سرپرست تیم اعزامی کنیا به المپیک ریو به اختلاس بودجه تیم متهم شد

تیم کنیا در مراسم گشایش بازی های ریو

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

سرپرست تیم اعزامی کنیا به ریو به برداشت بودجه اعزام و اقامت تیم متهم شده است

سرپرست تیم ورزشکاران اعزامی کنیا به مسابقات المپیک ریو به اتهام اختلاس بودجه این تیم تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است.

دادستانی کنیا اعلام کرده است که مبلغی معادل دویست و پنجاه و شش هزار دلار از بودجه اختصاص یافته برای اعزام و اقامت ورزشکاران این کشور در مسابقات المپیک ریو ناپدید شده و استیون اراپ سویی، سرپرست تیم را به برداشت این مبلغ متهم کرده است.

به گفته دادستانی، این مبلغ به کمیته ملی المپیک کنیا تعلق داشت و آقای اراپ سویی آن را همراه خود به ریو برد، اما سندی در مورد نحوه هزینه شدن آن در دست نیست.

معاون رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک کنیا هم به اتهام سرقت لباس های ورزشی تهیه شده برای این تیم تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. همه این افراد اتهامات وارده را انکار کرده‌اند.

این پرونده جدیدترین مورد از یک رشته فساد مالی توسط مقامات ورزشی کنیاست که علاوه بر اعضای ارشد کمیته ملی المپیک، شامل مسئولان فدراسیون‌های ورزشی نیز شده است.

سال گذشته، رئیس، معاون و خزانه‌دار سابق فدراسیون دو و میدانی کنیا به اتهام سرقت مبلغ هفتصد هزار دلار اهدایی شرکت نایکه از سمت‌های خود برکنار شدند. این سه نفر همچنین به پنهانکاری مواردی از استفاده وزشکاران از مواد نیروزا متهم شده و تحت پیگرد کیفری قرار گرفتند.

در جریان برگزاری مسابقات ریو هم دو تن از مربیان تیم دو و میدانی کنیا به دلیل ارتباط با رسوایی مربوط به دوپینگ ورزشکاران به کشورشان احضار شدند و در حال حاضر تحت بررسی قضایی قرار دارند.

با وجود این، تیم دو و میدانی کنیا توانست از نظر کسب تعداد مدال، پس از آمریکا، در رده دوم جهانی قرار گیرد.

در پی افشای اختلاس بودجه تیم اعزامی به ریو، دولت کنیا کمیته ملی المپیک این کشور را منحل کرد و کمیته بین‌المللی المپیک برای تعیین اعضای کمیته ملی جدید تا پایان سال به کنیا مهلت داده است.