استفاده از نرم‌افزار پیش‌بینی جرایم در لس‌آنجلس

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس لس آنجلس چندماه است که طبق نقشه تهیه شده توسط نرم افزار، به گشت زنی می پردازد.

شهر لس آنجلس اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی یکی از ناامن ترین شهرهای آمریکا به شمار می رفت. وقوع سالانه بیش از ۱۰۰۰ مورد قتل، تنها یکی از دلایل بدنامی این شهر بود. اما در سال های اخیر با وجود افزایش جمعیت، آمار جرم و جنایت در این شهر به شدت کاهش یافته است و اکنون میانگین قتل به ۲۹۸ مورد در سال رسیده است. یکی از عوامل موثر در این تحول ابتکارهای مختلف پلیس برای پیشگیری از جرم است که جدیدترین آن استفاده از نرم افزاری است که وقوع جرم در مناطق مختلف شهر را پیش بینی می کند.

معمولا وقتی از پیش بینی سخن گفته می شود، بسیاری با دیده شک و تردید به آن نگاه می کنند. ولی برنامه کامپیوتری که پلیس لس آنجلس از آن برای پیش بینی جرایم استفاده می کند، براساس اصول علمی تهیه شده است. این نرم افزار در واقع از معادلات ریاضی استفاده می کند که برای پیش بینی پس لرزه های زمین لرزه استفاده می شود. آمار و ارقام جرایم اتفاق افتاده در سال ها و روزهای گذشته مبنای پیش بینی نرم افزار را تشکیل می دهند.

مهم ترین کارآیی این برنامه آن است که مناطق احتمال وقوع جرم را به فضاهای کوچکی به طول و عرض ۱۵۰ متر محدود و آنها را به صورت مربع های قرمز رنگی بر روی نقشه مشخص می کند. بدین ترتیب ماموران پلیس به جای گشت زنی در سرتاسر شهر بزرگی همچون لس آنجلس فقط به فضاهای تعیین شده توسط کامپیوتر سرکشی می کنند.

گروهبان دیو فلچر، از ماموران پلیس شهر لس آنجلس آمریکا، چندین ماه است که طبق نقشه تهیه شده توسط نرم افزار پیش بینی جرایم به گشت زنی می رود و در این بین، نقشه پرینت شده یکی از مهم ترین ابزار کارش محسوب می شود. او می گوید، این چنین نیست که وقتی او به محل می رسد در همان لحظه شاهد وقوع جرم باشد، بلکه حضورش در آن مکان سبب می شود که مجرمان بالقوه از ارتکاب به جرم صرفنظر کند.

باور اینکه یک برنامه کامپیوتری بتواند جرم و جنایت را پیش بینی کند، کار دشواری است، اما مسئولان پلیس لس آنجلس به کارآیی و موثر بودن نوآوری خود ایمان دارند.

سروان شان ملینووسکی، فرمانده مرکز "تحلیل آنی و واکنش موثر" که مسئولیت به کارگیری نرم افزار پیش بینی جرایم را برعهده دارد، در دفاع از آن به آمار و ارقام استناد می کند.

او می گوید: "تاثیر استفاده از نرم افزار در واحدی که ما از آن به صورت آزمایشی استفاده می کنیم، خیلی زیاد بوده است. در شش ماهه گذشته ۳۳% از میزان دزدی از منازل و ۱۵% از سرقت مرتبط با خودروها کاسته شده است."

آقای ملینووسکی به تردید اولیه برخی از همکاران خود نسبت به کارآیی نرم افزار اشاره می کند و می افزاید که آنها بعدا با دیدن نتایج عملکرد برنامه در موضع خود تجدیدنظر کردند.

او در ادامه درباره میزان دقت نرم افزار پیش بینی جرایم در مقایسه به انسان می گوید: "ما متوجه شده ایم که این نرم افزار بهتر از یک انسان می تواند مکانی را که ماموران پلیس باید در آنجا حضور داشته باشند تشخیص بدهد و کارآیی اش از انسان خیلی بیشتر است."

نرم افزار پیش بینی جرایم حدود ۶ ماه است که به صورت آزمایشی تنها در یکی از مناطق شهر لس آنجلس به کار گرفته می شود. پلیس لس آنجلس قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی از این نرم افزار در تمام مناطق شهر استفاده کند.

مسئولان پلیس لس آنجلس می گویند، در این بین، از چندین کشور جهان از جمله امارات متحده عربی با آنها تماس گرفته و برای خرید این نرم افزار ابراز علاقمندی شده است.

مطالب مرتبط