کفاشیان: شاید برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۸ رقابت کنیم

علی کفاشیان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال ایران

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

علی کفاشیان نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال ایران

علی کفاشیان، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران از احتمال تلاش این کشور برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۸ و رقابت احتمالی با چین خبر داد.

آقای کفاشیان که دو دوره رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود و در حال حاضر نایب‌رئیس اول این فدراسیون است به نشریه هندی "اسپرت استار" در مورد زمان میزبانی ایران در جام جهانی گفت: "نه به این زودی. می‌دانیم که چین می‌خواهد پس از قطر میزبان آسیایی بعدی جام جهانی باشد و به روشنی علاقه‌اش برای میزبانی در سال ۲۰۳۰ را هم اعلام کرده‌ است. البته به طور عملی آن‌ها سخت بتوانند این کار را انجام دهند مگر این که با اعضای یوفا و در راس آن‌ها انگلستان، به توافق برسند. در این سال احتمالا میزبانی جام جهانی یا بعد از ۱۲ سال به اروپا بازخواهد گشت یا به مناسبت صد سالگی جام جهانی، میزبانی به طور مشترک به آرژانتین و اوروگوئه داده می‌شود. در حالت دوم میزبانی بعد از ۱۶ سال به طور قطع به اروپا باز‌می‌گردد. به این ترتیب چین فقط می‌تواند برای جام جهانی ۲۰۳۸ امیدوار باشد. شاید ما برای کسب امتیاز میزبانی جام جهانی ۲۰۳۸ بتوانیم با چین رقابت کنیم.

آقای کفاشیان همچنین گفت که در صورت شکست احتمالی از چین برای نامزدی جام جهانی، دنبال کردن رویای میزبانی به عهده نسل‌های آینده خواهد بود: "اگر آنها در این رقابت ما را شکست دهند، نسل بعدی ما باید درک کند که رویای میزبانی جام جهانی در ۲۰۵۰ یا پس از آن خواهد بود."

اما در حالی که زنان ایرانی هنوز اجازه ورود به ورزشگاه‌های فوتبال در ایران را ندارند، آقای کفاشیان از نقش زنان قطر در میزبانی موفق جام جهانی ۲۰۲۲ نام برد: "مطمئنم که برادران و خواهران قطری ما می‌توانند جام جهانی موفقی را برگزار کنند. من خواهرانمان را نیز وارد این قضیه کردم برای این که می‌دانم جمعیت جوان مردان و زنان آن‌ها سخت کار کرده‌اند تا کلیشه‌ها موجود را کنار بزنند و بر این چالش بزرگی که این ملت جوان دارد غلبه کنند."