کوهستان های مرتفع یخی در نمای نزدیک از پلوتو

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اولین تصویر نمای نزدیک پلوتو رشته کوه هایی به ارتفاع البرز را در سطح آن آشکار می کند

تصاویر تازه فضاپیمای نیوهورایزنز از پلوتو نشان می دهد که این عضو دورافتاده منظومه شمسی دارای کوه هایی یخی به بلندی البرز است.

این اولین بار است که یک کاوشگر از این کره در کرانه های دوردست منظومه شمسی - که زمانی سیاره خوانده می شد - دیدن می کند و چشم بشر برای اولین بار به جزئیات سطح آن می افتد.

این تصاویر همچنین نشانه های فعالیت های ژئولوژیکی در این سیاره کوتوله و قمر آن شارون را آشکار می کند.

دانشمندان روز چهارشنبه اولین تصاویر کاوشگر نیوهورایزنز در جریان عبور تاریخی از مجاورت پلوتو را منتشر کردند.

این تیم همچنین منطقه ای روی سطح پلوتو که به شکل قلب است را کلاید تومبا نامگذاری کرد؛ منجمی که پلوتو را در سال ۱۹۳۰ کشف کرد.

فضاپیما روز سه شنبه از فاصله ۱۲۵۰۰ کیلومتری پلوتو گذشت و داده های زیادی درباره آن جمع آوری کرد.

جان اسپنسر دانشمند این ماموریت به خبرنگاران گفت که اولین تصویر نمای نزدیک سطح پلوتو نشان دهنده زمینی است که در ۱۰۰ میلیون سال اخیر طی فرآیندهای ژئولوژیکی - مثل فعالیت آتشفشانی - شکل گرفته است.

او گفت: "ما در این تصویر حتی یک گودال ناشی از برخوردهای آسمانی پیدا نکرده ایم. معنی اش این است که سطح پلوتو خیلی جوان است."

او گفت که این ژئولوژی فعال نیازمند نوعی منبع حرارتی است. این نوع فعالیت ها قبلا فقط روی اقمار یخ زده سیارات بزرگ مشاهده شده بود، که توضیح آن "حرارت جزر و مدی" ناشی از کنش و واکنش گرانشی با سیارات میزبان بود.

دکتر اسپنسر گفت: "ما امروز صبح یک کشف خیلی مهم کردیم: اینکه برای تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت ژئولوژیکی در کرات یخی، نیازی به حرارت جزر و مدی ندارید."

الن استرن، دانشمند ارشد ماموریت گفت:‌ "ما اکنون یک سیاره کوچک و منزوی داریم که ۴.۵ میلیارد سال پس از تشکیل، همچنان سطحی فعال دارد."

پروفسور استرن گفت که این کشف "خیلی از ژئوفیزیکدانان را به مرحله طرح دوباره نظریات برمی گرداند."

همین تصویر رشته کوه هایی را در لبه منطقه قلب مانند به بلندی ۳۳۰۰ متر نشان می دهد.

آقای اسپنسر گفت که این رشته کوه ها احتمالا از یخ تشکیل شده و دمای پلوتو آنقدر پایین هست که امکان سرپا ماندن کوه های یخی عظیم در آن وجود داشته باشد.

دانشمندان پروژه همچنین گفتند که تصاویر نمای نزدیک شارون وجود یک شکاف به عمق ۸ تا ۱۳ کیلومتر را آشکار می کند که باز هم نشانگر تشکیل سطح تازه در اثر فعالیت ژئولوژیکی است.

دکتر کتی اولکین از دیگر مسئولان پروژه گفت: "من اصلا فکر می کردم که شارون احتمالا دارای سطحی کهن پر از گودال هاست... تصویر تازه ما را حیران کرده است."

به گفته او صخره ها و شیارهایی که در طول حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در سطح این قمر کشیده شده ناشی از فرآیندهای داخلی است.

همچنین تصویری مبهم از هایدرا قمر کوچک پلوتو - از فاصله ۶۵۰ هزار کیلومتری - برداشت شده که به تخمین محققان قطر آن ۴۳ در ۳۳ کیلومتر است.

حق نشر عکس Reuters I Nasa
Image caption سطح قمر اصلی پلوتو، شارون، هم باعث شگفتی محققان شده است
حق نشر عکس NASA via AP
Image caption دورنمای هورایزنز از پلوتو هنگام عبور از فاصله ۱۲۵۰۰ کیلومتری آن

مطالب مرتبط