کدام یک برای کمردرد بهتر است:کفش کف‌گرد یا کفش معمولی؟

Image caption کفش های کف گرد به خاطر بی ثبات بودن بدن را وادار می کنند به طور فعال برای حفظ تعادل وارد عمل شود

فیزیوتراپیست های دانشگاه بریتانیایی کینگز کالج با مطالعه بر روی کفش های کف گرد به این نتیجه رسیده اند که این کفش ها مزیت چندانی نسبت به کفش های معمولی در کاهش کمردرد ندارند.

کفش های کف گرد که حدود بیست سال است روانه بازار شده اند، کفش هایی هستند که سطح خارجی کف آنها محدب است.

به همین خاطر، این کفش ها از ثبات چندانی برخوردار نیستند و صاحبان آنها در هنگام ایستادن باید به طور فعالانه برای حفظ تعادل تلاش کنند.

سازندگان کفش های کف گرد و همین طور بعضی از پزشک ها بر این باورند که این تلاش فعالانه که همراه با انقباض عضلات اندام تحتانی، کمر و شکم است، به افرایش استحکام ستون فقرات و کم شدن ضایعات آن منجر می شود.

سیان مک ره، فیزیوتراپیست محقق کینگزکالج می گوید مراجعه کنندگان زیادی از فیزیوتراپیست ها درباره فایده پوشیدن کفش های کف گرد سوال می کنند و به همین خاطر او وهمکارانش بر روی این موضوع مطالعه کرده اند تا متوجه مزایای پوشیدن این کفش ها شوند.

محققان تحقیقات خود را بر روی ۱۱۵ نفر از افرادی انجام دادند که دچار کمردرد مزمن هستند.

این افراد به دو گروه تقسیم شدند و از یک گروه خواسته شد روزانه به مدت ۲ ساعت در حین پیاده روی و ورزش کفش ورزشی معمولی به پا کنند و از گروه دوم خواسته شد به همین مدت کفش کف گرد بپوشند.

این افراد همچنین به مدت ۴ هفته در جلسات آموزشی شرکت کردند.

محققان پس از شش هفته این افراد را مورد ارزیابی قرار داند. ارزیابی های دوم و سوم پس از شش ماه و یک سال انجام شد.

نتیجه به دست آمده با تبلیغات صورت گرفته برای کفش های کف گرد متفاوت بود.

گزارش منتشر شده در نشریه ستون فقرات نشان می دهد که ۵۳ درصد از کسانی که در مدت آزمون کفش ورزشی معمولی به پا داشتند، از بهتر شدن خود خبر داده اند.

رقم بهبودی برای کسانی که کفش کف گرد به پا داشتند، ۳۱ درصد گزارش شده است.

به گفته دکتر مک ره، پزشکان و فیزیوترپیست ها می توانند به بیماران خود توصیه کنند که پوشیدن این دو نوع کفش تفاوت چندانی با هم ندارد ولی اگر بیمار در حین راه رفتن و ایستادن دچار درد می شود، بهتر است کفش تخت صاف به پا کند.

نوئل می، سخنگوی شرکت ام بی تی که سازنده عمده کفش های کف گرد است می گوید تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می دهد این نوع کفش ها با کاستن از فشار وارد شده بر مفاصل باعث کاهش درد می شود.

به گفته او، کفش های کف گرد به خاطر انقباض فعال عضلات باعث می شود فرد در وضعیت صاف تر و درست بایستد و راه برود.

افسردگی می تواند در دوران جنینی ریشه داشته باشد

Image caption افسردگی مادر در دوره بارداری می تواند برای آینده فرزندش خطرناک باشد

افسردگی مادر در دوره بارداری، احتمال افسردگی در بزرگ‌سالی را افزایش می‌دهد.

یافته مهم این تحقیقات این است که درمان دارویی مناسب در دوره بارداری، می‌تواند احتمال دچارشدن افراد به تالمات روحی و روانی را کاهش دهد.

پژوهشگران در دانشگاه بریستول بریتانیا برای این تحقیقات، هشت هزار نفر را بررسی کرده‌اند که مادرانشان در دوره بارداری یا پس از زایمان افسردگی داشته‌اند.

احتمال افسردگی افراد بالای ۱۸ سال که مادرشان در دوره بارداری سابقه افسردگی داشته، یک‌سوم بیشتر از افراد دیگر است.

دکتر ربکا پیرسون، سرپرست این تحقیقات، به بی‌بی‌سی می‌گوید هنوز معلوم نیست افسردگی مادران در دوره بارداری، به‌تنهایی علت افسردگی بعدی فرزندان باشد و عوامل دیگری هم در این افزایش احتمال افسردگی، موثر هستند.

به گفته خانم پیرسون، افسردگی دوره بارداری باید جدی گرفته شود و در همان دوره بارداری درمان شود.

این پژوهشگر می‌گوید در این باره تحقیقات بیشتری لازم است.

کارمین پاریانت از انستیتو روان‌پزشکی کینگز کالج در لندن، می‌گوید شکل‌گیری سلامت روانی افراد نه در بدو تولد، بلکه در رحم مادر شروع می‌شود.

او می‌گوید پیام تحقیقات اخیر این است که کمک‌کردن به زنان افسرده در دوران بارداری نه تنها رنج خود آنان را سبک می‌کند، بلکه رنج نسل بعدی را هم کمتر می‌کند.

سلسو آرانگو از بیمارستان دانشگاه مادرید هم می‌گوید هورمون‌های مرتبط با دل‌شوره و استرس، می‌تواند بر جنین در رحم مادر اثر بگذارد.

به گفته او، حالت آرمانی این است که زنان افسرده قبل از بارداری درمان شوند ولی اگر در دوره بارداری معلوم شد افسرده اند، اهمیت درمان آنان بیشتر هم می‌شود.

محققان معتقدند عوامل مختلفی بر افسردگی ضمن بارداری یا پس از زایمان موثر هستند. عوامل محیطی مثل حمایت اجتماعی تاثیر بیشتری بر افسردگی پس از زایمان دارند.

فیل ها هم متوجه زبان اشاره می شوند

Image caption فیل ها با زبان اشاره ما آشنا هستند

محققان بریتانیایی می گویند به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد فیل های آفریقایی از توانایی درک اشارات انسان برخوردار هستند.

محققان دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند برای آزمایش درک فیل ها، دو سطل را در برابر آنها قرار دادند و سپس با دست به یکی از سطل ها اشاره می کردند که در آن به عنوان جایزه یک خوراکی مخفی شده بود.

فیل های مورد آزمایش، از همان بار اول، به سراغ سطلی رفتند که به آن اشاره می شد.

این تحقیقات در زیمبابوه انجام شده و نتیجه آن در نشریه کارنت بایولوژی به چاپ رسیده است.

ریچارد بیرن که یکی از سرپرستان این تحقیق است می گوید فیل ها برای درک اشاره فیل بان نیاز به آموزش نداشتند.

"ما توقع داشتیم که فیل ها در طول آزمایش به تدریج پیشرفت کنند و معنی اشارات را بهتر بفهمند. اما یافته ما چیز دیگری بود. آنها از ابتدا معنی اشارات را به خوبی درک می کردند و به نظر می رسد آنها به طور طبیعی از این توانایی برخوردارند."

به گفته آقای بیرن، به نظر می رسد که فیل ها بدون آموزش می توانند مفهوم اشارات ما را متوجه شوند در حالی که شامپانزه ها که نزدیک ترین پستانداران به انسان از نظر ژنتیک هستند، از چنین قابلیت برخوردار نیستند.

آقای بیرن بر این باور است که مطالعه بیشتر بر روی فیل ها می تواند کمک بزرگی به کامل تر شدن درک انسان از تکامل پستانداران باشد.

او می گوید فیل پستانداری است که هیچ غرابت نزدیکی با انسان ندارد و در یکصد میلیون سال گذشته نیز نسبتی با ما نداشته، بنابراین برخورداری این جانور از توانانی هایی که شبیه بشر است، نشان می دهد که فیل ها در مسیر جداگانه ای تکامل را تجربه کرده اند.

محققان می گویند نتیجه این تحقیقات می تواند سرنخی برای درک حرکات خرطوم فیل ها باشد.

به گفته آن اسمت، از محققان دانشگاه سنت اندروز، باید تحقیق کرد تا به معنی حرکات خرطوم فیل ها مانند اشاره آن رو به بالا در هنگام نزدیک شدن جانوران درنده پی برد.

مطالب مرتبط