گوگل به حکم دادگاه عالی اروپا تن داد

حق نشر عکس AP

به گزارش فایننشیال تایمز، گوگل در پاسخ به حکم دادگاه عالی اروپا سرویس جدیدی راه‌اندازی کرده است که به شهروندان محدوده یورو اجازه می‌دهد درخواست حذف اطلاعات شخصی خود از این موتور جستجو را مطرح کنند.

این اقدام در پی آن صورت گرفت که دادگاه عالی اروپا مستقر در لوکزامبورگ، اوایل ماه جاری (۱۳ مه) در حکمی گوگل را به رعایت آنچه "حق فراموش شدن" نامیده شده، موظف کرد.

این حکم در پی شکایت یک مرد اسپانیایی صادر شد که می‌گفت جستجوگر گوگل هنوز لینک‌های مرتبط به حراج خانه او در سالها قبل را نشان می‌دهد و این به اعتبار او لطمه می‌زند.

گوگل به هنگام صدور رای دادگاه اعلام کرده بود از این حکم "مایوس شده است."

لری پیج، مدیرعامل گوگل به فایننشیال تایمز گفته اگر چه شرکتش به حکم دادگاه تمکین کرده اما این اقدام ممکن است روند نوآوری در اینترنت را مختل کند.

او همچنین گفته که این قانون جدید از سوی حکومت‌های سرکوب‌گر با استقبال روبرو خواهد شد.

'ناکافی'

گوگل که بزرگترین موتور جستجوگر اینترنت است می‌گوید کنترلی بر داده‌ها ندارد و فقط لینک اطلاعاتی که آزادانه در دسترس است را به متقاضیان ارایه می‌دهد.

این شرکت قبلا گفته بود که واداشتنش به پاک کردن داده‌ها به مثابه سانسور است.

ویویان ردینگ کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا از تصمیم دادگاه استقبال کرد و گفت این "یک پیروزی روشن برای حفاظت از اطلاعات شخصی اروپایی‌هاست."

کمیسیون اروپایی ابتدا در سال ۲۰۱۲ پیشنهاد قانونی که به کاربران "حق فراموش شدن" می‌داد را داده بود.

به این ترتیب گوگل باید بعضی از جستجوها را ویرایش کند به طوری که با دستور اروپا برای حفاظت از داده‌های شخصی مطابقت داشته باشد.

دادگاه در متن این حکم آورده است مردم حق دارند اطلاعات‌شان از گوگل حذف شود اگر این اطلاعات "ناکافی، نامربوط یا مربوط به گذشته‌ای باشد که دیگر صادق نیست."