راز دانش: آزمایش شیوه ای ابتکاری برای درمان اسکیزوفرنی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در برنامه این هفته راز دانش که از برنامه بامدادی یکشنبه دوم ژوئن پخش شد به این خبرها پرداخته ایم: موفقیت یک شیوه تازه آزمایشی برای معالجه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی با کمک آواتارهای کامپیوتری، کشف قدیمی ترین تورات طومارنوشته جهان در دانشگاه بولونای ایتالیا، و یافتن تخته سنگی که فسیل موجودی بر آن نقش بسته که دانشمندان می گویند می تواند سرمنشاء پرندگان جهان باشد.

شیوه ای بدیع برای درمان اسکیزوفرنی

Image caption آواتارها به بیماران اجازه می دهد جواب صداهای ذهنی را بدهند

مطالعه ای در بریتانیا حاکیست که استفاده از آواتار می تواند به معالجه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی که صداهایی در ذهنشان می شنوند کمک کند.

آواتار یک شخصیت کامپیوتری است که می تواند نماینده یک شخصیت واقعی یا خیالی باشد.

این مطالعه که نتایج آن در نشریه روانشناسی بریتانیا چاپ شد بر بیمارانی تمرکز کرد که دارو بر آنها بی تاثیر بود.

بیماران با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، آواتارهایی برای همخوانی با صداهایی که می شنوند ایجاد کردند.

بعد از شش جلسه درمان، بیشتر بیماران گزارش دادند که حالشان بهتر است و سه نفر هم گفتند که دیگر هیچ صدایی نمی شنوند.

این مطالعه تحت هدایت پرفسور جولیان لف انجام شد. همو بود که از طریق آواتارهای کامپیوتری در جلسات درمانی با بیماران صحبت کرد.

او به تدریج بیماران را آموزش داد تا در برابر صداها ایستادگی کنند.

پرفسور لف گفت که او بیماران را ترغیب کرد صداها را تحمل نکنند و به آواتار صدا بگویند که حرف هایش بی معنی است. اینکه اعتقادی به این صداها ندارند و بهتر است آنها را تنها بگذارند چون نیازی ندارند کسی شکنجه شان کند.

در مرحله بعد آواتارها تحت هدایت پزشکان با مدارای بیشتری با بیماران سخن گفتند.

در پایان دوره معالجه بیماران گزارش دادند که کمتر این صداها را می شنوند و کمتر از آنها ناراحت می شوند. میزان افسردگی و فکر خودکشی هم در آنها کاهش یافت که نتیجه ای قابل توجه برای گروهی است که ده درصد آنها اقدام به خودکشی می کنند.

دکتر ملیسا مانسون روانپزشک در واشنگتن می گوید: "به نظرم مطالعه با استفاده از آواتارها خیلی جالب است. این شیوه کاملا تازه است و قبلا هرگز چیزی مثل آن امتحان نشده. و برای اولین بار به بیماران امکان می دهد با کمک مددیار با صداهای ذهنی مقابله کنند که تازگی دارد. در حال حاضر رابطه میان بیمار و صداها و توهمات کاملا شخصی است و مددیار یا پزشک خارج از این رابطه است و این شیوه به مددیار اجازه می دهد در حل مشکل صداها با بیمار کار کند."

در این آزمایش که توسط پروفسور لف و تیم او در دانشگاه کالج لندن انجام شد، ۱۴ بیمار تحت درمان با آواتار با ۱۲ بیمار تحت درمان با داروهای متعارف ضدروان پریشی و بازدیدهای گهگاهی از روانپزشک مقایسه شدند.

معالجات با دارو بر ۲۵ درصد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی موثر نیست. رفتاردرمانی ذهنی به این گروه کمک می کند اما معمولا به شنیدن صداها پایان نمی دهد.

روانپزشکان می گویند که معالجات کنونی محدود است و بیماران از آن مایوس هستند.

دکتر مانسون می گوید: "در حال حاضر معالجه عمده با کمک داروهای ضدروان پریشی انجام می شود. بنابراین داروهای خوبی داریم که می تواند علائم بیماری را برطرف کند با این حال این ها برای کوتاه مدت است. راهی برای حل دراز مدت بیماری وجود ندارد و یک مانع عظیم در سر راه درمان این است که چون این بیماران دچار افکار و رفتار پریشان هستند مانع می شود که به طور منظم تحت درمان باشند. بنابراین رفتن پیش پزشک به طور مرتب برای این بیماران خیلی مشکل است."

به گفته پزشکان مشکل دیگر این است که هرچند داروهای موجود در موارد زیادی موثرند اما عوارض جانبی شدیدی دارند، بنابراین بسیاری از مراکز روانپزشکی از شیوه های تازه معالجه استقبال می کنند.

معالجه با آواتار قرار است در مرحله بعد با شرکت ۱۴۲ بیمار در ماه آینده در همکاری با موسسه روانشناسی کینگز کالج لندن انجام شود.

پروفسور توماس کریگ که مطالعه بزرگ تر را هدایت می کند می گوید که سادگی و جسارت شیوه تازه را می پسندد.

به گفته او اگر مطالعه به روی گروه بزرگتر موفق باشد این شیوه درمانی ظرف دو سال در طور گسترده در بریتانیا در دسترس خواهد بود.

قدیمی ترین طومارنوشته از تورات

Image caption این شاید قدیمی ترین نسخه کامل تورات بر یک طومار باشد

دانشگاه بولونای ایتالیا می گوید قدیمی ترین نسخه کامل تورات که بر طومار نوشته شده را پیدا کرده است.

یک استاد این دانشگاه می گوید که این طومار در کتابخانه دانشگاه بود اما برچسب اشتباه خورده بود.

قبلا تصور می شد که قدمت این طومار بیش از چند صد سال نباشد اما دانشگاه بولونا می گوید آزمایش های کربنی نشان میدهد که شاید ۸۵۰ سال پیش خلق شده باشد.

مورو پرانی استاد زبان عبری این دانشگاه می گوید که به این ترتیب این قدیمی ترین متن کامل شناخته شده از تورات کتاب مقدس یهودیان است و ارزش فوق العاده ای دارد.

دانشگاه بولونا می گوید که در سال ۱۸۸۹ یکی از کتابدارها به نام لئونلو مودونا طومار را بررسی و قدمت آن را قرن ۱۷ ارزیابی کرد.

با این حال وقتی پروفسور پرانی اخیرا طومار را بررسی کرد و تشخیص داد که متن مورد استفاده متعلق به سنت شرقی بابلی بوده است که به معنی قدمت بسیار زیاد آن است.

به علاوه به گفته دانشگاه بولونا این متن دارای خصوصیاتی است که در نسخه های بعدی تحت مقررات مراجع مذهبی در قرن دوازدهم ممنوع شد.

سرمنشا تکامل پرندگان

Image caption فسیل این پرنده 160 میلیون ساله در چین کشف شد

فسیل شناسان موفق به یافتن فسیلی در چین شده اند که ممکن است اولین موجود در خط تکاملی پرندگان باشد.

قدمت این موجود که آثار چیزی شبیه به پر بر آن هست ۱۶۰ میلیون سال است.

دانشمندان به آن نام آرورنیس یا "مرغ سحر" داده اند.

اهمیت این کشف که جزئیات آن در نشریه نیچر تشریح شده این است که به درک چگونگی تکامل پرندگان از دایناسورها کمک می کند و همچنین به درک این موضوع که پرواز با بال چگونه آغاز شد.

این فسیل روی تخته سنگی حک است که از بستر مشهور فسیل ها در استان لایونینگ بیرون کشیده شده.

این موجود با ۵۰ سانتیمتر قد از نوک منقار تا دم تقریبا اندازه مرغ است. استخوان بندی آن خیلی بدوی است بنابراین به گفته محققان درست در نقطه آغازین شکل گیری پرندگان قرار می دهد.

این مطالعه را پاسکال گودفرویت از موسسه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک هدایت کرده است.

مطالب مرتبط