پرتاب آزمایشی موشک جایگزین شاتل با موفقیت انجام شد

Image caption موشک چهل متری آنتارس پس از پرتاب

موشک چهل متری آنتارس ساخت شرکت خصوصی اربیتال اسپیسز پرتاب آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و می تواند در سال جاری میلادی برای ارسال محموله، به پایگاه فضایی بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

آنتارس بعد از موشک دراگون ساخت شرکت اسپیس اکس، دومین موشکی است که یک شرکت خصوصی به مدار زمین می فرستد.

موشک آنتارس دیشب (اول اردیبهشت) از پایگاه والوپ در ویرجینیا پرتاب شد. این پرتاب ده دقیقه ای آزمایشی، بدون کوچکترین اشکالی و دقیقا طبق برنامه انجام شد. بنابراین آنتارس در سال جاری میلادی می تواند برای ارسال محموله، به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شود.

ناسا از سال ۲۰۰۸ که شاتل را از رده خارج کرد با دو شرکت خصوصی برای توسعه و ساخت موشکهایی که بتوانند بار و فضانورد به فضا ببرند قرارداد بسته است.

شرکت اسپیس اکس، با کمک ۲۷۵ میلیون دلاری ناسا، تقریبا یک سال پیش موفق شد موشک دراگون را با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد و اولین شرکت خصوصی شود که موشکی را به مدار زمین فرستاده است. تا پیش از آن تمام پروژه های پرتاب سفینه به مدار زمین را دولتها انجام داده بودند.

بر اساس توافق، به محض اینکه این شرکتها توانایی خود را در اجرای ماموریت به اثبات برسانند، قراردادی ۱.۲ میلیارد دلاری با ناسا برای هشت ماموریت فضایی خواهند داشت.

آنتارس در پرتابی دو مرحله ای محموله ای به وزن ۳ و ۸ دهم تن را به ارتفاع ۲۵۵ کیلومتری زمین برد. این پرتاب آزمایشی، شبیه سازی پرتاب سفینه باری سیگناس بود که سفینه اصلی برای انتقال محموله به ایستگاه فضایی بین المللی است. از این رو آنتارس برای گردآوری اطلاعات لازم برای پرتاب سیگناس تا حد امکان به حسگرهای مختلف مجهز شده بود.

Image caption مقایسه پروژه های شرکت اسپیس اکس با اربیتال اسپیسز

ناسا هم پیش از اینکه قراردادش با اربیتال اسپیسز را نهایی کند قصد دارد با دقت تمام اطلاعات این پرتاب را بررسی کند.

فرانک کالبرستون، فضانورد سابق و نایب رییس اربیتال اسپیسز بعد از پرتاب گفت: "روشن است که ما با دقت زیاد همه داده ها را در روزهای آینده تحلیل خواهیم کرد تا حداکثر اطلاعات را استخراج کنیم، اما در نگاه اول همه چیز مرتب به نظر می‌رسد."

اولین واکنشهای ناسا از زبان آلن لیندن مویر، مدیر برنامه باری و سرنشین دار ناسا هم حاکی از رضایت از پرتاب آنتارس بوده است: "پرواز زیبایی بود. اطلاعات اولیه نشان می دهد که ۱۰۰ درصد هدفهای تعیین شده حاصل شده است."

پرتاب آنتارس در دو مرحله انجام شد: مرحله اول با دو موتور AJ-۲۷ انجام گرفت که با سوخت مایع کار می کنند و در اصل برای موشک نافرجام N-۱ روسها برای پرتاب به ماه طراحی شده بودند.

مرحله دوم که در ارتفاع آغاز می شود با موتورهایی انجام شد که با سوخت جامد کار می‌کنند. این موتورها را شرکت ATK ساخته که موتور شاتل ها هم طراحی کرده بود.

در حال حاضر دو مدل از سفینه اصلی یعنی سیگناس در دست ساخت است، یکی با ظرفیت دو و دیگری با ظرفیت سه تن.

بر خلاف سفینه دراگون ساخت اسپیس اکس، سفینه اربیتال اسپیسز قادر به بازگرداندن محموله از ایستگاه فضایی به زمین نیست، از این رو سیگناس زباله های ایستگاه فضایی را حمل خواهد کرد و در حین عبور از جو خواهد سوخت.

در آزمایش دیروز، سه "ریز ماهواره" به ابعاد ۱۰ سانتی متر هم به فضا فرستاده شدند که با تلفنهای اسمارت هدایت می شوند و چند هفته دیگر به زمین باز می گردند.

مطالب مرتبط