BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:01 گرينويچ - یکشنبه 23 مهر 1385 , يکشنبه 15 اکتبر 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سفيری برای کودکان
 

 
 
مهتاب کرامتی، بازيگر و هنرمند سينما و تلويزيون ايران از يک سال پيش همکاری اش را با دفتر يونيسف تهران آغاز کرده است و در شهريور ماه گذشته از سوی همين دفتر به عنوان سفير حسن نيت يونيسف انتخاب شد.

مهتاب کرامتی

او در روز جهانی کودک به دبی سفر کرد تا در اختتاميه اپرای عروسکی رستم و سهراب که به منظور همياری و کمک به کودکان لبنان برگزار شده بود، شرکت کند. به مناسبت هشتم ماه اکتبر، روز جهانی کودک به سراغ او رفتم تا درباره فعاليتهای او گفتگویی انجام دهم.

بيش از پنجاه سال است که چهره های سرشناس و محبوب کشورها با يونيسف همکاری می کنند. گفته می شود اين همکاريها در زمينه های مختلف در جهت تغيير سياستهای دولتها به نفع کودکان، اطلاع رسانی نسبت به مسايل کودکان و جمع آوری کمک برای برنامه های يونيسف بوده است. مهتاب کرامتی نيز فعاليتهای اصلی يونيسف را چنين شرح می دهد: «اولين و اصلی ترين مقولاتی که يونيسف به آنها می پردازد امکان زندگی سالم برای خردسالان، سپس آموزش کودکان، برابری جنسی ميان دختران و پسران، آموزش و پيشگيری بيماريهايی چون ايدز و بطور کلی احقاق حق کودکان و خردسالان است.»

سفير حسن نيت

امروز يونيسف ۲۰۰ سفير حسن نيت در کل جهان دارد، که معيار انتخاب آنها کارهای بشر دوستانه آنها است. چهره هايی مانند ديويد بکهام، جکی چان، رابين ويليامز و آميتا باچان سفرای حسن نيت اين سازمان هستند. نام مهتاب کرامتی نيز از اين پس در کنار سفرای حسن نيت جهان قرار دارد.

مهتاب کرامتی

دليل انتخاب مهتاب کرامتی از سوی دفتر يونيسف تهران سوابق او در فعاليتهای بشر دوستانه و پيگيريهای جدی اش در زمينه آموزش درباره ايدز و آموزش به کودکان بوده است.

خانم کرامتی در اين مورد می گويد: "معمولاً مردم حرف هنرمندانی را که دوستشان دارند را راحت تر می پذيرند، بدليل اينکه با آنها احساس آشنايی و نزديکی می کنند. برای من هم امکانی فراهم شد تا با يونيسف همگام شوم. از ماه گذشته که سمت من رسمی شده، با پروژه های متعددی در يونيسف آشنا شدم و فکر می کنم بتوانم با آنها همکاری کنم يا ساير هنرمندان و همکارانم را با اين پروژه ها همگام کنم. تهيه فيلمهای مستند و حضور در سمينارها و برنامه های مختلف برای معرفی يونيسف به مردم و جمع آوری کمک از برنامه هايم در آينده است."

مهتاب کرامتی

مهتاب کرامتی قصد دارد بيشتر در زمينه کودکان و ايدز فعال باشد، اين را از روی مدال قرمز و معروف مبارزه با ايدزی که بر لباسش دارد هم می شود حدس زد. او می گويد:«زمانيکه منطقه ای دچار آسيب و بلايای طبيعی می شود، آمادگی بيشتری برای آلودگی به بيماريهای مختلف از جمله ايدز دارد که مشکلاتی برای کودکان، زنان و خانواده ها پيش می آورد. بعد از زلزله بم در برنامه های آموزشی با هدف پيشگيری و اطلاع رسانی به کودکان و نوجوانان فعاليت کردم. در تابستان اخير نيز جنگ لبنان را داشتيم. از همان ابتدا يونيسف کمکهايش را به مناطق جنگ زده فرستاد و تا به امروز ادامه دارد اما يونيسف تلاش می کند به مردم بگويد بعد از جنگ نيز مردمانی هستند که هنوز نياز به کمک داشته باشند و با تمام شدن جنگ کمکها تمام نمی شود. يکی از برنامه های من در ماه آينده نيز سفر به لبنان و تهيه گزارشی از وضعيت کودکان آن خواهد بود.»

يونيسف در ايران

مهتاب کرامتی

سؤالی در ذهنم درباره نگرش مردم ايران و آشنايی آنها با اين سازمان و خصوصاً دفتر آن در تهران وجود دارد. سؤال به پايان نرسيده پاسخ می دهد:« مردم در ايران می گويند چرا ما به يونيسف کمک کنيم وقتی هنوز بچه های کشورمان نياز به کمک دارند؟ همين جا می خواهم بگويم که کمکهای يونيسف برای بچه های ايرانی است و در مرحله بعد برای بچه های مناطق اطراف که دچار مشکلات حاد می شوند، مثل جنگ يا بلايای طبيعی. دفاتر يونيسف در مناطق و کشورهای مختلف برای هماهنگی و جمع آوری کمک هستند و برای همان منطقه خاص فعالند. مثلا دفتر يونيسف در ايران برای ايران و کودکان ايرانی کار می کند. البته دفاتر يونيسف در بعضی کشورهای پيشرفته که کودکانش نياز به کمک چندانی ندارند و مشکلات حادی وجود ندارد، به عنوان کميته هايی عمل می کنند که پولها و کمکها را برای ساير نقاط جمع آوری و ارسال می کنند.»

بازيگر می ماند

 عشق اول من سينما و بازيگری بوده و همکاری با يونيسف مسؤوليتی است که به مسؤوليتهای من اضافه شده. من برای جشنواره فجر امسال در بخش مستند، يک مستند داستانی در مورد ايدز دارم
 

مهتاب کرامتی در مصاحبه های خود هميشه گفته که به بازيگری عشق می ورزد. او الآن فعاليتهای ديگری هم دارد. آيا همچنان او را در سينما و تلويزيون خواهيم ديد؟ «عشق اول من سينما و بازيگری بوده و همکاری با يونيسف مسؤوليتی است که به مسؤوليتهای من اضافه شده. من برای جشنواره فجر امسال در بخش مستند، يک مستند داستانی در مورد ايدز دارم.

همچنين يک فيلم سينمايی به کارگردانی آقای کاهانی که اين نيز هم در جشنواره شرکت خواهد کرد. او چنين ادامه می دهد: «من به بازيگری نگاه درآمدزايی ندارم. به نظر من کسی که وارد اين عرضه می شود نبايد نياز مادی به اين هنر داشته باشد و بهتر است از کار ديگری درآمد داشته باشد؛ کار هنری تنها بايد از روی علاقه قلبی باشد و بس.»

مهتاب کرامتی در فيلمها و مجموعه های تلويزيونی چون مردان آنجلس، مرد بارانی، موميايی۳، ملاقات با طوطی و خاک سرخ نقش آفرينی کرده و برای فيلم مرد بارانی کانديدای دريافت جايزه از جشنواره فيلم فجر شده است.

 
 
روز هفتمروز هفتم
صفحه اصلی
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران