برنامه اسپیس اکس برای پرتاب یک موشک عظیم در سال 2013

تصویر ساختگی از فالکو9-سنگین حق نشر عکس spacex
Image caption این موشک قادر به حمل بیش از 53 تن بار خواهد بود

شرکت "اسپیس اکس" در کالیفرنیا می گوید قصد دارد در سال 2013 قوی ترین راکت از عصر آپولو تاکنون را پرتاب کند.

این موشک به نام "فالکون 9-سنگین" نمونه تقویت شده موشکی است که اسپیس اکس به زودی از آن برای پرتاب یک محموله روبوتیک به ایستگاه فضایی استفاده خواهد کرد.

راکت جدید باید قادر به قرار دادن باری به وزن بیش از 53 تن در مداری کم ارتفاع دور زمین باشد - که دو برابر ظرفیت شاتل های فضایی است.

ایلان ماسک مدیر عامل اسپیس اکس گفت که این موشک برای اعزام فضانوردان نیز به اندازه کافی ایمن خواهد بود.

او گفت که این موشک 70 متری انجام ماموریت هایی بزرگتر و بلندپروازانه تر از رفتن به ایستگاه فضایی را نوید می دهد.

آقای ماسک توضیح داد که این موشک دارای فواید علمی هم خواهد بود. ماموریت های پیچیده مانند تلاش برای بازگرداندن موشک از سطح مریخ به زمین پس از عملیاتی شدن فالکون 9-سنگین واقع گرایانه خواهد بود.

اولین پرواز از پایگاه هوایی وندنبرگ انجام خواهد شد و ماموریت های آتی از کیپ کاناورال در فلوریدا - محل پرتاب شاتل ها - برنامه ریزی شده است.

سال گذشته، اسپیس اکس اولین شرکت خصوصی در تاریخ شد که فضاپیمایی را در مدار قرار داد و به زمین بازگرداند. آن کپسول موسوم به دراگون با چتر در اقیانوس آرام به آب نشست.

آن پرواز بدون سرنشین بخشی از یک رشته پرتاب های نمایشی اسپیس اکس بود که نشان دهد فناوری اش از ایمنی و قابلیت اعتماد برای نزدیک شدن به ایستگاه فضایی برخوردار است.

هرچند اسپیس اکس برای راه اندازی این پروژه ها از سازمان فضایی آمریکا، ناسا، کمک های اولیه دریافت کرده بود، اما می گوید تاکنون کمتر از یک میلیارد دلار برای برنامه های توسعه اش خرج کرده است - که رقمی بسیار پایین در مقایسه با پروژه های مشابه است.

آقای ماسک ادعا کرد که موشک فالکون 9-سنگین پیشرفتی از لحاظ هزینه خواهد بود.

بهای هر ماموریت 80 تا 125 میلیون دلار رقم زده می شود که به معنی آن است که تحویل هر پوند (تقریبا 450 گرم) بار به فضا حدود هزار دلار هزینه خواهد داشت.

اسپیس اکس بخشی از موج تازه ای از برنامه های بخش خصوصی است که ناسا امیدوار است بتواند هزینه ماموریت های فضایی را کاهش دهد.

مطالب مرتبط