از فیله قطع امید شد

حق نشر عکس PA
Image caption فیله بر سطح پی۶۷

مرکز کنترل فیله اعلام کرد که از ارتباط مجدد با این کاوشگر قطع امید کرده است.

مرکز هوافضای آلمان که هدایت پروژه مشترک فیله را بر عهده دارد می گوید فیله اکنون از گرد و غبار پوشیده شده و سردتر از آن است که بتواند دوباره به کار بیفتد:

"متاسفانه احتمال اینکه فیله بتواند دوباره با مرکز کنترل ارتباط برقرار کند تقریبا صفر است و ما هم دیگر هیچ فرمانی برای آن ارسال نخواهیم کرد."

کاوشگر فیله نخستین کاوشگری است که انسان با موفقیت روی یک دنباله دار فرود آورده است.

سازمان فضایی اروپا اسفند سال ۱۳۸۲ (مارس ۲۰۰۴) پروژه روزتا را راه‌اندازی کرد و پس از ده سال مطالعه و بررسی، روزتا "ملاقات" (Space rendezvous) با مدار دنباله‌دار شد.

پس از آنکه مدارگرد روزتا در مدار دنباله دار قرار گرفت، نوامبر سال گذشته میلادی فیله از آن جدا شد و بر سطح دنباله دار پی۶۷ فرود آمد.

فیله پس از اولین برخورد با سطح دنباله دار، یک کیلومتر بلند شد و تا زمانی که سرانجام ساکن و مستقر شود حدود دو ساعت (۱۱۰ دقیقه) طول کشید.

اما جایی که فیله فرود آمد، که البته موقعیت دقیق آن مشخص نیست، احتمالا در سایه یک تخته سنگ، سبب شد فیله نتواند باتریهایش را با نور خورشید شارژ کند و فقط به آنچه ذخیره داشت محدود ماند، فیله پس از شصت ساعت دیگر توانی نداشت و از کار افتاد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تصویری کامپیوتری از روزتا در مدار پی۶۷

هفت ماه بعد، با تغییر موقعیت دنباله دار، فیله که اندکی نور خورشید دریافت کرده بود دوباره مدت کوتاهی به کار افتاد.

روزتا که هنوز در مدار دنباله دار پی ۶۷ قرار دارد بارها سعی کرد با فیله ارتباط برقرار کند که موفق هم بود اما بعد از نهم ژوئیه سال میلادی گذشته (۱۸ تیر ۱۳۹۴) دیگر تماسی برقرار نشده است.

آخرین بار یک ماه پیش، مرکز کنترل، فرمان تغییر موقعیت برای فیله فرستاد اما پاسخی دریافت نکرد.

دنباله دار پی ۶۷ اکنون در مسیر خود به نقاطی بسیار سرد رسیده است، منهای ۱۸۰ درجه سانتی گراد، و فیله از اساس برای کار در چنین سرمایی طراحی نشده است.

به گفته دکتر اشتفان اولامک مدیر مرکز کنترل فیله "اگر اکنون علامتی از فیله دریافت شود مایه شگفتی بسیار خواهد بود."

روزتا همچنان در مدار دنباله دار است و ماموریت علمی خود را بخوبی ادامه می دهد. اما ماموریت آن نیز در ماه سپتامبر (تقریبا هفت ماه دیگر) به پایان می رسد و بر سطح دنباله دار سقوط خواهد کرد.

مارک مک کوفران مشاور سازمان فضایی اروپا امروز به بی‌بی‌سی گفت پایان ماجرای فیله خبری غم انگیز است:

"تمام چیزهای خوب روزی به پایان می رسند. در واقع اگر فیله فرود مناسبی داشت، ماه مارس گذشته (ابتدای سال ۱۳۹۴) ماموریتش به پایان رسیده بود چون حرارت برای کار آن بیش از حد بود."