وب نورد؛ از هنرنمایی در اینترنت تا ویرایش تصویر

وب نورد، یکی از اجزاء اصلی برنامه "کلیک فارسی" است که هر هفته از تلویزیون بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی به نمایش در می آید.

وب نورد به معرفی سایت های اینترنتی جدید، جالب و کارآمد اختصاص دارد که هر کدام به دلیلی مورد توجه سازندگان این برنامه قرار گرفته اند.

سایت هایی که در هفته اخیر در برنامه "کلیک فارسی" معرفی شده اند به شرح زیر است:

Put It On.com

یکی از جنبه های جالب زندگی آنلاین این است که در آن هر کس می‌تواند راهی برای ابراز هنرهای خود پیدا کند. سایتی که در اینجا معرفی خواهد شد یکی از ابزارهای مناسب برای این کار است.

این سایت یک پورتال است که در آن افراد خلاق می توانند آثار خود در چهار عرصه هنر (از جمله نقاشی، عکس)، موسیقی، مُد و فیلم را به نمایش بگذارند و یا حتی بفروشند. ثبت‌نام در این سایت مجانی است و یک گیگابایت فضا برای ارائه آثار در اختیار کاربران قرار داده می شود. هنرمندان می‌توانند فایل های صوتی و ویدئو را نیز در این سایت آپلود کنند و حتی قادرخواهند بود برای طرفدارانشان برنامۀ زنده پخش کنند. درضمن مدیران این سایت در سال جاری اولین جشنواره سالانۀ سایت را برگزار خواهند کرد که فیلم‌سازان در سراسر جهان اجازه دارند تا ماه نوامبر سال 2009 برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کنند.

البته حتی اگر هنرمند هم نباشید دیدن صفحه‌های مختلف این سایت بی فایده نخواهد بود. برای فراهم کردن امکان جستجوی راحت تر موضوعات مختلف دسته‌بندی شده اند. لزومی به نگرانی از دسترسی کودکان و نوجوانان به آثار مناسب برای بزرگسالان نیست زیرا این سایت به طور بالقوه اینگونه آثار را نمایش نمی دهد. در مجموع سایت مفیدی است که نه تنها به راحتی میتوان به محتویات آن دست پیدا کرد و محتویات جالبی دارد، بلکه روز به روز هم بیشتر حالت شبکه‌های اجتماعی را به خود می گیرد.

Pixlr.com

ابزارهای آنلاین ویرایش تصویر و عکس با سرعت زیادی در گوشه و کنار وب ظاهر می شوند. PixLR.com یکی از تازه ترین این ابزارهاست.

این سایت قابلیت هایی شبیه به نرم افزار فوتوشاپ اکسپرس، یعنی مواردی مثل تغییر تیره روشنی (brightness) و کُنتراست، ماهیت رنگ عکس (hue & saturation), بُریدن عکس ها و چرخاندن آنها را ارائه می کند. در مجموع یک برنامۀ ساده کاربردی و مجانی است. این برنامه بر اساس Flash تولید شده است و احتیاجی به نصب (installation) ندارد.

حتی کسانی که با ویرایش عکس آشنایی چندانی ندارند می‌توانند فوراً کار با این سایت را یاد بگیرند. وقتی هم کار کاربر با عکس تمام شد می توان حاصل کار را بر روی کامپیوتر کاربر ذخیره کرد. برای استفاده از خدمات این سایت لزومی به ثبت نام نیست.

از طریق منوی بالای صفحۀ مخصوص ویرایش عکس ها می‌توانید به زبان های مختلف دسترسی پیدا کنید. ظاهر صفحه و چیدمان اجزاء آن را نیز می توان تغییر داد.

Watzatsong.com ("اون کدوم آهنگه؟")

آیا برای شما پیش آمده که ذهن شما به یک آهنگ مشغول شود اما نتوانید بخاطر بیاورید که آن آهنگ به کدام آلبوم کدام هنرمند تعلق داشته یا آن را کجا شنیده اید؟ یا بخشی از یک آهنگ را در یک سایت شنیده باشید و بخواهید آن را بطور کامل بشنوید؟ جوابتان را می توانید در سایت Watzatsong.com ("اون کدوم آهنگه؟") پیدا کنید.

همانطور که از نام این سایت برمی آید، این سایت اسم آهنگ ها و خواننده‌هایی که در فکر شماست را به شما می گوید. برای شناسایی یک آهنگ باید در این سایت ثبت‌نام کنید. از طریق تلفن همراه هم می توان آهنگ ها را برای این سایت ارسال کرد هرچند توصیه می شود ابتدا از هزینه لازم برای این کار مطمئن شوید. پس از ثبت نام می توانید قسمت کوچکی از آهنگ مورد نظر را برای این سایت بفرستید و پس از آن منتظر دریافت پاسخ های این سایت بمانید.

اگر هم فکر می کنید در زمینه موسیقی اطلاعات کافی برای تشخیص دادن قطعات مختلف را داری، می توانید خود را در این سایت با استفاده از نمونه هایی که هویت آنها پیدا شده، بیازمایید.

'اینترنت چی فکر می کنه؟'

برای برخی از کاربران، اینترنت به یک موجود زنده و با احساس شباهت دارد؛ آنها واقعا مایلند بدانند اینترنت به عنوان یک شخص، به چه چیزی علاقند است؟ چه چیزی باعث عصبانیت آن می شود؟ آیا برنامه کلیک را دوست دارد؟ جواب این سوال ها را فقط از طریق سایتی که به شما معرفی می کنیم می توان یافت.

موضوع بسیار ساده است. در قسمت جستجو عبارتی را تایپ کنید، مثلاً "کلیک"، ابزار جستجوگر مورد نظر خود را هم انتخاب کنید.

البته فراموش نکنید که جستجوی کامل به زمان زیادتری نیاز دارد. بعد کلیک کنید تا ببینید نظر اینترنت در این باره چیست. این سایت با سه رنگ سبز (مثبت)، قرمز (منفی) و زرد (خنثی) نظرِ تقریبی خود را درباره موضوع یا کلمۀ مورد نظر شما اعلام میکند.

انجمن فارسی سره

می‌خواهیم سایتی را به شما معرفی کنیم که معادل "فارسی سره" کلمات فارسی رایج امروزی را به شما ارائه می کند؛ به عنوان مثال رخنه گر به عنوان معادل فارسی هکر، یا بارگذاری به جای آپلود.

بخش گنجینه واژگان و نوشته‌هایی که زیر این ستون نوشته می شوند بسیار جالب توجه هستند. این سایت سعی دارد کلمات فارسی را به عنوان جایگزین کلمات بیگانه زبان امروز پیشنهاد کند.

چند بخش‌ جانبی هم در این سایت وجود دارد، از جمله "لغزش‌های رسانه‌ای" که در آن می توان اشتباهاتی را که به اعتقاد مسئولان این انجمن در رسانه‌ها رخ می دهد پیدا کرد.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست