تعهد مالی اتحادیه اروپا برای کاهش گازهای گلخانه ای در کشورهای در حال توسعه

گازهای گلخانه ای
Image caption اتحادیه اروپا به کشورهای در حال توسعه جهت کاهش گازهای گلخانه ای کمک مالی می کند

اتحادیه اروپا توافق کرده برای کمک به کشورهای در حال توسعه جهت کاهش گازهای گلخانه ای، در طی سه سال آینده ده و نیم میلیارد دلار در اختیار این کشورها قرار دهد.

فردریک راینفلد، نخست وزیر سوئد، ضمن اعلام این خبر در پایان اجلاس دو روزه اتحادیه اروپا در بروکسل، گفت تمام 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به تامین این بودجه کمک خواهند کرد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفت این کشور قول داده در این راستا هر سال 800 میلیون دلار به کشورهای فقیر کمک کند و افزود که بریتانیا بیشترین کمک را متقبل شده است.

رهبران اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرده اند که این تعهد، به دستیابی به یک توافق جامع در اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ کمک کند.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا گفت مطمئن است که این توافق، شانس موفقیت اجلاس تغییرات اقلیمی را افزایش خواهد داد.

ولی ریچارد بلک، خبرنگار بی بی سی در امور محیط زیست می گوید اگر چه رهبران اتحادیه اروپا قول کمک مالی داده اند ولی این تعهد به این معنی نیست که کشورهای در حال توسعه این کمک را کافی خواهند دانست حتی اگر کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن قول کمک مالی مشابهی را بدهند.

پولی که قول آن داده شده قرار است صرف کمک به فقیرترین کشورهای جهان برای مقابله با بالا آمدن سطح آب دریاها، جنگل زدایی، کمبود آب و نیز سایر پی آمدهای گرمایش زمین شود.

این پول همچنین صرف کاهش گازهای گلخانه ای این کشورها در فاصله سال های 2010 تا 2012 خواهد شد.

اجلاس تغییرات اقلیمی از تاریخ 7 دسامبر با شرکت نمایندگان 192 کشور در کپنهاگ آغاز به کار کرده است.

هدف این اجلاس یافتن جایگزینی برای پیمان کیوتو جهت مهار گازهای گلخانه ای است.

این پیمان در سال 1997 امضا شد و مدت آن در سال 2012 منقضی خواهد شد.

مطالب مرتبط