شرکت‌های دارو‌سازی خواستار تامین بودجه برای تولید آنتی‌بیوتیک جدید شدند

حق نشر عکس

بیش از ۸۰ شرکت داروسازی از دولت‌ها درخواست کرده‌اند تا در جلب سرمایه برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های مقاوم در برابر سوپرباگ‌‌ها به آنها کمک کنند.

در مقابل آنها قول دادند که در تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک و بهبود دسترسی به این داروها در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کنند.

شرکت‌های داروسازی در یک بیانیه مشترک که طی نشست این دوره مجمع جهانی اقتصاد خوانده شد، گفتند ارزش آنتی‌بیوتیک‌ها "نمایانگر منفعت آن در جامعه نیست."

بسیاری از نهادهای بهداشتی از جمله سازمان بهداشت جهانی بارها در مورد خطر مقاومت میکروب‌ها نسبت به آنتی بیوتیک و پیدا شدن میکروب‌های جهش یافته‌ای که نسبت به همه آنتی بیوتیک ها مقاوم باشند، هشدار داده اند.

گفته شده است که جهان اکنون در "آستانه ورود به دوران بعد از آنتی‌بیوتیک" به سر می‌برد، که در آن در معرض ابتلا به عفونت‌های غیر قابل درمان هستیم. جهانی که در آن عمل‎های جراحی و روش‌های درمانی سرطان متکی به آنتی‌بیوتیک، با تهدید بزرگی روبروست.

تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۵۰ پیدایش میکروب‌های جدید و مقاوم ممکن است عامل مرگ ۱۰ میلیون نفر در سال شود. همچنین برآورد شده است که هزینه اقتصادی این فاجعه احتمالا به ۱۰۰ تریلیون دلار خواهد رسید.

با این حال در طول چهار دهه اخیر هیچ رده آنتی‌بیوتیک تازه‌ای تولید نشده است.

شرکت‌های دارویی در بیانیه مشترک خود با اشاره به این موضوع تاکید کرده‌اند که "رویکرد کنونی (عدم تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید) با شکست بزرگی" روبرو شده است.

این بیانیه همچنین با برشمردن "چالش‌های هولناک علمی" آنها را عاملی مهم در عدم تمایل شرکت‌ها برای انجام تحقیقات در زمینه تولید آنتی‌بیوتیک کرده است.

اما همچنان مسئله مالی از بزرگترین چالش‌ها به شمار می‌رود. برای تولید آنتی‌بیوتیک جدید، انگیزه اقتصادی کافی وجود ندارد زیرا در حال حاضر شرکت‌ها در صورتی هزینه داروها را دریافت می‌کنند که در بازار به فروش برسد.

این در حالی است که هر نوع آنتی‌بیوتیک جدید، احتمالا تنها در صورت لزوم مصرف خواهد شد، در نتیجه شرکت‌های داروسازی هزینه تولید آن را از پیش وصول نخواهند کرد.

در گزارشی که جیم اونیل، اقتصاددان بریتانیایی تهیه کرده توصیه شده است که دولت‌ها هزینه تولید آنتی‌بیوتیک جدید را به شرکت‌های داروسازی بپردازند. در این گزارش برآورد شده است که هزینه این اقدام برای دولت‌ها طی ۱۰ سال آینده بین ۱۶ تا ۳۷ میلیارد دلار خواهد بود.