هاری قربانی زیاد می گیرد 'اما بودجه مقابله نمی رسد'

واکسن هاری
Image caption هاری عمدتا از طریق بزاق سگ منتشر می شود

کمبود بودجه برای واکسینه کردن سگ ها همچنان هر ساله جان ده ها هزار کودک را در اطراف جهان می گیرد.

رئیس سازمان جهانی بهداشت حیوانات به بی بی سی گفت که این درحالی است که این "قاتل نامرئی" را می توان فقط با یک دهم هزینه درمان بیماران هاری ریشه کن کرد.

تازه ترین ارقام حاکیست که حدود ۵۵ هزار نفر هر سال در اثر هاری می میرند.

حدود ۴۰ درصد آنها زیر سن پانزده سالگی دچار گازگرفتگی می شوند.

هاری که یکی از قدیمی ترین بیماری هاست نتیجه قرار گرفتن در معرض یک ویروس است که معمولا از طریق بزاق دهان سگ یا خفاش آلوده منتقل می شود.

ویروس بر سیستم مرکزی عصبی بدن تاثیر می گذارد و باعث تورم مغز می شود و اگر پیش از رسیدن به اعصاب درمان نشود غیرقابل معالجه خواهد بود.

لوئی پاستور و امیلی رو در سال ۱۸۸۵ واکسنی ساختند که جان میلیون ها نفر را از این بیماری نجات داده است.

از آن واکسن برای ریشه کنی بیماری در بسیاری بخش های جهان با تزریق آن به سگ ها و سایر گونه ها از جمله روباه که ناقل هستند استفاده شد.

اما هزینه پیشگیری نسبتا بالاست و به همین دلیل بیماری در بخش های فقیر آسیا ادامه دارد.

مبتلایان اغلب کودکانی هستند که شاید بدون ترس یا آگاهی به طرف سگ های آلوده رفته باشند.

از آنجا که بسیاری از کودکان پس از گاز گرفته شدن قادر به توضیح حادثه برای والدین نیستند، این نگرانی برای سازمان های بهداشتی وجود دارد که آمار واقعی مرگ بسیار بالاتر از آمار رسمی باشد.

دکتر والات رئیس سازمان جهانی بهداشت حیوانات در کنگره سالانه این سازمان در پاریس از این واقعیت ابراز تاسف کرد که سرمایه گذاری بین المللی برای حذف این بیماری در سگ ناچیز است.

او به بی بی سی گفت: "حتی وقتی نشان می دهیم که هزینه واکسینه کردن سگ ها ۱۰ درصد هزینه معالجه افراد گاز گرفته شده توسط سگ ها در جهان است، نمی توانیم همه اهداکنندگان را با این پیام قانع کنیم."

به گفته او مشکل بیماری هاری دیده نمی شود چون عمدتا در شمار کوچکی از کشورها اتفاق می افتد.

او می گوید: "تا ۷۰ هزار کودک هستند که هر سال به طور دردناکی می میرند و رسانه ها آن را پوشش نمی دهند اما وقتی بیماری مرس ۲۰۰ آدم پیر را می کشد به آن توجه می شود."

"مرس" سندروم تنفسی خاورمیانه است که اخیرا بسیار خبرساز شده.

یک نگرانی دیگر این است که بعضی از واکسن های موجود برای پیشگیری از هاری در سگ و سایر حیوانات زیر استاندارد هستند و وضع را بدتر کنند.

مطالب مرتبط