هند بزرگترین موشک خود را به فضا پرتاب کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption موشک جدید قادر به حمل محفظه حامل سرنشین است

روز پنجشنبه، ۲۷ آذر (۱۸ دسامبر)، سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرد که بزرگترین موشک ساخت این کشور را با موفقیت از پایگاه فضایی "سریهارکوتا" در ایالت آندرا پرادش به فضا پرتاب کرده است.

این موشک، که با هزینه ۲۵ میلیون دلار ساخته شده، حامل محفظه‌ای بدون سرنشین است که می‌تواند بعدها فضانوردی را به فضا ببرد.

موشکی که روز پنجشنبه به فضا پرتاب شد به شکلی طراحی شده است که همچنین می‌تواند ماهواره و تجهیزات سنگین را نیز در مدار زمین قرار دهد.

رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند پرتاب این موشک را اقدامی تاریخی توصیف کرده است.

در ماه سپتامبر سال جاری، سازمان تحقیقات فضایی هند با بودجه‌ای اندک توانست یک موشک ساخت خود را به مارس بفرستد و به این ترتیب، هند نخستین کشور آسیایی است که چنین طرحی را با موفقیت اجرا کرده است.

در سال‌های اخیر، هند توانسته است چند موشک‌ سبک را به فضا پرتاب کند ولی تاکنون موفق به پرتاب موشک سنگین نشده بود.

محفظه‌ای که این موشک حمل‌ می‌کرد طبق برنامه از موشک جدا شد و بیست دقیقه بعد در آب‌های خلیج بنگال فرود آمد و قرار است از آب گرفته شود و مورد بررسی قرار گیرد.

تاکنون برنامه فضایی هند برای اعزام فضانورد با مشکلاتی مواجه بوده است اما سازمان تحقیقات فضایی هند گفته است که پس از موفقیت روز پنجشنبه در پرتاب و جدا شدن محفظه همراه موشک، انتظار می‌رود امکان اعزام فضانورد ظرف هفت سال آینده فراهم آید.

مرحله بعدی در برنامه موشکی هند، تلاش در ساختن موتور موشک در داخل این کشور است. تاکنون از موتورهای ساخت اروپای در موشک‌های هنداستفاده شده است. سازمان تحقیقات فضایی هند وعده داده است که به زودی بتواند چنین موتورهایی را در داخل کشور تولید کند.