عمیق ترین نقطه اقیانوس آکنده از حیات است

به روز شده:  23:33 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391
نمونه برداری از بستر اقیانوس

نمونه های جمع آوری شده از بستر اقیانوس مورد آزمایش قرار گرفت

یک مطالعه تازه حاکیست که عمیق ترین نقطه در اقیانوس های جهان مملو از موجودات ذره بینی است.

تیمی بین المللی از محققان دریافت که در قعر این نقطه موسوم به "ماریانا ترنچ" در عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس آرام، تعداد زیادی میکروب فعالند.

نتایج این تحقیقات در نشریه علمی "نیچر ژئوساینس" چاپ شده است.

زمانی تصور می شد که شرایط در این تنگه در بستر دریا سخت تر از آن است که محیط مناسبی برای موجودات زنده باشد.

اما این مطالعه بر مجموعه شواهدی می افزاید که حاکیست طیفی از موجودات هستند که می توانند در دمای تقریبا صفر درجه، فشار بسیار بالا و تاریکی کامل این محل دوام آورند.

دکتر رابرت ترنویتس عضو انجمن اسکاتلندی علوم دریایی و از نویسندگان مقاله تازه می گوید که در ژرف ترین بخش های عمق دریا مسلما خاک مرده نپاشیده اند و به علاوه منبع غذایی بزرگی برای این ارگانیسم ها وجود دارد.

او گفت: "معمولا فرض می شود که هرچه عمیق تر می رویم، منبع غذایی در رسوبات و همچنین جمعیت ارگانیسم های موجود در این رسوبات، افزایش می یابد، بنابراین انتظار می رفت که عملا غذای زیادی آن پایین نیست. اما وقتی نگاه دقیقتری به مواد استخراج شده انداختیم معلوم شد که میزان غذای موجود در آنها در مقیاس کربن ارگانیک خیلی بالاست."

در سال ۲۰۱۰، دانشمندان یک زیردریایی بدون سرنشین را به این تنگه بسیار بزرگ در اقیانوس آرام فرستادند تا نمونه هایی از رسوبات بستر را جمع آوری کند.

تحلیل میزان اکسیژن در این نمونه ها نشان دهنده حضور مقدار زیادی میکروب است.

دکتر رابرت ترنویتس در مورد اندازه این ارگانیسم ها می گوید: "این موجودات هم اندازه باکتری ها هستند. دو دسته اصلی میکروب به نام باکتری و آرکیا وجود دارد و اینها هم در همین ابعاد هستند. واحد اندازه گیری آنها میکرومتر است یعنی یک میلیونی ام متر. ارگانیسم های مورد اشاره خیلی ریز هستند و گاه به یک میکرومتر می رسند. ارگانیسم های خیلی ریزی که فقط زیر میکروسکوپ دیده می شوند."

محققان می گویند که این میکروب ها مثل انسان نفس می کشند و مصرف اکسیژن راهی غیرمستقیم برای اندازه گیری فعالیت میکروب هاست.

جالب اینکه فعالیت این ارگانیسم های تک سلولی در قعر تنگه دو برابر میزان فعالیت آنها در نقطه ای در عمق شش کیلومتری در آن نزدیکی بود.

اینها از منبع غنی گیاهان و موجودات مرده ای که از سطح دریا به عمق می روند و لای دیواره های تنگه ته نشین می شوند تغذیه می کنند.

میزان مواد یافت شده در عمق تنگه آنقدر زیاد بود که نشان می دهد ماریانا ترنچ می تواند نقشی کلیدی در چرخه کربنی و در نتیجه تنظیم آب و هوای زمین بازی کند.

محققان می گویند این مساله که مقادیر زیادی مواد ارگانیک که حاوی کربن است در این تنگه ها انباشته می شود همچنین بدان معنی است که اینها نقشی مهم در پاکسازی اقیانوس و اتمسفر بالای آن از کربن بازی می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.