انتشار گاز متان در اثر گرمایش در منطقه قطب شمال

قطب حق نشر عکس UAF
Image caption این گازها در عمق آب های قطبی ذخیره شده اند

دانشمندانی که قطب شمال را مطالعه می کنند می گویند شاهد انتشار گاز متان از هزاران نقطه در آب های منطقه بوده اند.

این ذخایر گاز متان در اثر ذوب یخ های قطبی درحال آزاد شدن هستند.

محققان در نشریه "زمین شناسی نیچر" گزارش داده اند که این ذخایر کهن می تواند تاثیر قابل توجهی بر تغییرات آب و هوایی داشته باشد.

متان بعد از دی اکسید کربن مهمترین گاز گلخانه ای است و میزان آن در اتمسفر پس از چند سال ثبات بار دیگر درحال افزایش بوده است.

این گاز از منابع زیادی در زمین تولید می شود، که برخی طبیعی و برخی مصنوعی هستند، مانند آنچه از مراکز جمع آوری زباله و دامداری ها متصاعد می شود.

ردیابی دقیق میزان متان متصاعد شده از منابع مختلف آسان نیست.

اما پژوهشگران تحت هدایت کیتی والتر آنتونی از دانشگاه آلاسکا در فربنکس توانسته اند متان ذخیر شده در زیر یخ های قطب را با کمک تکنیک های شیمیایی شناسایی کنند.

آنها با بررسی محیط منطقه قطب شمال از هوا و زمین، حدود ۱۵۰ هزار نقطه نشت گاز متان در دریاچه های آلاسکا و گرینلند درحاشیه پوشش یخی شناسایی کردند.

نمونه برداری محلی نشان داد که از بعضی از اینها گازهایی متصاعد می شود که در گذشته دوردست ایجاد شده اند، به عنوان نمونه از رسوبات زغال سنگ در زیر زمین؛ و از بعضی هم گازهایی که خیلی وقت نیست ذخیره شده اند مثلا آنهایی که در اثر پوسیدن گیاهان در دریاچه ها پدید آمده اند.

پژوهشگران تاکید کردند که گرمایش در منطقه قطب شمال باعث آزاد شدن این گازهاست.

هم اکنون چند کشور در اطراف قطب شمال فعالانه مشغول اندازه گیری میزان گاز متان منتشر شده از آنجا هستند.

پروفسور یوان نیسبت از دانشگاه رویال هالووی لندن که در این مطالعه شرکت داشته می گوید که منطقه قطب شمال با سرعتی بیش از هر جای دیگر جهان درحال گرمتر شدن است و دارای ذخایر زیاد متان است که بالا رفتن دما بیش از پیش به انتشار آنها دامن می زند.

به گفته او این خود یک نگرانی جدی است: گرمایش، گرمایش را تغذیه می کند.

اینکه تهدید این سازوکار تغذیه چقدر جدی و عاجل است موضوع بحث های زیادی است.

برخی دانشمندان معتقدند که تاثیر آن برای چند دهه آشکار نخواهد شد و سایرین به احتمال تسریع روند گرمایش به دلیل انتشار ناگهانی گاز متان اشاره می کنند.