براون: تعدادی محدود سرنوشت گفتگوهای کپنهاگ را رقم زدند

Image caption گوردون براون می گوید از مذاکرات "سخت" کپنهاگ باید درس گرفت

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، می گوید گروه کوچکی از کشورها که در کنفرانس تغییرات اقلیمی در کپنهاگ شرکت کرده بودند، اجازه ندادند این گفتگوها به نتیجه مطلوب برسد.

او گفت این وضعیت نباید تکرار شود.

نخست وزیر بریتانیا گفت باید از نحوه برگزاری مذاکرات، که بسیار دشوار بوده است، درس گرفت.

آقای براون گفت نهادی واحد و جهانی باید مسئول محیط زیست کره زمین باشد اما در حال حاضر چنین نهادی وجود ندارد که امری مایوس کننده است.

اد میلیبند، وزیر انرژی بریتانیا، چین را متهم کرده است مانع انعقاد توافقنامه های مهم و اساسی در کپنهاگ شده است.

چین در مقابل می گوید کشورهای ثروتمند جهان مانند ایالات متحده باید سرزنش شوند چون اجازه داده اند گازهای گلخانه ای آنها به شدت افزایش یابد در حالی که قول داده بودند تولید آنها را کاهش دهند.

گروگان گیری کنفرانس

کنفرانس کپنهاگ بعد از حدود دو هفته برگزاری بحث و گفتگوهای متعدد توسط 193 کشور شرکت کننده روز شنبه (19 دسامبر)، پایان یافت که از دید شماری نتیجه چشم گیری نداشته است.

هیئت های شرکت کننده گفتند "نکاتی" را در باره یک توافق، که انعقاد آن با هدایت آمریکا میسر شده بود، مد نظر قرار داده اند.

کشورهای شرکت کننده در کنفرانس دانمارک در باره این پیمان غیر الزامی، موسوم به پیمان کپنهاگ، به اتفاق نظر نرسیدند و فقط نکاتی را در باره آن مد نظر قرار داده اند.

بنا به این توافق از جمله افزایش دمای کره زمین به میزان کمتر از دو درجه سانتیگراد محدود خواهد شد.

گوردون براون و اد میلیبند در مقاله ای مشترک در روزنامه بریتانیایی گاردین نوشته اند که نحوه برگزاری مذاکرات تغییرات اقلیمی باید تغییر کند.

اما همچنین گفته اند به باور آنها رسیدن به توافقی الزام آور در کپنهاگ، حتی اگر نمونه ای ضعیف تر و به دور از ایده آل بود، باز هم بهتر از هیچ توافق بود.

نخست وزیر بریتانیا می گوید: "ما هرگز نباید اجازه بدهیم با بن بست در مذاکرات روبرو شویم. ما نباید هرگز اجازه بدهیم حرکت به سوی توافقی جهانی برای آینده ای سبزتر توسط خواسته های انگشت شماری از کشورهای جهان مسدود شود."

او در این مقاله آورده است: "برخی از کشورهای در حال توسعه حاضر نیستند پیمانی الزام آور را برای نجات کره زمین امضا کنند. ما در کپنهاگ نتوانستیم در باره کاهش پنجاه درصدی تولید گازهای گلخانه ای در جهان تا سال 2050 یا 80 درصد کاهش توسط کشورهای در حال توسعه به توافق برسیم."

گوردون براون افزود: "دو توافق مذکور توسط چین وتو شد علیرغم این که ائتلافی از کشورهای توسعه یافته و اکثر کشورهای در حال توسعه، از آنها حمایت کرده اند."

توافق در باره "پیمان کپنهاگ" میان چین، آمریکا، هند، برزیل و آفریقای جنوبی صورت گرفته است اما به لحاظ قانونی پایبندی به آن الزامی نیست.

وزیر امور خارجه چین با صدور بیانیه ای کنفرانس کپنهاگ را ستوده است: "کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به لحاظ پیشینه تولید گازهای گلخانه ای بسیار متفاوتند و این تفاوت همچنین در میزان فعلی این گازها، خصیصه های ابتدایی آنها در سطح ملی و این که مراحل تحول را چگونه طی می کنند، مشاهده می شود."

او افزوده است: "به همین دلیل کشورهای توسعه یافته باید زیر بار مسئولیت های متفاوت بروند و تعهدات متفاوتی در قبال مبارزه با تغییرات اقلیمی بر عهده بگیرند. کنفرانس کپنهاگ مقصد نبوده بلکه آغازی تازه بوده است."

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید که سال آینده توافقی که به لحاظ قانونی الزامی است، منعقد خواهد شد.

مطالب مرتبط