبه بدون نام بردن از کشورهای چین و هند گفت: "ما فکر می کنیم کشورهای در حال توسعه نیز لازم است برای کاهش گازهای گلخانه ای خود تلاش کنند چون برای رفع این معضل همه گیر به تلاشی جهانی نیاز است."

در کنفرانس ماه دسامبر در کپنهاگ، کشورهای شرکت کننده تلاش خواهند کرد جزئیات پیمانی را به مرحله نهایی برسانند که در جهت کاهش گازهای گلخانه ای جانشین پیمان کیوتو خواهد شد. مهلت اولین مرحله پیمان کیوتو در سال 2012 به سر می رسد.

میزان گازهای گلخانه ای تولید شده در ژاپن در طی یک سال گذشته شانزده درصد بالاتر از حدی بوده که پیمان کیوتو تعیین کرده است و به همین دلیل این کشور تحت فشار بوده که مقررات سختگیرانه تری را برای حل این معضل به اجرا درآورد.

ژاپن در گفتگوهای بین المللی در سال 1997 که منجر به انعقاد پیمان کیوتو شد، از جمله کشورهای پیشتاز بود.

مطالب مرتبط