آب و هوای بد پرتاب شاتل را تهدید می کند

  • جاناتان آموس
  • خبرنگار علمی، بی بی سی نیوز
توضیح تصویر،

این سی و سومین پرتاب شاتل آتلانتیس خواهد بود

در حالی که پرتاب آخرین فضاپیمای شاتل برای روز جمعه برنامه ریزی شده است، وضعیت آب و هوایی برای این پرتاب بد پیش بینی می شود.

فضاپیمای آتلانتیس قرار است در ساعت ۱۱:۲۶ به وقت محلی فلوریدا راهی ماموریتی برای انتقال تدارکات حیاتی به ایستگاه بین المللی فضایی شود.

اما کارشناسان آب و هوا می گویند که اکنون ۷۰ درصد احتمال دارد هوای توفانی مانع پرتاب به موقع شاتل از مرکز فضایی کندی شود.

مقام های ناسا می گویند علیرغم این وضع شمارش معکوس را ادامه خواهند داد.

مایک موزس رئیس تیم مدیریت این ماموریت با یادآوری اینکه در گذشته بعضی از بدترین پیش بینی های آب و هوا در نهایت مانع پرتاب نشد به بی بی سی گفت: "هوا هواست. ممکن است در همه نقاط دیگر کشور بارندگی شدید در جریان باشد اما اگر منفذی را در زمان مناسب و در جای مناسب پیدا کنیم، می توانیم پرتاب را انجام دهیم."

مساله جمعیت

مساله دیگری که ذهن مدیران پرتاب را مشغول کرده جمعیت عظیمی است که انتظار می رود برای تماشای پرتاب در سواحل اطراف حاضر شوند و تاثیری که این حضور می تواند بر عملیات پرتاب داشته باشد.

پلیس محلی انتظار دارد نیم میلیون تا ۷۵۰ هزار نفر سعی کنند برای تماشای پرتاب در نزدیکی آن مستقر شوند.

اما اگر به دلیل آب و هوای بد یا ایرادی فنی پرتاب به تاخیر بیافتد، تیم های پرتاب ممکن است موعد بعدی پرتاب را برای یکشنبه برنامه ریزی کنند.

در این ماموریت چهار فضانورد با آتلانتیس به مدار زمین خواهند رفت: فرمانده کریس فرگوسن، خلبان داگ هرلی، و کارشناسان ماموریت سندی مگنوس و رک والهایم.

وظیفه اصلی ماموریت ۱۲ روزه آنها تحویل ۳۵۰۰ تن تدارکات به ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) است. یک سوم این محموله شامل آذوقه است به طوری که یک سال مواد غذایی ساکنان ایستگاه را تامین خواهد کرد.

پرتاب روز جمعه ۱۳۵ امین و آخرین پرتاب شاتل خواهد بود. این ۳۳ امین پرتاب آتلانتیس است.

ناسا به دلیل هزینه بالای نگهداری شاتل ها آنها را بازنشسته می کند.

سازمان هوافضای آمریکا بر این باور است که یک رویکرد ارزان تر برای رساندن ایستگاه، سپردن این وظیفه به بخش خصوصی است.

انتظار می رود اولین حمل کننده تجاری که برای ناسا بار می برد اوایل دهه وارد سرویس شود.