اختر شناس واتیکان: دنبال موجودات فضایی و ترویج مسیحیت نیستیم

Image caption اولین مورد از اشاره به وجود یک مرکز اخترشناسی واتیکان به سال ۱۵۸۲ در ایتالیا بر می‌گردد

آیا حمایت مالی کلیسای کاتولیک از یک مرکز اخترشناسی برای تحقیق در مورد سیاره‌های قابل زیست، یک تناقض نیست؟

گروه کوچکی از اختر شناسان کلیسای کاتولیک که در ضمن کشیش هم هستند، در یک رصدخانه کوچک وابسته به واتیکان در کوهستان‌های جنوب غربی آمریکا مشغول کارند و بخشی از پژوهش‌های آنها جستجو برای سیاره‌های قابل زیست است.

از نگاه برخی، اختر شناسی ممکن است با ذات کلیسای کاتولیک در تناقض آشکار باشد اما برای این گروه از اخترشناسان کلیسا که در ضمن کشیش هم هستند، این پژوهش به آنها کمک می کند "تا به خالق مطلق نزدیکتر شوند."

کشیش پل گابور معاون رصد خانه واتیکان به بی بی سی گفت: "ما اینجا هیچ کار عجیبی نمی‌کنیم. کار ما پژوهش های علمی است و دنبال موجودات فضایی و ترویج مسیحیت بین آنها نیستیم."

در این مرکز اخترشناسی فقط ۱۰ ستاره شناس مشغول کار هستند اما آنها می گویند که هدفشان افزودن به دانش بشر از جهان کائنات است.

پدر روحانی پل گابور می افزاید: "رصد خانه واتیکان، طرح بسیار کوچکی است و دلیل آن محدودیت‌های ما در مورد به کارگرفتن افراد متخصص است. به زبان دیگر هر اخترشناسی که در اینجا کار می‌کند در عین حال باید کشیش باشد."

Image caption پدر روحانی پل گابور می گوید که به عنوان اخترشناس او این موضوع را متوجه می‌شود که باید کائنات را بهتر شناخت

برای منتقدان، این دقیقا همان دلیلی است که ثابت می کند پژوهش های علمی وابسته به نهادهای دینی چندان قابل اتکا نیستند.

لاورنس کراوس یک فیزیکدان خداناباور می گوید:"با توجه به الزامات و شروط مربوط به پیوستن به نهادی مثل واتیکان و مرکز اخترشناسی آن، قاعدتا بهترین دانشمندان نمی توانند در چنین موسسه‌ای کار کنند چون اکثر دانشمندان خوب و طراز اول، خداناباور هستند."

او می افزاید: "حتی از منظر مباحث نظری و روشنگری نیز علم و ادیان تثبیت شده ای مثل مسیحیت، کاملا در تضاد هستند و سابقه این تضاد به صدها سال برمی گردد."

اما اخترشناسان واتیکان این انتقاد را نمی پذیرند. از نگاه آنها بین علم و دین، به خصوص در زمینه هایی مثل اخترشناسی، مرزی وجود ندارد.

رصدخانه وابسته به واتیکان در سال ۱۹۸۱ و به دلیل بدتر شدن کیفیت هوا و آسمان ایتالیا که کار اخترشناسی را ناممکن می کرد، به اطراف شهر توسان در ایالت آریزونای آمریکا منتقل شد و از آن زمان تاکنون مشغول همکاری با دانشگاه ایالتی آریزونا بوده است.

بوئل جانوزی مسئول رصد خانه دانشگاه آریزونا می گوید:"به اعتقاد من افرادی که در مورد سئوالات مهم دینی و الهیات تحقیق می کنند به عرصه تحقیق در زمینه اختر شناسی جلب می شوند چون موضوع تحقیق آنها سئوالات بنیادی در مورد خلقت و پیدایش جهان است."

اولین اشاره در تاریخ به وجود فعالیت اخترشناسی واتیکان به سال ۱۵۸۲ برمی گردد. ولی اولین بار پاپ لئو سیزدهم در سال ۱۸۹۱ به طور رسمی مرکز اختر شناسی واتیکان را تاسیس کرد.

Image caption لاورنس کراوس، فیزیکدان خداناباور می‌گوید اکثر دانشمندان خوب و طراز اول، خداناباور هستند

در آن زمان او گفت هدفش این است که به صراحت نشان دهد که کلیسای کاتولیک "با حقیقت و علم مسلم مخالف نیست."

پدر روحانی پل گابور که یک کشیش پیرو فرقه یسوعیون است، می گوید او به مرور درک می کند که بین اخترشناسی و دین، رابطه بسیار تنگاتنگی وجود دارد. او معتقد است که اگر سیاره های قابل زیست دیگری در فضا وجود داشته باشند، قاعدتا باید نوعی از حیات در آنها شکل گرفته باشد.

به اعتقاد او همه این موارد نشان می دهند که "جهان کائنات از ما طلب می کند که آن را بهتر بشناسیم و بهتر درک کنیم."