دکمه 'دیسلایک' به زودی وارد فیسبوک می شود

  • دیو لی
  • خبرنگار امور فناوری بی بی سی در آمریکا

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک می گوید که این شرکت قصد اضافه کردن یک دکمه 'دیسلایک' به این شبکه اجتماعی را دارد.

آقای زاکربرگ در یک جلسه پرسش و پاسخ در مقر فیسبوک در شهر منلو پارک در کالیفرنیا گفت که این دکمه راهی برای بیان همدردی خواهد بود.

او گفت که فیسبوک "به زودی زود" آن را برای آزمایش توسط کاربران آماده خواهد کرد.

دکمه "لایک" (پسندیدن)‌ در سال ۲۰۰۹ وارد فیسبوک شد و از آن زمان بعضی کاربران خواستار ایجاد یک دکمه "دیسلایک" هم بوده اند.

آقای زاکربرگ که ۳۱ سال دارد روز سه شنبه به حاضران در جلسه گفت: "سال هاست که مردم می پرسند آیا قصد ایجاد یک دکمه دیسلایک را داریم یا نه."

او اضافه کرد: "احتمالا صدها نفر در این باره سوال کرده اند، و امروز یک روز ویژه است چون می توانم پاسخ بدهم که داریم روی آن کار می کنیم، و خیلی به مرحله به آزمایش گذاشتن آن نزدیکیم."

با این حال او گفت نمی خواهد این دکمه راهی برای کاربران باشد تا به پست های دیگر "رای منفی" دهند.

در عوض این دکمه برای زمانی طراحی شده که وقتی مردم خبر یا نظری غم انگیز پست می کنند، فشار دادن دکمه "لایک" گویا نیست.

پروفسور آندریا فورت، کارشناس رسانه های اجتماعی و مشارکتی در دانشگاه درکسل در فیلادلفیا گفت بعید است کاربران فورا برای بیان احساسات منفی علیه دیگران به این دکمه روی آورند.

او می گوید: "ممکن است از دکمه دیسلایک برای بیان احساساتی نسبتا منفی استفاده کنند‌ (مثل احساس کلافگی از آگهی هایی که روی صفحه ظاهر می شود) اما شک دارم باعث شود با بی ملاحظی شروع به زدن دکمه دیسلایک روی عکس بچه ها، سگ ها، گربه ها یا تجربه های آشپزی دوستانشان کنند."

"به نظر من عمدتا برای بیان نارضایتی ملایم یا بیان همبستگی با کسی استفاده شود که در مورد یک حادثه بد مثل مرگ یا سایر ضایعات چیزی نوشته."