بهترین عکسی که 'تا دهه‌های آینده از پلوتو دیده خواهد شد'

سفینه نیوهورایزنز ناسا تصویری را از پلوتو به زمین مخابره کرده که به گفته آلن استرن دانشمند اصلی این پروژه، تا دهه‌های بعد بهترین تصویری خواهد بود که از این سیاره گرفته شده است.

چهار لکه سیاه سطح پلوتو که به کمربند تیره دور استوای پلوتو متصل هستند در این تصویر دیده می‌شوند.

این چهار لکه سیاه که تقریبا به یک اندازه و به یک فاصله هستند توجه دانشمندان را به خود جلب کرده‌اند.

این نیمکره پلوتو دیگر در معرض دید نیوهورایزنز نخواهد بود تا زمانی که دوباره در همین سوی پلوتو قرار بگیرد که در آن صورت هم فقط در پرتو نوری که از بزرگترین قمر پلوتو یعنی "کَرون" به سطح آن می‌تابد دیده خواهد شد.

سه‌شنبه ۲۳ تیر، ده دقیقه به دوازده ظهر به وقت گرینویچ، نیوهورایزنز، پس از نه سال سفر، به نزدیکترین فاصله از پلوتو خواهد رسید، ۱۲۵۰۰ کیلومتری.

دانشمندان سعی دارند خطای زمان‌بندی برای این مواجهه را زیر صد ثانیه نگه دارند تا دستگاه های نیوهورایزنز در زمان مناسب به سمت پلوتو هدف‌گیری شده باشند، از جمله لوری، دوربین نیوهورایزنز که از دو نوار به عرض هشتادکیلومتر با دقت ۸۰ پیکسل عکسبرداری خواهد کرد.

اما به دلیل فاصله، ارسال تصاویر بسیار کند خواهد بود و تا تمام آنها به زمین برسند ۱۶ ماه طول خواهد کشید.

نیوهورایزنز که به اندازه یک پیانو است و تقریبا پانصد کیلو وزن دارد با سرعت تقریبا پنجاه هزار کیلومتر در ساعت به پلوتو نزدیک می‌شود و با این سرعت در مدار آن قرار نخواهد گرفت و از کنارش خواهد گذشت و راه خود را به سمت کمربند کویپر ادامه خواهد داد.

این کمربند که ماورای مدار نپتون قرار دارد منطقه ای است که هزاران جرم یخی مثل پلوتو در آن قرار دارند و بعضی از آنها ممکن است به اندازه زمین یا مریخ باشند.

نیوهورایزنز یکی از نخستین فرصت ها را برای مطالعه این اجرام از نزدیک فراهم می‌کند.

پلوتو ۲۳۰۰ کیلومتر قطر دارد و از یخ پوشیده شده است و از سال ۲۰۰۶ پلوتو جایگاه خود را به عنوان سیاره از دست داد و اکنون آن را سیاره کوتوله می‌دانند.