'برخی فرمت‌های صوتی و تصویری در ایران فیلتر شده است'

به روز شده:  19:12 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391

گزارش‌های دریافتی از ایران حاکی از فیلتر شدن فایل‌های صوتی و تصویری در برخی از سرویس‌دهنده‌های اینترنتی است

کاربران اینترنتی ساکن ایران در شبکه‌های اجتماعی خبر از فیلتر شدن برخی قالب‌های صوتی و تصویری در ایران می‌دهند.

توییت‌ها و نوشته‌های کاربران اینترنت و مدیران وب‌سایت‌ها حاکی از این است که برخی از گونه‌های فایل‌های صوتی و تصویری چون MP3، MP4، SWF و FLV در صورتی که روی سِرورهای خارج از ایران میزبانی شده باشند، در بخش‌هایی از این کشور قابل دسترس نیستند.

بر اساس این گزارش‌ها، اگر وب‌سایتی داشته باشید که سِرور آن در کشور کانادا قرار گرفته است، حتی اگر سایتتان در ایران فیلتر نشده باشد، فایل صوتی با فرمت MP3 موجود در آن در بخش هایی از ایران قابل دریافت نیست. این موضوع در صورتی که سایتتان از طراحی Flash استفاده کرده باشد که از فایل‌هایی با فرمت SWF بهره می‌برد، با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد چرا که چنین سایتی به طور کامل دیده نمی‌شود.

به گفته کارشناسان، در چنین حالتی یکی از نخستین آسیب‌ها متوجه آگهی‌های آنلاینی خواهد بود که از قالب‌های فلش استفاده می‌کنند. این دسته از آگهی‌ها معمولاً تصاویری متحرک دارند و برای بینندگان یک وب‌سایت از جذابیت برخوردارند. به همین علت بسیاری از آگهی‌ها در این قالب ساخته می‌شوند.

فلش ویدیو چیست؟

Flash Video یک قالب رایج ارائه تصویر است که به وسیله شرکت ادوبی فلش تولید شده است. FLV نام اختصاری Flash Video است. این فرمت ممکن است درون SWF جاسازی شده باشد.

به علاوه بسیاری از پخش‌کننده‌ها یا Player های موسیقی و ویدئو در قالب فلش ساخته شده‌اند. وب‌سایت‌های زیادی برای نمایش تصاویر و پخش فایل‌های صوتی چون آهنگ، کتاب صوتی، رادیوی اینترنتی و پادکست از این پخش‌کننده‌ها استفاده می‌کنند که بر اساس گزارش ها، محدود شده‌اند.

به گفته کاربران اینترنتی ساکن ایران، امکان دریافت و ذخیره فایل‌هایی که قالب‌های فلش یا صوتی را دارند هم به همین ترتیب دچار مشکل شده و ممکن نیست؛ مگر آن که در سِرورهای داخل ایران میزبانی شده باشند.

شیوه های تازه محدودیت

تصویر بالا یک پخش‌کننده آهنگ در قالب فلش در را قبل از فیلترینگ اخیر نشان می‌دهد و تصویر پایین تصویر همان سایت پس از فیلترینگ است که پلیر مورد نظر ناپدید شده است.

نهادهای متولی فیلترینگ در ایران در ماه‌های اخیر برای محدودسازی اینترنت دست به اقدام های تازه ای زده اند.

از جمله، چندی پیش سرویس تبلیغاتی Adwords گوگل نیز فیلتر شد. هنگامی که کاربر روی یکی از آگهی‌های گوگل کلیک می‌کند، مرورگر به یک پیوند میانی و از آنجا به سایت مقصد هدایت خواهد شد. با فیلتر شدن این پیوند میانی، کلیک روی هر آگهی، کاربر را به جای رفتن به سوی سایت آگهی‌دهنده، به صفحه فیلترینگ هدایت می‌کند.

به نظر می‌رسد هدف از ایجاد محدودیت برای فایل‌های صوتی و تصویری، جلوگیری از دسترسی به رادیوهای اینترنتی و پادکست‌هایی باشد که در سایت‌های مختلف بارگذاری می‌شوند. با این روش در تکثیر این گونه فایل‌ها یا عملکرد پخش‌کننده یا Player آن اخلال ایجاد می‌شود.

چندی پیش سرویس جی‌میل که به شرکت گوگل متعلق است در ایران فیلتر شد که به گفته مسؤولان به علت اعتراض به حذف نشدن فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام از روی سایت یوتیوب بود. یوتیوب از وب‌سایت‌های زیرمجموعه شرکت گوگل است.

شرکت گوگل به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که از قطع دسترسی کاربران ایرانی به جی‌میل و دیگر سرویس‌هایش اطلاع دارد؛ اما مشکل از طرف گوگل نیست.

این مشکل پس از چند روز برطرف و جی‌میل دوباره در دسترس کاربران قرار گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.