تلاش چین برای تولید انرژی پاکیزه 'مستحق شناسایی بهتر'

حق نشر عکس Getty

مدیر آژانس بین المللی انرژی می گوید که تلاش چین برای سرمایه گذاری در تولید برق پاکیزه، مستحق شناسایی بیشتر از سوی جهانیان است.

ماریا ون در هوون می گوید که بیشتر مردم فکر می کنند که چین با شتاب درحال ساختن نیروگاه هایی است که با سوزاندن زغال کار می کند.

اما به گفته او واقعیت این است که چین معادل مجموع آمریکا و اروپا، صرف انرژی های پاکیزه می کند.

او می گوید که حتی نیروگاه های زغال سنگی چین هم با پیشرفته ترین فناوری ساخته شده و کشورهای درحال توسعه باید از آنها نمونه برداری کنند.

ماریا ون در هوون به بی بی سی گفت: "مردم طوری درباره چین فکر می کنند که بیشتر یادآورد دهه های گذشته است."

"چین اکنون بزرگترین بازار انرژی بادی در جهان است. چینی ها تولید برق از انرژی های تجدید پذیر را که یک دهه قبل تقریبا صفر بود، اکنون به ۲۵ درصد رسانده اند. اینها علائم خیلی مهمی است از اینکه چین درحال حرکت در مسیر صحیح است."

سازمان او می گوید که در سال ۲۰۱۴، چین بیش از ۸۰ میلیارد دلار صرف ایجاد ظرفیت تازه انرژی های تجدیدپذیر کرد؛ که بیشتر از اتحادیه اروپا (۴۶ میلیارد دلار)، ژاپن (۳۷ میلیارد دلار) و آمریکا (۳۴ میلیارد دلار) بود.

به علاوه تعهد چین به انرژی های نوین باعث ایجاد یک بازار بزرگ شده که هزینه تولید صفحات خورشیدی را در سال های اخیر ۷۰ درصد کاهش داده و فایده این تحول را جهانیان برده اند.

اجلاس پاریس

حق نشر عکس Getty

این کشور همچنین درحال ساختن ۵۰ نیروگاه اتمی تازه است و در زمینه انرژی اتمی هم باعث صرفه جویی به دلیل تولید انبوه شده؛ آن هم در دوره ای که صنعت انرژی اتمی در اروپا رو به موت است.

اظهارات خانم ون در هوون در هفته ای مطرح می شود که انتظار می رود چین رسما قول خود را در زمینه تغییرات آب و هوایی اعلام کند. این پیش از برگزاری اجلاس ماه دسامبر تغییرات اقلیمی سازمان ملل در پاریس است.

سال گذشته چین گزارش داد که میزان تصاعد گازهای گلخانه ای اش یک درصد کاهش یافته که به دلیل کاهش مصرف زغال بود.

خانم ون در هوون گفت که چین هنوز سرمایه گذاری زیادی در نیروگاه های زغالی می کند اما این نیروگاه ها بازدهی بالایی دارند و امکان بستن نیروگاه های کم بازده را فراهم کرده اند.

علیرغم ستایش سازمان بین المللی انرژی از دستاوردهای چین، این سازمان از آنچه عدم شفافیت چین در زمینه داده ها می داند انتقاد می کند.

این سازمان می گوید که با توجه به وسعت و سرعت رشد مالی چین، انتظار می رود میزان تصاعد کربنی این کشور تا سال ۲۰۳۰ دو برابر و نیم دومین تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه ای یعنی آمریکا باشد.

مطالب مرتبط