۲۰۱۴ گرم ترین سال از زمان ثبت رکوردها بود

حق نشر عکس Getty
Image caption اثری هنری در سیدنی به نام 'ما اینجا داریم سرخ می شویم'

دانشمندان دولت آمریکا می گویند که ۲۰۱۴ گرمترین سال از زمان ثبت رکوردها بود به طوری که دمای آن ۰.۶۸ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین در درازمدت بود.

به این ترتیب از ۱۵ سالی که گرمترین سال ها ثبت شده اند ۱۴ تای آنها در قرن حاضر - از سال ۲۰۰۰ به این سو - روی داده اند.

این تحلیل روز جمعه توسط محققان دو سازمان دولتی آمریکا، ناسا (هوا فضا) و نوا (سازمان ملی هوا و اقیانوس شناسی)، منتشر شد.

برآوردهای اولیه سازمان هواشناسی ملل متحد در ماه دسامبر نشان می داد که ۲۰۱۴ گرمترین سالی بوده که جهان از آغاز ثبت دما تاکنون پشت سر گذشته است.

میانگین درازمدت دمای جهانی با استفاده از داده هایی که بین سال های ۱۹۵۱ و ۱۹۸۰ جمع آوری شده حساب می شود.

گوین اشمیت مدیر مطالعات فضایی موسسه گودارد ناسا گفت: "این آخرین سال در یک رشته از سال های گرم، در یک رشته از دهه های گرم است."

او اضافه کرد:"درحالی که رتبه سال های منفرد می تواند تحت تاثیر الگوهای پرنوسان آب و هوایی باشد، روندهای طولانی مدت را می توان به عوامل تغییرات آب و هوایی که در حال حاضر عمدتا تحت تاثیر تصاعد گازهای گلخانه ای توسط بشر است نسبت داد."

ناسا و نوا دو مجموعه از سه مجموعه داده های جهانی دمای هوا را جمع آوری می کنند. مجموعه سوم توسط سازمان هواشناسی بریتانیا تهیه می شود.

داده های این سه سازمان مورد استفاده سازمان هواشناسی جهان (دبلیو ام او) قرار می گیرد و اساس آمارهایی که در ماه دسامبر توسط این سازمان ارائه شد را تشکیل می دهد.

دکتر اشمیت روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران گفت که نتایج این دو مجموعه نشان دهنده "گرمای زیاد در اقیانوس هاست."

او توضیح داد: "این داده ها خیلی واضح نشان می دهد که ۲۰۱۴ گرمترین سال از زمان ثبت رکوردها در اقیانوس ها بوده اما در خشکی گرمترین سال نبوده است، با این حال در مجموع گرمترین سال بود."

مطالب مرتبط