'پوست مار' در پلوتو

حق نشر عکس NASA.JHUAPL.SWRI
Image caption منطقه‌ای به وسعت پانصد و سی کیلومتر با "کوه‌های منحنی با ساختاری عجیب" و طرح‌هایی "حیرت‌انگیز و ظریف" از بلندی‌های آبی-خاکستری با نوار قرمز در میان آنها. این نما را ناسا پوست مار لقب داده. مرز روز و شب بر سطح پلوتو به وضوح دیده می‌شود

تازه‌ترین عکس‌های پلوتو که کاوشگر نیوهورایزنز ناسا گرفته باعث تعجب دانشمندان شده است.

در این تصویر پستی و بلندی‌ها طولانی و عجیبی دیده می‌شود که دانشمندان حدس می‌زنند شاید ترکیبی از صفحات زمین‌ساختی و گاز منجمد باشد.

ناسا آنچه در این تصاویر با وضوح بالا دیده می‌شود را "خیره‌کننده و اسرارآمیز" توصیف کرده است.

یکی از این عکس‌ها که مرز روز و شب بر سطح پلوتو در آن دیده می‌شود، منطقه وسیعی (وسعت ۵۳۰ کیلومتر) را نشان می‌دهد که ستیغ‌ (بلندی‌های) بسیار طولانی و مستقیم آن را چین‌دار و پر از پستی و بلندی کرده است.

برای این عکس رنگی عکس‌های آبی، قرمز و مادون قرمز که جداگانه از سیاره گرفته شده با هم ترکیب شده‌اند.

حق نشر عکس NASA.JHUAPL.SWRI
Image caption تصویری با وضوح بالا از پلوتو که از ترکیب عکس‌های دو دوربین‌ نیوهورایزنز تشکیل شده است

ویلیام مک‌کینون، معاون گروه زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و تصویربرداری نیوهورایزنز این عوارض جغرافیایی بر سطح پلوتو را به "پوست درخت یا پوست اژدها" تشبیه کرده است:

"فهمیدن اینکه اینها چیستند زمان خیلی زیادی خواهد برد، شاید ترکیب نیروهای زمین‌ساختی و تصعید یخ ناشی از آفتاب کم‌رمق پلوتو باشد."

به جز این تصویر، ناسا تصویر رنگی با وضوح بالایی هم منتشر کرده که در آن کوه‌هایی "با بافتی عجیب" دیده می شود و به گفته آقای مک‌کینون رنگارنگی این سیاره کوتوله را رنگ‌های "آبی کمرنگ، زرد، نارنجی و قرمز پررنگ" نشان می دهد.

در تصاویر دیگر نیوهورایزنز از سطح پلوتو عوارض جغرافیایی دیده می‌شوند که شبیه "تپه‌های شنی، ساحل قدیمی دریاچه یخچال و کوه‌های یخ شکافدار و زاویه دار با پرتگاه‌های پر شیب" هستند.

یافته‌های اخیر نیوهورایزنز نشان می دهد که غلظت گاز متان در مناطق مختلف پلوتو تغییر می‌کند و در دشت‌ها و کناره‌های گودال‌های عظیم بیشتر و در مرکز گودال‌ها و در مناطق تاریک کمتر است.

حق نشر عکس NASA.JHUAPL.SWRI
Image caption تصویری که نیوهورایزنز تیرماه امسال پیش عبور از نزدیکترین فاصله از پلوتو گرفته است. این تصویری که عوارض سطح پلوتو را با دقت دویست و پنجاه متر نشان می‌دهد

نیوهورایزنز اواخر تیرماه از نزدیک‌ترین فاصله از مقابل پلوتو عبور کرد و تصاویر ارسالی آن وجود کوه‌های یخ مرتفع را در آن نشان داد.

نیوهورایزنز که به اندازه یک پیانو است و تقریبا پانصد کیلو وزن دارد پس از عبور از مقابل پلوتو راه خود را به سمت کمربند کویپر ادامه می‌دهد.

این کمربند که ماورای مدار نپتون قرار دارد منطقه ای است که هزاران جرم یخی مثل پلوتو در آن قرار دارند و بعضی از آنها ممکن است به اندازه زمین یا مریخ باشند.

پلوتو ۲۳۰۰ کیلومتر قطر دارد و از یخ پوشیده شده است، از سال ۲۰۰۶ جایگاه خود را به عنوان سیاره از دست داد و اکنون آن را سیاره کوتوله می‌دانند.

حق نشر عکس NASA.JHUAPL.SWRI
Image caption با تصاویری که نیوهورایزنز مخابره کرده امکان کشف ویژگی‌های زمین‌شناختی و تحولات اقلیمی پلوتو بیشتر شده است. به دلیل بعد مسافت، تا تمام تصاویری که نیوهورایزنز تیر ماه امسال در عبور از نزدیکی پلوتو گرفت به زمین برسند ۱۶ ماه طول خواهد کشید