BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:37 گرينويچ - یکشنبه 13 اسفند 1385 , يکشنبه 04 مارس 2007
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گروه رومی به هند می رود
 

 
 
گروه موسیقی رومی به همراهی سوسن دیهیم خواننده موسیقی سنتی ایران که از امریکا به این گروه می پیوندد به هند می رود تا برای پنجمین بار در جشنواره موسیقی صوفی به اجرای موسیقی بپردازد.

گروه رومی
گروه رومی

پدرام درخشانی از نخستین چهره های جوانی بود که در دهه هفتاد با ارائه نمونه هایی از موسیقی راک این موسیقی را هم در ایران دوباره احیا کرد. او آن زمان با سه دوست دیگرش در گروه آویژه کار می کردند. بعد از اینکه اعضای گروه آویژه پراکنده شدند، گروه های مختلفی توسط اعضای آن تشکیل شد. یکی از آنها گروه رومی بود که به سرپرستی پدرام درخشانی راه افتاد.

او تا به حال کنسرت های زیادی در اروپا، هند و ایران برگزار کرده است. علاوه بر اولین آلبوم گروه رومی و آلبوم آخرین غزل رومی، او در سال ۲۰۰۵ به سفارش یک کمپانی فرانسوی آلبوم
شب های تهران را با همکاری سعید شنبه زاده منتشر کرد. این آلبوم اجرای تازه ای از موسیقی های بوشهر و بندر عباس بود.

با پدرام در کافه عکس، همان کافه ای که سال پیش نمایشگاه عکس هایش از طبیعت زیر آب خلیج فارس را برگزار کرده بود گفتگویی کردیم. او علاقه خاصی به جزیره کیش دارد و چهار پنج ماه در سال را آنجا سپری می کند:

درباره جشنواره صوفی کمی برایمان توضیح بده

پدرام درخشانی
پدرام درخشانی

این جشنواره با نام «جهان خسرو» از سال ۱۹۹۹ به همت یکی از مهاراجه های ثروتمند هند، مظفر علی که علاقه زیادی به موسیقی عرفانی دارد، برپا می شود. خودش نقاش و کارگردان است و کارگردان هنری فیلم رومی را که قرار است در هالیوود ساخته شود، بر عهده دارد است که قرار است آلپاچینو و جانی دپ در آن بازی کنند.

جشنواره برای بزرگداشت مقام امیر خسرو دهلوی هر سال بین اسفند و فروردین در فضای باز مقابل آرامگاه او که شبیه یک قلعه قدیمی است برگزار می شود. جنبه اجرایی و نمایشی این جشنواره برای هندی ها اهمیت بیشتری دارد تا جنبه موسیقایی اش. یعنی برای نورپردازی صحنه، دود و صوفیانی که سماع می کنند و غیره هزینه زیادی می کنند و جشنواره پرخرجی برگزار می کنند.

چطور با این جشنواره آشنا شدی؟

اولین بار توسط سفارت ایران در هند به این جشنواره معرفی شدم. آنها به دنبال یک گروه موسیقی بودند که اشعار عرفانی و موسیقی عرفانی اجرا کند. بعد از سال اول خودشان هر سال برای جشنواره ما را دعوت کردند. آنها از دف خیلی خوششان می آید و هر سال به ما می گویند که در ترکیب گروهمان حتما دف هم داشته باشیم. امسال از من خواسته اند با سازهای دف، نی بروم.


گروه رومی یک گروه ۱۱ نفره است اما در جشنواره صوفی یک ترکیبت چهار نفره هستیم و سال پیش پنج نفر بودیم. امسال خودشان با سوسن دیهیم برای حضور و همکاری با گروه رومی هماهنگ کردند او از امریکا می آید هند و ما از ایران می رویم تا چند روز مانده به جشنواره تمرین کنیم. جشنواره صوفی جشنواره عجیبی است چون سازها و حتی شکل آدم ها یا لباس ها هم برایشان مهم است. از ما می پرسند که کی را می خواهیم بیاوریم یا چی بپوشیم. حتی در هشتاد درصد موارد شعر ها را هم خودشان تعیین می کنند.

همکاری با خواننده ای که تا به حال با او کار نکرده اید در حالی که گروه شما خودش خواننده ثابت دارد سخت نیست؟

چرا اما این تجربه برای خود ما هم جالب است. سوسن دیهیم یک خواننده آوانگارد است و با آهنگسازان سرشناسی کار کرده. خودم هم بدم نمی آمد این تجربه را داشته باشیم و فکر می کنم با ما هم ترکیب خوبی را بسازد.

از چه کشورهایی برای شرکت در این جشنواره می آیند؟

کشورهای همسایه هند همه هستند. البته موسیقی هایی که عرفانی باشد. پاکستان، افغانستان، ترکیه، ایران، و کشورهای دیگر. هر سال عابده پروین معروف ترین قوال زن پاکستان در این جشنواره شرکت می کند. گاهی در قسمت هایی از برنامه اش ما با او دف می زنیم و یک قسمت را به صورت تلفیقی اجرا می کنیم. عابده پروین صدای زیبایی دارد و قوالی های فوق العاده ای می کند.

گروه رومی سال نو را با این برنامه آغاز می کند. برنامه بعدی شما چیست؟

احتمالا در شیراز و کرمان کنسرت خواهیم داشت. سال جدید دو آلبوم موسیقی هم منتشر می کنیم. یکی از آنها که در حال حاضر هم مشغول ضبطش هستیم بازسازی آهنگ های قدیمی به روایت گروه رومی است. ما نگاه متفاوتی به این آهنگ ها داشته ایم. نقش اصلی در این آلبوم را نی ایفا می کند که در هر قطعه یکی دو ساز در کنارش قرار می گیرد.


آلبوم دیگر هم آلبوم رومی ۲ است که بخش دیگری از قطعات گروه موسیقی رومی در آن منتشر می شود. در حال حاضر بزرگترین مشکل ما برای انتشار آلبوم های موسیقی هزینه های بالای ضبط و مشکلاتی است که بر سر راه گرفتن مجوز از وزارت ارشاد داریم و الا باید خیل زودتر از این ها رومی ۲ را به بازار می فرستادیم.

سال پیش یک نمایشگاه عکس داشتی. مثل اینکه به عکاسی علاقه داری، درسته؟

ورزش و عکاسی کارهایی است که بعد از موسیقی به آن می پردازم. هر روز ورزش می کنم به خصوص وقت هایی که در جزیره کیش هستم عاشق شنا و غواصی ام. آنجا برای ورزش و عکاسی فوق العاده است. سال پیش با لباس غواصی از طبیعت زیر آب جزیره کیش و جزایر اطراف آن خرچنگ ها و لاک پشت ها عکاسی کردم. یک نمایشگاه هم در تهران گذاشتم.

خیلی ها موسیقی گروه رومی را تلفیقی می دانند. خیلی ها می گویند این موسیقی ایرانی است فقط با سازهای غیر ایرانی هم اجرا می شود. بعضی می گویند این موسیقی به راک نزدیک است. نظر خودت چیست و کدام تعریف را قبول داری؟

راستش برایم این تقسیم بندی ها اهمیتی ندارد. دیگر دوره این حرف ها گذشته است. در کنسرت آخر گروه رومی که در تهران اجرا شد. حس کردم به ترکیبی که می خواستم رسیدم حالا هر کس هر چه می خواهد اسمش را بگذارد. این موسیقی گروه رومی است و سلیقه من و بقیه اعضای گروه در آن نمایان است. این اسم گذاری ها و مرز بندی ها برایم معنا ندارد و فکر می کنم دیگر دوره این حرف ها گذشته است. هر کسی آزاد است حرفش را بزند و این موسیقی هم حرف گروه رومی است.

 
 
گروه رومیگروه رومی
کنسرت گروه رومی به مناسبت روز جهانی ايدز
 
 
گیسو شاکریگیسو شاکری
خواننده و فعال جنبش زنان
 
 
فرمانفرمان
موسیقی پاپ عرفانی ایران را به اروپا می آورد
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران