سرعت ذوب یخ های قطب جنوب دو برابر شده

حق نشر عکس AP
Image caption کاهش یخ در ناحیه غربی بیش از هرجای دیگر قطب جنوب است

دانشمندان در پی بررسی های سه ساله با کمک یک ماهواره پیشرفته می گویند که سرعت نابودی یخ های قطب جنوب شدت یافته، پدیده ای که به گفته آنها اگر ادامه یابد یا تشدید شود می تواند عواقبی جدی برای سطح آب دریاهای جهان داشته باشد.

بعضی از دانشمندان افت سطح یخ در هر سه ناحیه قطب جنوب – ناحیه غربی، شرقی و شبه جزیره قطب جنوب – را بهترین شاهد تا به امروز از آثار گرمایش زمین توصیف کرده اند.

براساس تازه ترین ارزیابی به طور متوسط سالانه حدود ۱۶۰ میلیارد تن یخ در قطب جنوب آب می شود، که دو برابر دهه قبل است که اولین بار اندازه گیری شد.

به این ترتیب قطر پوسته یخی قطب سالانه حدود دو سانتیمتر افت می کند و سطح آب دریاهای جهان به اندازه تقریبا نیم میلیمتر بالا می آید.

کاهش یخ در ناحیه غربی بیش از هرجای دیگر قطب جنوب است.

شش یخچال در این ناحیه هم اکنون درحال انقباضی سریع هستند که ناشی از جریان آب گرم اقیانوس است که خود ناشی از تغییرات آب و هوایی است.

به گفته دانشمندان اگر هر شش یخچال به طور کامل آب شود سطح دریاهای جهان ۱.۲ متر بالا خواهد آمد.

البته این در مقایسه کل یخی که در قطب جنوب نهفته است زیاد نیست. اگر قرار بود همه این یخ آب شود سطح آب دریاها به اندازه ۵۸ متر بالا می آمد.

پژوهشگران می گویند که قطب جنوب در مجموع از بعضی آثار گرمایش زمین در امان مانده است بنابراین مهم است که هرتغییری در آنجا به دقت زیر نظر گرفته شود.

اخیرا دو تحقیق دیگر در مورد یخ های بخش غربی قطب جنوب منتشر شده بود.

یکی از آنها نشان می داد که روند انقباض یخچال های غربی قطب جنوب اکنون برگشت ناپذیر است.

تازه ترین مطالعه با کمک ماهواره کرایوست انجام شده و حاصل جمع آوری اطلاعات در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ است.

کرایوست در سال ۲۰۱۰ توسط آژانس فضایی اروپا به مدار زمین فرستاده شد.

وظیفه این ماهواره اندازه گیری تغییرات در دو قطب زمین است.

مطالب مرتبط