نگرانی از شیوع کروناویروس جدید

Image caption اکثر مبتلایان به این ویروس مردان مسن هستند

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که گونه جدیدی از کروناویروس که باعث مرگ چند نفر در دنیا شده است، به احتمال زیاد می تواند از فرد به فرد منتقل شود.

کروناویروس‌ها گروه خاصی از ویروس‌ها هستند که از نظر تنوع، طیف گسترده ای از جمله ویروس سرماخوردگی و ویروس مرگبار سارس را شامل می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی روز یکشنبه طی بیانیه ای اعلام کرد: "این که دسته های مختلف این ویروس در کشورهای متعدد رویت شده است، به طور فزاینده از این فرضیه حمایت می کند که وقتی تماس نزدیک وجود دارد، کروناویروس جدید می تواند از فرد به فرد منتقل شود."

این بیانیه می افزاید: "این روند انتقال از فرد به فرد تا کنون به دسته های کوچکی محدود بوده است. در حال حاضر، مدرکی دال بر این که ویروس ظرفیت انتقال مستمر و عمومی در سطح جامعه را داشته باشد وجود ندارد."

سازمان بهداشت جهانی می گوید که از سال ۲۰۱۲ میلادی ۳۳ مورد ابتلا به این ویروس در اروپا و خاورمیانه گزارش شده است و در مجموع ۱۸ نفر از مبتلایان، فوت کرده اند.

این در حالیست که مقام های وزارت بهداشت فرانسه دومین مورد ابتلا به این ویروس را تایید و آن را یک مورد انتقال از فرد به فرد برآورد کرده اند.

پیشتر، مقام های عربستان سعودی از مرگ دو نفر دراثر ابتلا به نوع جدید کروناویروس خبر داده بودند.

اکثر مبتلایان به این ویروس مردان مسن هستند. سینه پهلوی شدید و در مواردی آسیب به کلیه ها از عوارض ویروس بوده است.

در سال ۲۰۰۲، شیوع گسترده کروناویروس سارس، پس از سرایت از هنگ کنگ به ۳۰ کشور دیگر جهان، به مرگ حدود ۸۰۰ نفر منجر شد.

سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد که نوع جدید کروناویروس با ویروس سارس فرق دارد و منشاء آن مشخص نشده است.

علاوه بر فرانسه و بریتانیا، ویروس جدید در عربستان سعودی، اردن و آلمان نیز شماری را بیمار کرده است.