چرا فدراسیون فوتبال انگلستان باید منتظر ونگر بماند؟

آرسن ونگر سرمربی آرسنال

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آرسن ونگر به همراه آرسنال ۳ بار قهرمان لیگ برتر و ۶ بار قهرمان جام حذفی انگلستان شده است

کناره‌گیری سم آلاردایس از مربی‌گری تیم ملی فوتبال انگلستان در حالی که تنها ۶۷ روز از شروع کارش می‌‌گذشت و فقط یک بار روی نیمکت این تیم نشسته بود، فدراسیون فوتبال این کشور را مجبور کرد تا پیش از جستجو برای سرمربی بعدی به تحلیل این اتفاق بپردازد.

فدارسیون فوتبال انگلستان بعد از ناکامی تیم ملی این کشور در یورو ۲۰۱۶، آن هم با نتایج فاجعه آمیز، باز هم روی یک مربی انگلیسی دست گذاشت و آلاردایس را جانشین روی هاجسون کرد.

در پی این اتفاقات، سوالی که پیش می‌‌آید این است: وقتی نمایش تحقیرآمیز آلاردایس و فدراسیون به پایان برسد و آب‌ها از آسیاب بیافتد، امکان آن وجود دارد که این بار وسوسه استخدام یک مربی خارجی با تجربه و موفق - که آخرین بار و موقع برکناری هاجسون هم یکی از گزینه‌ها بود - به دل مسئولان بیافتد؟ مربی ای که سال هاست در لیگ برتر کار می‌‌کند و یکی از شخصیت‌های جهانی فوتبال به حساب می‌‌آید. این گزینه کسی نمی‌‌تواند باشد جز آرسن ونگر، مربی حال حاضر آرسنال.

گرگ دایک، رئیس سابق فدارسیون فوتبال انگلیس در مورد ونگر به رادیو بی‌بی‌سی گفت: " من یکی از هواداران آرسن ونگر هستم. واقعا عالی خواهد شد اگر فدراسیون موفق شود او را روی نیمکت مربیگری تیم ملی بنشاند."

اما آیا فدارسیون این جسارت را دارد که به جای دست گذاشتن روی گزینه های آسان‌تر، با راضی کردن ونگر برای در دست گرفتن هدایت تیم ملی، دستاوردی بزرگ از خودش برجای بگذارد؟

چرا ونگر ؟

منبع تصویر، PA

توضیح تصویر،

ونگر بیست سال است که هدایت آرسنال را به عهده دارد

ونگر ۲۰ سال است هدایت آرسنال را در دست دارد و این تیم در این مدت از مجموع ۷۵۸ بازی در لیگ برتر، ۴۳۸ پیروزی و ۱۳۲ باخت در کارنامه دارد. این یعنی ۸/۵۷ درصد بازی‌هایش در این لیگ را برده. در جام حذفی انگلستان هم با ۶۷ برد از مجموع ۱۰۲ بازی، متوسط پیروزی ۷/۶۵ درصدی را از خودش برجای گذاشت.

این مربی فرانسوی به طور کل در طول این سال‌ها ۱۱۲۹ بار روی نیمکت آرسنال نشسته و در این مدت ۶۴۷ برد، ۲۶۳ مساوی و ۲۱۹ باخت به نام خودش ثبت کرده است. آرسنال با هدایت او موفق به زدن ۲۰۸۶ گل شده و در مقابل ۱۰۹۷ گل خورده. متوسط پیروزی ونگر در تمام دوران کاری اش در این تیم انگلیسی، ۳/۵۷ درصد است.

ونگر نگاهی جهانی به فوتبال دارد و همه به او به چشم مربی ای نگاه می‌‌کنند که می‌‌خواهد با پایبندی به اصول - اصولی که به عقیده برخی مخالفانش بیش از حد به آن‌ها پایبند است- تیمش را به روز کند، مربی که از شاگردانش می‌‌خواهد با استیل، ریتم خوب و تحرک بالا بازی کنند.

ونگر هنوز هم یک شاگرد مشتاق و علاقمند در دنیای فوتبال به حساب می‌‌آید. آرسنال در ۱۶ فصل پیاپی به لیگ قهرمانان اروپا راه یافته است. اما از سوی دیگر این تیم تنها یک بار در سال ۲۰۰۶ به فینال این رقابت‌ها رسیده که آن را هم ۲ بر یک به بارسلونا واگذار کرده و در ۶ سال اخیر هم نتوانسته از مرحله یک هشتم نهایی بالاتر برود.

ونگر هیچ رمز و رازی در پشت پرده ندارد و خیلی بعید است اتفاقی که برای آلاردایس افتاد، در مورد او هم تکرار شود. کارنامه ونگر، او را به بهترین گزینه برای در دست گرفتن هدایت تیم ملی انگلستان تبدیل کرده و باید دید فدارسیون فوتبال می‌‌تواند راهی برای جلب توجه او پیدا کند، کاری که به عقیده بسیاری یک مأموریت غیرممکن به حساب می‌‌آید.

کار سخت فدراسیون

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تیم ملی انگلستان با شکست مقابل ایسلند از جام ملت‌های اروپا حذف شد و پس از آن روی هاجسون استعفا کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آرسن ونگر یک فصل دیگر با آرسنال قرارداد دارد و از آنجایی که همواره بسیار به عهدش وفادار است، بدون شک حاضر به بر هم زدن این قرارداد نخواهد شد. به این ترتیب خیلی بعید است که تا پیش از آن تاریخ با فدراسیون فوتبال وارد مذاکره شود.

آرسنال این فصل شروع خوبی نداشت اما توانست به شرایط خوب بازگردد و ۴ بازی پشت سر هم را ببرد. در رأس این پیروزی‌ها هم برد ۱-۳ تیم در بازی یکشنبه شب مقابل چلسی بود. اگر اوضاع برای آرسنال به همین منوال پیش برود و این تیم بعد از سال‌ها دوباره طعم قهرمانی در لیگ برتر را بچشد، بعید است ونگر به فکر ترک ورزشگاه امارات بیافتد. آرسنال از فصل ۴-۲۰۰۳ نتوانسته جام قهرمانی لیگ برتر را با خود به خانه ببرد . تیم ونگر آن فصل را بدون شکست پشت سرگذاشت و لقب "شکست ناپذیران" را گرفت. مسئولان آرسنال هم در تمام این سال‌ها نشان داده‌اند که به شدت پشتیبان این مربی ۶۶ ساله هستند.

در طرف دیگر این ماجرا اما آن‌هایی قرار دارند که معتقدند نه فقط به دلایل میهن پرستانه بلکه برای امید دادن به مربی‌های جوان انگلیسی، باید یک مربی بومی برای تیم ملی انتخاب شود.

با این تفاسیر فدارسیون فوتبال پیش از این که به ونگر به عنوان گزینه اصلی نگاه کند، باید بررسی‌های لازم را انجام دهد و ببیند این کار ارزش این دردسرها را دارد یا نه؟

رقبای ونگر

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گرت ساوتگیت سرمربی تیم زیر ۱۷ سال انگلستان به طور موقت جانشین سم آلاردایس شده است

گرت ساوتگیت، مربی تیم ۲۱ سال انگلیس که به طور موقت هدایت تیم بزرگسالان را هم در دست گرفته، ادی هاو، مربی بورنموث، استیو بروس، مربی پیشین هال سیتی و آلن پاردو، مربی کریستال پالاس، کسانی هستند که در کنار ونگر نامشان در فهرست گزینه‌های هدایت تیم ملی به چشم می‌‌خورد.

وقتی هاجسون استعفا داد، بروس در مصاحبه‌ای گفت از شنیدن این خبر متأثر شده. این مربی از نظر سن و سال، تجربه لیگ‌های مختلف و سیستم کاری شباهت زیادی به هاجسون دارد.

ساوتگیت و هاو هم نماینده نسل جوان در این فهرست هستند و انتصاب آن‌ها رضایت کسانی را در برخواهد داشت که معتقدند مربی تیم ملی باید از میان پرورش یافتگان فوتبال فدارسیون انگلستان انتخاب شود.

اما آیا هیچکدام از این گزینه‌ها از نظر تجربه و افتخار به پای ونگر می‌‌رسند؟ بی شک، نه.

این مهمترین فاکتوری است که فدراسیون فوتبال موقع انتخاب مربی آینده تیم ملی باید مد نظر قرار دهد تا جنجالی که این هفته در فوتبال کشور به پا شد، دوباره تکرار نشود.