آزمون: میزان ناآگاهی خود را بیازمایید

جهان هفت میلیارد جمعیت دارد که هر روز بر تعداد آن افزوده می شود. بسیاری نگران این موضوع هستند که کاهش منابع و فضای زندگی برای این جمعیت به معضلی بزرگ بدل شود. هانس راسلینگ، استاد دانشگاه در سوئد، معقتقد است زمان آن رسیده که نگاهی دقیقتر به جهان اطراف خود و امکانات آن بیاندازیم.

او مجموعه پرسش هایی "برای سنجش میزان ناآگاهی" ارائه کرده که وقتی در ماه مه سال جاری میلادی از ۱۰۰۰ شرکت کننده بریتانیایی پرسیده شد، نتایج آن نشان داد که به گفته آقای راسلینگ، "آنها کمتر از شامپانزه ها درباره جهان اطرافشان آگاهی دارند."

در آزمون زیر، این پرسش ها به شکلی مطرح شده است که می توانید با آن میزان آگاهی یا ناآگاهی خود را از مسائل جهان بسنجید:

اطلاعات شما از جهان چقدر است؟

صفر تا ۲: ناراحت نباشید، انسان جایزالخطاست!، ۳ تا ۵: متوسط یا در سطح "شامپانزه ها"، ۶ تا ۹: بهتر از شامپانزه ها

    برای انجام این تست باید جاوااسکریپت رایانه خود را فعال کنید

راسلینگ می گوید: اگر گزینه های هر سئوال را روی یک موز بنویسم و از شامپانزه های یک باغ وحش بخواهم تا موزی را که پاسخ درست روی آن نوشته شده بردارد، آنها موزها را به صورت تصادفی برخواهند داشت. ولی شرکت کنندگان در نظرسنجی که در بریتانیا انجام شد، نمره ای کمتر از شامپانزه ها آوردند.

Image caption نتیجه ای که راسلینگ از انجام این نظرسنجی می گیرد این است که بیشتر مردم نمی دانند که جهان در حال تغییر است؛ تغییراتی که "اغلب در جهت بهتر شدن است."

البته باید بگوییم سوئدی ها هم نتیجه ای بهتر از بریتانیایی ها نگرفتند. به غیر از بریتانیا، این نظرسنجی تنها در سوئد انجام شده است. راسلینگ در یک سخنرانی گفت که این سئوالات را با چند نفر از استادان دانشگاه که همکار او بودند مطرح کرده و امتیاز آنها هم در حد شامپانزه ها بوده است.

البته به گفته راسلینگ، دلیل اینکه بعضی از آدم ها نمره ای کمتر از شامپانزه ها به دست می آورند، ناآگاهی آنان نیست، بلکه تکیه کردن بر تصوراتی است که از قبل در ذهنشان است. تصوراتی که شاید سال ها یا ده ها سال از عمر آنها گذشته است.

نتیجه ای که راسلینگ از انجام این نظرسنجی می گیرد این است که بیشتر مردم نمی دانند که جهان در حال تغییر است؛ تغییراتی که "اغلب در جهت بهتر شدن است."

او پنج دلیل برای اینکه جهان به سمت بهتر شدن پیش می رود، ارائه می کند:

۱. رشد سریع جمعیت در حال متوقف شدن است.

۲. کشورهای جهان دیگر به دو گروه "توسعه یافته" و "در حال توسعه" تقسیم بندی نمی شوند.

۳. وضعیت سلامت مردم جهان بهبود یافته است.

۴. ریشه کنی فقر شدید در جهان، اکنون قابل تصور شده است.

۵. دختران نسبت به گذشته بیشتر به امکانات آموزشی دسترسی دارند.