تردید در باره حصول توافق در اجلاس کپنهاگ

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما گفت برای مقابله با تغییرات اقلیمی همکاری تمام کشورها الزامی است

در حالی که اجلاس کپنهاگ در باره تغییرات اقلیمی، به مراحل پایانی نزدیک می شود، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان به تلاش های بیشتری جهت دستیابی به یک توافق دست زده اند.

در پیش نویس تازه ای در باره این توافق، که خبرگزاری رویترز به دست آورده، این که سال 2010 ضرب الاجل برای دستیابی به توافقی است که قانونا الزام آور است، حذف شده است.

باراک اوباما، در جریان سخنرانی در اجلاس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ، به تعهداتی که آمریکا در این زمینه داده تاکید کرد و گفت این کشور تعهدات خود را انجام خواهد داد ولی افزود که سایر کشورها نیز به خاطر نجات کره زمین باید همکاری داشته باشند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت تمام کشورهای مهم اقتصادی باید برای کاهش تولید گاز کربنیک وارد عمل شوند و چنانچه مکانیسمی برای بررسی میزان تصاعد گازهای گلخانه ای در سراسر جهان وجود نداشته باشد، تعهداتی که در این زمینه داده می شود تنها کلمات پوچی بر روی کاغذ خواهد بود.

آقای اوباما گفت اعم از این که نتیجه نهایی اجلاس کپنهاگ چه باشد، آمریکا به تعهدات خود برای مبارزه با گرمایش زمین ادامه خواهد داد ولی وی تعهدات جدیدی را از جانب آمریکا ارائه نداد.

اظهارات صریح و بی پرده لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل با ابراز احساسات شرکت کنندگان در اجلاس روبرو شد.

وی گفت منتظر است فرشته ای سندی را تنظیم کند که تمام نمایندگان بتوانند با آن موافقت کنند.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند گفت ممکن است شرکت کنندگان در اجلاس کپنهاگ نتوانند قبل از پایان سال جاری میلادی به توافق برسند و خواست برای حصول توافق، مذاکرات در سال 2010 ادامه یابد.

یک خبرنگار بی بی سی در امور محیط زیست می گوید بحث های تنش آلود در پس پرده ادامه دارد ولی روشن نیست که به نتایج ملموسی خواهد رسید.

مطالب مرتبط