آب شدن یخچال طبیعی زکریا 'سطح آب دریاها را تا نیم متر بالا می‌آورد'

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که سرعت گرفتن روند ذوب شدن یخچال طبیعی 'زکریا ایستروم' می‌تواند سطح آب دریاها را نیم متر بالا بیاورد. این یخچال عظیم در شمال شرقی گرینلند واقع شده است.

یخچال زکریا ایستروم بر ستیغی در بستر دریا قرار داشت اما در سال ۲۰۱۲ از آن جدا شده و حرکت آن به سمت دریاها شتاب گرفته است.

اتصال یخچال‌های طبیعی به بستری سنگی در ثبات آنها نقشی اساسی دارد.

بر اساس این مطالعه که در نشریه ساینس منتشر شده این یخچال اکنون هر سال پنج میلیارد تن یخ وارد اقیانوس می‌‌کند.

جرمی مونیو نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید شکل و دینامیک این یخچال‌ طبیعی در چند سال گدشته تغییر شدیدی پیدا کرده است:

"این یخچال طبیعی در حال حاضر حجم عظیمی از یخ را روانه اقیانوس می‌کند که سطح آب دریاها را در دهه‌های آینده بالاتر خواهد برد."

این تحقیق بر اساس ۴۰ سال بررسی یافته‌های ماهواره‌ای و مطالعه شکل، اندازه و موقعیت جغرافیایی یخچال‌ها در طول زمان انجام شده است.

حق نشر عکس SPL
Image caption تصویر ماهواره‌ای گرینلند (به رنگ سفید) و اروپا (به رنگ سبز)

یخچال زکریا ایستروم هم از بالا به دلیل آب‌های گرم اقیانوسی و هم از پایین به دلیل چند دهه افزایش مداوم دمای هوا به سرعت در حال ذوب شدن و تبدیل شدن به قطعات کوچکتر است.

یخچال عظیم دیگری موسوم به یخچال ۷۹ در نزدیکی زکریا ایستروم در حال ذوب شدن است اما نه به سرعت یخچال ذکریا، چرا که تپه‌های خشک مجاور آن را محافظت می‌کنند.

محققان می‌گویند اگر هر دو یخچال کاملا آب شوند سطح آب دریاها را یک متر بالاتر خواهند آورد و اگر تمام یخچال‌های گرینلند ذوب شوند -در روندی آرام که هزاران سال طول خواهد کشید - سطح آب دریاها شش متر بالاتر خواهند آمد.

حق نشر عکس SPL

از سال ۱۹۹۰ ذوب شدن یخ‌های آلپ و قطب جنوب بیست سانتی‌متر آب دریاها را بالاتر آورده است.

بر اساس تحقیقی دیگر، با پیشی گرفتن سرعت آب شدن یخ بر بارش برف، گرینلند از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ سالانه ۲۱۱ میلیارد تن یخ از دست داده است.

کارشناسان سازمان ملل تخمین زده‌اند که سطح آب دریاها در قرن حاضر ۲۶ تا ۸۲ سانتی‌متر بالاتر خواهند آمد.

این افزایش، سرزمینهای ساحلی و شهرهایی را که ارتفاع کمی از سطح دریا دارند در معرض خطر جدی قرار خواهد داد.