گوگل 'اطلاعات شخصی بچه‌ها را ضبط می‌کند؟'

حق نشر عکس Getty
Image caption گوگل محصولاتی دارد که اختصاصا برای مدرسه‌ها است

یک گروه‌‌ مدافع آزادی‌های مدنی می‌گوید گوگل اطلاعات شخصی دانش‌آموزان، از جمله جست‌وجو‌ها اینترنتی آنها را ضبط می‌کند.

گوگل این اتهام را رد می‌کند.

بنیاد مرزهای الکترونیکی (ای‌اف‌اف)، در شکایتی که به کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (اف‎‌تی‌سی) ارائه کرده، گوگل را به سرپیچی از وعده‌های خود و قوانین تجاری متهم کرده.

به گفته این گروه، محصولات گوگل اطلاعات جمع‌آوری شده در مدارس را بدون اجازه اولیای دانش‌آموزان در اختیار این شرکت قرار می‌دهند.

ولی گوگل می‌گوید فعالیت محصولاتش قانونی است.

محصولاتی که گوگل در اختیار مدرسه‌ها می‌گذارد شامل کروم‌بوک و یک مجموعه نرم‌افزاری به نام برنامه‌های آموزش گوگل می‌شود که بر اساس مدل ابری کار می‌کند.

گوگل قول داده که تبلیغات عادی خود را روی این برنامه‌ها عرضه نکند و می‌گوید "اطلاعات شخصی متعلق به خود کاربران است و نه گوگل."

این محصولات قرار است محیط امنی برای تعلیم دانش‌آموزان باشند. در برنامه‌های اصلی این مجموعه که شامل جی‌میل، درایو، تقویم و سایتس می‌شود هیچ تبلیغی نشان داده نمی‌شود.

بنا بر ادعای بنیاد مرزهای الکترونیکی، کروم‌بوک‌هایی که در مدرسه‌ها استفاده می‌شوند به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که مرورگرهای کروم خود را همساز کنند. این گروه گوگل را متهم می‌کند که صراحتا برای این کار اجازه نگرفته.

در اطلاعیه این گروه آمده: "این کار به گوگل اجازه می‌دهد تا همه فعالیت‌های اینترنتی دانش‌آموزان، همه جست‌وجوهای آنها در اینترنت، نتایجی که انتخاب می‌کنند، ویدیوهایی که در یوتیوب تماشا می‌کنند و رمزهای عبور آنها را ردگیری و ضبط کند و برای مصارف غیرتبلیغی استفاده کند."

در شکایت‌نامه این سازمان آمده که گوگل "از این اطلاعات برای مصارف داخلی خود مثل بهبود محصولاتش استفاده می‌کند." به گفته این گروه، استفاده دیگر گوگل از این اطلاعات در جهت هدفمند کردن تبلیغاتی است که در برنامه‌های جانبی این مجموعه نشان داده می‌شود.

نیت کاردوزو، وکیل بنیاد مرزهای الکترونیکی می‌گوید این فعالیت‌ها با "تعهدنامه حریم خصوصی دانش‌آموزان"، که گوگل هم آن را امضا کرده، در تضاد است و برای همین "ناقض قواعد اف‌تی‌سی در ممنوعیت اعمال تجاری فریبنده و غیرمنصفانه است."

او می‌گوید "نباید فعالیت‌های افرادی را که هنوز به سنی قانونی نرسیده‌اند ردگیری کرد یا از آن‌ها به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کرد و به اطلاعات شخصی آن‌ها به چشم محلی برای کسب درآمد نگاه کرد. اگر گوگل می‌خواهد از اطلاعات شخصی بچه‌ها برای بهتر کردن محصولاتش استفاده کند باید صراحتا از اولیای آن‌ها اجازه بگیرد."

شخصی و امن

حق نشر عکس Getty
Image caption بنیاد مرزهای الکترونیکی از مقامات ایالات متحده خواسته که فعالیت‌های گوگل را بررسی کنند

بنیاد مرزهای الکترونیکی اضافه می‌کند که گوگل قرار است "در آینده نزدیک تنظیمات مربوط به همسازی مرورگر کروم را در کروم‌بوک‌هایش غیرفعال کند و از اطلاعاتی چون پیشینه فعالیت‌های اینترنتی در بقیه محصولاتش استفاده نکند."

به گفته این گروه "با این‌که این قدمی کوچک در مسیر درست است، ولی کروم‌بوک‌هایی که در اختیار مدرسه‌ها قرار داده می‌شود فاصله زیادی با التزام به تعهدنامه حریم خصوصی دانش‌آموزان دارند."

"در پرونده‌ای که بنیاد مرزهای الکترونیکی در کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده گشوده آمده که تنظیمات محصولاتی که گوگل در اختیار مدرسه‌ها می‌گذارد به وبسایت‌های ثالث اجازه می‌دهد تا از اطلاعات شخصی دانش‌آموزان استفاده کنند و این ناقض تعهدنامه حریم خصوصی دانش‌آموزان است."

"امکان جمع‌آوری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی دانش‌آموزان در هر جایی که بچه‌ها از مرورگر کروم برای استفاده از خدمات گوگل استفاده کنند وجود دارد، می‌خواهد آی‌پد پدر و مادر باشد، یا تلفن هوشمند یک دوست یا کامپیوتر منزل."

به گفته سخنگوی گوگل "خدمات ما در همه جا برای دانش‌آموزان فرصت آموزشی ایجاد می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را شخصی و امن نگه دارند."